درباره ماشین اره میزی

1394052410200395234863

عنوان آموزش:درباره ماشین اره میزی
از سری ماشین های اره گرد می خواهیم امروز ماشین اره میزی را بررسی کنیم-مشخصات کامل اجزا دستگاه را در شکل نام بردم

 

photo_۲۰۱۶-۱۲-۲۷_۰۸-۲۴-۵۵

❤️مخترع ماشین اره میزی به درستی نامعلومه ولی شواهد و تاریخچه آن گواه می دهد که این ماشین در سال 1777در انگلستان به طور خیلی ابتدایی ساخته شد.
❤️امروزه (2017)می توان گفت یکی از کامل ترین ماشین الات صنایع چوب محسوب می شود و یک سری کارخانه ها برای رقابت باهم سعی در تغییر سیستم و کاربری آن دارند،با ایجاد تغییرات لازم که طراحان این دستگاه سعی می کنند دستگاه را برای کار با ان را راحت و ایمنی آن را برای اپراتور دستگاه مهیا کنند نکته بسیار مهم هم توجه می کنند که عبارت از دقیق تر شدن برش چوب ماسیو و صفحات چوبی و صرف نیروی کمتر از سمت اپراتور و از یک نگاه دیگر طراحان تغییراتی نوین در ساخت تیغه های اره میزی با افزایش عمر تیغه و دقت عمل انجام می شود

❤️این ماشین برای برش های طولی و عرضی چوب ماسیو و صفحات چوبی و همچنین برای ساخت اتصال،کنشکاف زدن دوراهه زدن چوب و برش با زوایای مختلف استفاده می شود
از نظر ایجاد برش با زوایای مختلف این دستگاه به دو صورت ساخته می شود
نوع اول:صفحه متحرک بوده و حول محوری تا 45درجه گردش می نماید
نوع دوم:تیغه اره نسبت به خط عمود از منفی 45تا مثبت 45 درجه تغییر زاویه می دهد

نکته:هر چه قطر تیغه اره ببشتر باشد تعداد دور آن کمتر خواهد بود

در این بخش می خواهیم طبق تصویر بالا قسمت مختلف دستگاه را بررسی کنیم

❤️بررسی قسمت های مختلف ماشین اره میزی
صفحه میز:معمولا از چدن ساخته می شود،روی آن موازی با تیغه اره،شیار گرات دراورده شده و یک دستگاه گونیای متحرک با زبانه فلزی گرات در مواقع لزوم داخل ان به راحتی حرکت می کند و برای برش عرضی چوب یا با استفاه از وسیله کمکی برای کناره بری از آن استفاده می کنند.در وسط صفحه شکافی به عرض دو برابر ضخامت تیغه اره وجود دارد که معمولا سطح صفحه جهت کاهش سطح تماس چوب به صورت شیارهای کم عمق به موازات تیغه ایجاد می شود.
تیغه اره گرد:تیغه اره به صورت دوار با قطر خارجی تا 60سانتی متر برای این نوع ماشین و جالبه که بدونید قطر سوراخ وسط اره تا 3سانتیمتر می باشد.
این تیغه روی میله ی شفت ماشین قرار داده می شود و برای جلو گیری از لرزش تیغه هنگام برش به علت قطر زیاد تیغه و ضخامت کم آن،تیغه را از دو طرف به وسیله ی دو کفشک یا پولک بزرگی که قطر آن معمولا یک سوم تا یک ششم قطر تیغه اره می باشد می پوشاند.
در بعضی از تیغه ها که قطر سوراخ تیغه بزرگتر از قطر شفت ماشین باشد از واشر ضخیم مخروطی شکل برای ثابت کردن تیغه روی شفت استفاده می کنند.سر شفت معمولا به صورت پیچ می باشد که روی آن مهره قرار داده شده و معمولا این پیچ سر شفت چپ گرد ساخته می شود تا پیچ خلاف جهت گردش تیغه اره محکم گردد و خظر باز شدن آن هنگام عمل از بین برود.فرم و جنس و سایر مشخصات تیغه های اره به طور تخصصی در اخر این مبحث توضیح داده خواهد شد

