ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

آبستره در کل به هنر سابجکتیو یا ذهنی گفته میشود که تقریبا ردی از رئالیسم داخل آن مشاهده نشود و در کل به روحیه فرد هنرمند بستگی زیادی دارد.دو نوع آبستره هم اکنون در یک موج هنری جهانی با نام آبستره رزین اپوکسی و آبستره آکریلیک فعال‌تر شده است.
آبستره رزین در واقع به کارگیری اختلاف دانسیته یا چگالی رنگ‌ها است و رنگ‌های پودری،اوپاک و نیمه اوپاک و جوهری هرکدام دانسیته‌ای دارند.در مبحث رنگ بخواهیم بازاری صحبت کنیم،باید گفت:دو نوع رنگ داریم؛اولی هنری مثل اکریلیک تیوپی و رنگ روغن مخصوص نقاشی روی بوم و دومی صنعتی مثل اکریلیک و رنگ روغن مورد استفاده در نقاشی ساختمان می‌باشد.فرمولبندی رنگ‌های هنری به گونه‌ای است که راحت تر در رزین حل می‌شوند و این نکته مهمی است که رزین داغ نباشد؛علت آن،هم زدن زیاد برای ترکیب رنگ و رزین اپوکسی است.
میزان حجم مجاز رنگ اکریلیک هنری در رزین اپوکسی بین 5 تا 10 درصد کل حجم رزین اپوکسی می‌باشد و حتما از رنگ اکریلیک رقیق استفاده کنید.حال یک فوت کوزه‌گری هم باید رعایت شود!بهتره بوده رنگ‌ها،قبل از ترکیب رزین و هاردنر به یکی از اجزا،یعنی یا رزین و یا هاردنر اضافه کرد تا مخلوط نهایی داغ نشود.
مثلا یک مورد داریم اثر نهایی رنگ‌های اوپاک یعنی تماما مات(که اتفاقا چگالی بالایی داره) و به دلیل این پوشانندگی بالا و چگالی بالا برای ایجاد افکت کف و موج دریا یا در رنگ ویترای برای پایین کشیدن بقیه رنگ‌ها و ایجاد بافت میکروبی استفاده می‌شود.رنگ نیمه اوپاک(نیمه مات)نتیجه تفریبا مشابه‌ای می‌دهند؛یعنی پوشانندگی بالا ولی نه به اندازه پوشانندگی بالای اوپاک(تمام مات).

اکریلیک

 

رنگ‌های ترانسپرنت:نتیجه کار ترانس(عبور کردن) نور از کار هست؛یعنی شفاف،شفافیت بالا دارند و در مقادیر معمولی که با رزین مخلوط می‌شوند،کار مانند شیشه رنگی می‌شود.اگر بیشتر ترکیب کنید،کار از لحاظ رنگی سنگین تر می‌شود.

رنگ‌های پودری دانسیته بالا تا متوسطی دارند و در دو نوع معمولی و صدفی یا همون براق در بازار عرضه می شود . پوشانندگی بستگی به میزانی دارد که در رزین مخلوط می‌شود و درکل پوشانندگی بالا دارند.پوشانندگی به زبان ساده یعنی پشت کار دیده می‌شود یا خیر

رنگ پودری برای رزین اپوکسی

 

این صفحه اول هنر آبستره رزین اپوکسی به حساب می‌آید و خیلی ابتدایی هستند.
حال از این دانش پایه هنرمند به چه صورت استفاده  می‌کند؟!هنرمند در یک تابلو مثلا رنگ پودری آبی صدفی را به همراه رنگ خمیری سفید(paste pigment) استفاده می کند که بسیار چگال می‌باشد و حالتی چسبندگی دارد.خوب از این چگونه در راه هنر آبستره رزین اپوکسی استفاده کنیم؟!هنرمند با ایجاد فشار باد مثل استفاده از سشوار یا حتی شعله،این سفید خمیری که کنار آبی ریخته شد را،روی رنگ آبی حر کت می‌دهد که این باعث ایجاد جلوه موج 🌊 دریا می‌شود.

آبستره موج دریا با رزین اپوکسی

هنرمند برای یک تابلو چند تا کاپ رزین آماده می‌کند.یکی با اکرلیک هنری رنگ میشه یکی با پودری یکی با جوهری و … .وقتی در حین ایجاد آبستره این رنگ‌ها خالی می‌شوند،روی بوم اختلاف دانسیته رنگها شروع میکند به واکنش،یعنی یک رنگ میرود زیر رنگ کناری و رنگ مثل یک موج لطیف با کناره مخلوط می‌شود تا یکی مات شده و در نهایت یکی شفاف باقی می‌ماند و رنگ‌های کناری و رویی خود را نشان می‌دهد.
در پایان رزین خشک شده و شاهد یک عمق بصری لطیف و زیبا که به کمک علم و هنر به دست آمده است.

آبستره چوب و رزین

 

حالا ما این دانش خلاصه از رنگ‌ها را داریم به چه دردمان میخورد!؟اول صرفه اقتصادی دارد!بله لازم نیست همه رنگ‌ها را داشته باشیم
هدفمون ایجاد میکروبیه؟ویترای میخوایم روی بوم کار کنیم؟خوب پشت آن بسته است؟گذر نور از رزین رو نداریم؟پس میتوانیم از رنگ‌های اکریلیک و پودری استفاده کنیم.
میز میخواهیم درست کنیم؟رنگی باشه؟رزینش ولی نور عبور کنه؟رنگ جوهری که شفافه
انگشتر میخواهیم درست کنیم؟جنگل داخلش دیده بشه؟رنگ جوهری
برای روی بوم دست هنرمند برای بازی با رنگ‌ها بازتره،چون پشت آن بسته است

فیلم ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

 

براساس توضیحات خانم مهسا حبیب تبریزی

 

تلگرام نجار کوچک

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته تولید مبلمان

6 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. ژیلا

  اسفند ۲۴, ۱۳۹۷ at ۲:۰۵ ق.ظ

  سلام و وقت بخیر ..
  میخواستم بپرسم آبستره با رزین روی سطحی غیر از بوم روشش متفاوته ؟ عکس پنجم از بالا تو همین مطلب منظورمه .. و اینکه از همین بوم معمول نقاشی استفاده میکنید یا یه نوع دیگه ست ؟ یعنی رزین روی بوم پارچه تاب برنمیداره ؟

  • عباس جمالی

   اسفند ۲۴, ۱۳۹۷ at ۱۰:۲۳ ق.ظ

   سلام.این بوم نقاشی نیست.این یک صفحه میزه که از چوب ساخته شده.ما ابستره با رزین روی چوب کار می کنیم نه روی بوم

 2. الهام

  خرداد ۸, ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۳ ب.ظ

  سلام،از رنگ جوهر اکولین(حلال در آب) میشه در رزین استفاده کرد یا از رنگ جوهر معمولی(حلال در تینر)؟

  • عباس جمالی

   خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ at ۴:۱۳ ق.ظ

   اگر قرار هست ابستره توسط خود رزین انجام بشه ، نه . ما مجاز به استفاده از رنگهای پایه اب در رزین نیستیم . مگر ابستره قبلا اجرا شده باشه و بعد خشک شدن به عنوان فینیشر از اپوکسی استفاده بشه . ولی رنگهای پایه تینر رو میشه در داخل رزین استفاده کرد

 3. reza nikbakht

  خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۲ ق.ظ

  سلام ایا با رزین میتونیم روی سطحی که رنگ شده مثلا ام دی اف که رنگ و پلی استر شده میتونیم ابستره با رزین رو اجرا کنیم یا نه

  • عباس جمالی

   خرداد ۱۷, ۱۳۹۸ at ۵:۵۰ ق.ظ

   بهتره ام دی اف خام استفاده کنید

ارسال یک دیدگاه