اره ميزی برای برش چوب در اندازه های مختلف استفاده می شود . اره ميزی ها بسیار قدرتمند و در صورت استفاده نادرست خطرناک می باشند . اره ميزی کوچک مخصوص کاربران غیر حرفه ای و برای برش های کوچک مانند تخته سه لا ( تخته خرده چوب یا ملامین) ، ام دی اف و چوب طبیعی تا قطر حدود 50MM ایده آل است. از اره ميزی کوچک به منظور نازک کاری ، مبلمان و درب و پنجره استفاده می شود . اره ميزی حرفه ای معمولا بر روی پایه مستقر بوده تا ارتفاع لازم جهت کار را داشته باشد .اره ميزی حرفه ای ابزاری ضروری برای برش کاری های بزرگ می باشد.
در زیر به نکات لازم جهت استفاده ایمن از اره ميزی اشاره شده است. به یاد داشته باشید ، استفاده از ابزارهای برقی مستلزم آموزش زیر نظر مربی واجد شرایط می باشد چرا که حادثه ای کوچک می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد .

 

photo_۲۰۱۷-۰۱-۲۹_۱۲-۲۴-۵۲

. همیشه برای ابزار برقی از فیوز مینیاتوری استفاده کنید تا در مواردی که اشکالات الکتریکی پدید می آید ، برق دستگاه قطع گردد .
2. زدن عینک کار جهت محافظت از چشم ها در مقابل گرد و غبار ، تراشه و ماسک به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی الزامیست.
3. همیشه دستورالعمل دستگاه را به دقت بخوانید و از آن پیروی کنید .
4. همیشه پیش از استفاده ، طریقه استفاده از اره ميزی را زیر نظر مربی واجد شرایط آموزش ببینید .
5. مطمئن شوید کابل برق جلوی دست و پایتان نباشد زیرا می تواند حادثه آفرین باشد .
6. استفاده از تکه های چوب به منظور هل دادن قطعه کار به سمت جلو ،از نزدیک شدن دست ها و انگشتان به تیغه برش اره ميزی حفاظت می کند .
7. از یک مکنده مناسب جهت استخراج گرد و غبار و ذرات ریز از سطح اره ميزی استفاده کنید .
8. همواره دست ها و انگشتانتان را از تیغه برش اره ميزی دور نگهدارید .
9. قبل از اتصال اره ميزی به برق، وضعیت تیغه برش بررسی شود در صورتی که تیغه برش اره ميزی آسیب دیده و یا فرسوده به نظر می رسد از آن استفاده نکنید.
10. وضعیت چوب به خصوص اگر بازیافت است بررسی گردد . پیچ و میخ را از چوب خارج کنید چرا که اگر به تیغ برش اره ميزی با سرعت زیاد برخورد کنند احتمال پرتاب شدن قطعه کار زیاد است ضمن این که تیغه برش اره ميزی آسیب خواهد دید.
11. هنگام تعویض تیغه برش ، تعمیر و نگهداری اره میزی حتما دستگاه را به طور کامل از برق خارج کنید.

 

photo_۲۰۱۷-۰۱-۲۹_۱۱-۳۹-۵۵

 

شکل ‘A’ روش استفاده از راهنمای برش زاویه دار یا فارسی بر دستگاه اره ميزی را نشان می دهد این راهنمای برش یا فارسی بر اجازه می دهد تا قطعه کار به دقت و با زاویه دلخواه برش شود . راهنمای برش زاویه دار یا فارسی بر را می توان جهت برش با طیف وسیعی از زوایا تنظیم نمود . کار این راهنمای برش اره ميزی ، ساده ولی بسیار مفید می باشد .
شکل ‘B’ روش استفاده از تکه چوب هل دهنده قطعه کار به سمت تیغه برش اره ميزی را نشان می دهد . بهتر است در صورت نزدیک شدن بیش از حد دست اپراتور به تیغه برش اره ميزی از تکه چوب هل دهنده قطعه کار استفاده شود. ضمنا فاصله حفاظ تا تیغه برش قابل تنظیم می باشد

 

photo_۲۰۱۷-۰۱-۲۹_۱۲-۲۹-۰۰

Kooy_telegram

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه