نحوه اعمال روغن بزرک به چوب

نحوه اعمال روغن بزرک به چوب

روغن بزرک یا روغن کتان یک روغن گیاهی است که از دانه‌های بزرک،دانه‌های رسیده گیاه کتان بدست می‌آید.اگر به روغن بزرک مواد یا روغن های دیگر اضافه نشود به آن روغن بزرک خام گفته میشود.

روغن بزرک خام مانند روغن‌های گیاهی چوب نسبت به رطوبت و آب مقاوم نیست و بعد از زمانی مشخص تیره یا سیاه می شود.دقت بفرمایید روغن‌های گیاهی چوب که قبلا عرض کردم به صورت شیمیایی تولید شده است به طور عمومی و رایج به صورت یک لایه پوششی به چوب اعمال شده و مواد شیمیایی که داخل آن دارد،روغن گیاهی چوب را سریع خشک و سفت میکند و در عین حال در بافت چوب نفوذ میکند اما اگر این روش اعمال را بخواهید با روغن بزرک خام انجام دهید باید عرض کنم که بعد از نفوذ در چوب طی مدت طولانی خشک میشود و بعد از مدتی احتمال دارد به سطح چوب بیاید و لکه های ریز چربی پدیدار و اطراف سطح چوب را روغنی کند.

بهترین روش اعمال بزرک چیست؟بهترین روش برای اعمال روغن بزرک این است که به صورت لایه‌های پوششی بسیار نازک بر چوب زده شود و حوصله داشته باشید و اجازه دهید هر لایه حداقل به مدت 48 ساعت خشک شود و بعد لایه دوم را اعمال کنید.

نکته ای جالب این مطلب در این است که روغن بزرک خام را می توانید به صورت جوشانده شده بر روی سطح چوب اعمال و استفاده کنید.ملاحظه بفرماییدروغن بزرک خام دیرتر از روغن بزرک جوشیده شده خشک میشود و زمان دقیق خشک شدن غیر قابل پیش‌بینی می‌باشد حتی مشاهده شده هفته‌ها طول کشیده است و وقتی به سطح چوب با انگشت لمس می کنید یک حالت چسبندگی احساس خواهید کرد.

 دقت کنید روغن بزرک جوشانده شده حداقل سه روز طول میکشد تا خشک شود و بعد از گذشت سه روز لایه بعدی را اعمال کنید.ابتدا سطح چوب سنباده زده شده را با پارچه تنظیف تمیز کنید.اولین دست اعمال روغن به چوب سریعا به علت خشک بودن چوب داخل آن نفوذ میکند و هنگامی که دست اول خشک شد به حد کافی چوب را روغنی کرده است و دست های بعدی مثل دست اول سریعا داخل چوب نفوذ نخواهند کرد.با استفاده از پارچه و نظر بنده در این است که حدالامکان داخل پارچه تنظیف یک مشت پنبه بگذارید و آن را به روغن آغشته کنید و بر روی چوب اعمال کنید و با کمی فشار انگشتان سطح مورد نظر خود را با روغن و خیلی با حوصله جلا دهید.باید توجه کنید هنگام اعمال روغن بزرک روغن اضافی بر روی سطح چوب نماند و با پارچه بر روی سطح چوب پخش کنید و تنها روغنی باقی می ماند که در چوب نفوذ کرده است پس نتیجه میگیریم که روغن بزرک روی سطح چوب نباید باقی بماند و اگر روی سطح چوب بماند بعد از مدتی به صورت یک ماده چسبناک خواهد شد و به همین ترتیب ذرات گرد و غبار را به خود جذب میکند.

صبر کنید تا دست اول بعد از مدت سه روز خشک شود و از خشک شدن آن مطمئن شوید.چنانچه دست دوم را با فاصله زمانی گفته شده زودتر اعمال کنید،احتمال دارد بر روی سطح چوب شره کند.نکته ای که بیشتر بنده تاکید دارم این است که برای اطمینان از این که تمام روغن را بر روی سطح چوب پخش میکنید حتما پارچه را کمی بر روی سطح چوب فشار دهید و نگذارید روغن اضافه بر روی سطح چوب باقی بماند.اگر دست اول را زدید و احساس کردید هنوز سطح چوب شما نیاز به پرداخت دارد می توانید عملیات سنباده زنی را انجام دهید.هریک از لایه های روغن را باید کاملا نازک بر چوب اعمال کنید.تعداد دست اعمال روغن بزرک به چوب دست شماست و موقعی دست از اعمال روغن برمیدارید که احساس کنید چوب شما 70درصد اشباع شده است.وقتی آخرین دست را زدید و بعد از گذشت یک روز یک تکه پارچه بسیار نرم را بر روی سطح چوب بکشید و این کار باعث میشود روغن اضافی پاک و سطح بسیار زیبایی داشته باشید.

نگاه کلی به واکس جلای و محافظتی چوب با نام واکس موم عسل

درودگران(نجاران)قدیمی یک لایه نازک از واکس موم عسل را جهت محافظت از ابزارهای چوبی و همچنین مبلمان منزل استفاده می کردند.این واکس را می توانید در خانه خودتان تهیه و بسازید که با استفاده از موم عسل و ترکیب آن با تربانتین طی فرایند مشخص واکس موم عسل ساخته میشود.توجه داشته باشد که از موم خالص باید استفاده کنید و موم عسل یک لایه محکم به وجود می آورد و در پولیش کاری چوب سطح درخشانی را ایجاد می کند.مراحل اعمال واکس موم عسل مانند روغن بزرک است اما زمان نغوذ آن به علت داشتن موم کمی دیرتر به داخل ساختمان اسفنجی چوب نفوذ میکند.

آموزش ساخت واکس موم عسل

منبع:وبسایت تخصصی صنعت چوب و مبلمان نجارکوچک

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

99 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. احسان

  دی 20, 1399 at 01:19

  سلام
  ممنون بابت توضیحاتتون.
  من یه پیپ چوب ساختم میتونم با روغن کتان براقش کنم یا تو روغنهای خانگی روغن بهتری هم هست؟

 2. اسما

  آبان 18, 1399 at 17:33

  سلام من چندتا چوب گِرد چنار دارم برا نقاشی گرفتم ولی رنگشون بی روحه
  میتونم از روغن برزکی که برا رنگ و روغن استفاده اش میکنم رو روی چوبا بزنم؟

 3. مهدی

  شهریور 14, 1399 at 20:05

  سلام قربان
  عرض تشکر از ارایه مقالات و راهنمایی هاتون
  البته من پاسخ سوالم رو نیافتم – من با تنه نارون (قره آغاج) بعد از لپه کردن تنه – یک دست میز ناهار خوری برای باغ ساختم – با شاسی کشی آهن به دورش.
  حالا برای محافظت از UV و یا باران های احتمالی (البته زیر سایه بان نگهداری می شود) و به طور کلی محافطت فضای بیرون و یا دست اول و آخر روغن، از چه روغنی استفاده بکنم؟

  با تشکر از راهنمایی.
  ارادت
  مهدی موسوی

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:29

   حتما کیلر پلی اورتان یا پلی یورتان بزنید

 4. ماهان

  شهریور 2, 1399 at 22:45

  سلام برای چوب تبریزی که در سقف می باشد چه روغنی مناسب است تا جلوه بهتری داشته باشد؟

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:29

   اگر می خواهید ضد آب شد حتما پلی یورتان بزنید.اگ خیر که روغن بزرک کفایت میکنه

 5. حسین

  شهریور 1, 1399 at 19:00

  سلام جناب جمالی
  تشکر میکنم از زحماتتون و عذر میخوام بابت مزاحمت یه سوالی داشتم ، بنده جواهرات چوبی میسازم … از چوبای متفاوت مثل گلابی، گردو ، عناب و … برای پایان کار از روغن زیتون (زیادی تیره کرد) روغن لیمو ، و روغن کنجد استفاده کردم و جوابی که میخواستمو نگرفتم … دنبال یه روغن طبیعی هستم که رنگو عوض نکنه و یه جلای طبیعی به چوب بده (نه مثل کیلر براق که به نظر من تو ذوق میزنه ، کیلر مات هم تست کردم زیادی مات بود )
  شما چه پیشنهادی میکنید … روغن برزک مناسب کار بنده هستم ؟ در یک جوابی گفته بودید پولیش p2wax … چک کردم گویا برای رنگ ماشین استفاده میشه به نظرتون محافظت و جلای طبیعی رو به کارای ظریف چوبی میده ؟

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:28

   سلام.اقا حسین بهتره از روغن بزرک جوشیده نشده استفاده کنید

 6. حمید

  مرداد 8, 1399 at 11:12

  سلام
  برای روغن کاری نخل امام حسین روغنی محکم تر و مقاوم تر از روغن برزک هست؟

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:16

   سلام.بهتره از پلی اورتان یا پلی یورتان استفاده کنید

 7. امین

  مرداد 5, 1399 at 22:22

  سلام
  برای مقاوم کردن چوب الاچیق در برابر رطوبت باید چیکار کنیم

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:14

   کیلر دوقلو ماشین اعمال کنید

 8. امید

  خرداد 22, 1399 at 16:17

  سلام وقت بخیر،برای دسته تبر از چه روغنی استفاده کنم؟ و چند دور باید روغن بزنم ؟ممنون

 9. جانان

  خرداد 20, 1399 at 23:53

  سلام وقت بخیر. کابینت های خونه من از چوب خام هست و هیچ روغن و جدایی نخورده. برای براق شدنشون و یکم تغییر رنگشون باید از چه محصولی استفاده کنم؟
  مرسی

  • عباس جمالی

   خرداد 24, 1399 at 09:08

   از روغن گیاهی ممرز استفاده کنید

 10. ارژنگ

  خرداد 17, 1399 at 10:47

  نکته مهم اینکه این روغن به شدت آتشزا هست. پارچه یی که باهاش کار میشه حتما باید خیس خیس بشه و بعد دور انداخته بشه. حتما در ظرف شیشه ای و یا فلزی نگه داری بشه . پلاستیک رو میخوره. هر چیزی مثل پارچه پنبه کاغذ که به این روغن آغشته باشه خودبخود آتش میگیره. خیلی باید ایمنی رو رعایت کرد.

 11. صادقی

  اردیبهشت 26, 1399 at 11:31

  سلام وقت بخیر ،من میخوام به روش خراطی یه شمعدان درست کنم، منتها بعد از پایان کار نمیدونم از چه روغن یا رنگی باید استفاده کنم که اون بافت و رگه های روی چوب نمایان بشه، و قیمت مناسبی داشته باشه و بعد از مدتی هم تغییر رنگ نده و چوب رو خراب نکنه

  • عباس جمالی

   اردیبهشت 31, 1399 at 08:38

   سلام.از روغن گیاهی شرکت ممرز استفاده کنید

 12. حامد

  اردیبهشت 15, 1399 at 11:02

  سلام وقت بخیر جناب جمالی برای جلا دادن سطح چوب حتما باید از روغنهایی مثل اوزمو استفاده کرد که قیمت بالایی داره یا از روغن برزک هم میشه استفاده کرد و آیا روغن برزک کیفیت و زیبایی مثل روغن اوزمو رو به کار ما میده.ممنونم

  • عباس جمالی

   اردیبهشت 15, 1399 at 15:26

   سلام.تکنولوژی رنگ های امروزی با رنگ قدیمی مقایسه نکنید.از رنگ گیاهی شرکت ممرز استفاده کنید

 13. ایمان

  فروردین 7, 1399 at 23:00

  سلام تربانتین باید از کجا تهیه کنیم چه مغازه هایی دارن

  • عباس جمالی

   فروردین 8, 1399 at 08:24

   فروشگاه های مواد شیمیایی و فروشگاه های مواد اولیه رنگ کاری

 14. نسرین، ستوده

  فروردین 6, 1399 at 11:17

  سلام. من بتازگی دو تا سینی چوبی خام خریدم. یکی از دوستان پیشنهاد داد با روغن دنبه گوسفند اون هارو عایق کاری کنم میخواستم بتونم از نظر علمی این کار درست هست؟

  • عباس جمالی

   فروردین 7, 1399 at 08:34

   سلام.این روش مشکلی نداره.ولی از همین روغن بزرک جهت اشباع وسیله چوبی تون استفاده کنید

 15. حسین

  بهمن 22, 1398 at 06:40

  سلام.
  ما از روغن برزک استفاده کردیم و مقداری به خود درب خورده و مانده و چسبناک شده با چی پاک میشه؟ممنونم.

  • عباس جمالی

   اسفند 21, 1398 at 07:08

   سلام.وقت بخیر با جرم گیر پاک میشه

 16. سعید ذوالقدر

  بهمن 17, 1398 at 19:58

  سلام جناب جمالی عزیز
  ضمن تشکر از شما و مطالب بسیار خوب و ارزشمندتان و زحمات بسیاری که در این زمینه داشته اید. خیرببینید.

  اینجانب در منزل برای خودم کارهایی انجام میدم الان تخته نرد آنتیکی دارم سنباده کاریش تموم شده میخوام روغن بزنم که براق و خیلی سنتی کار کنم لطفا راهنمایی کنید روغن گیاهی را از کجا تهیه و یا خودم درست کنم ؟! و آیا سیلر و سپس کیلر بزنم ؟
  چون قنداق تفنگ ۱۸۰ ساله هم درست کردم از چوب توت .
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  سپاسگزارم

 17. ایمان

  بهمن 2, 1398 at 19:15

  سلام من دوتا لیوان چوب توت درست کردم حالا برای ضد آب کردنشون باید از چی استفاده کنم.روغن کتان ی روغن زیتون میشه؟اگه نمیشه پس چی کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • عباس جمالی

   بهمن 12, 1398 at 06:09

   سلام.وقت بخیر.لطف بفرمایید چند پست آخر پیج ایسنتاگرام نجارکوچک را مطالعه بفرمایید

 18. حمید

  دی 28, 1398 at 21:32

  سلام
  اشباع با روغن داغ باید مرحله به مرحله باشد یا میتوان قطعه چوبی را در ظرف روغن در حال جوش غوطه ور کرد برای مدتی که هم منافظ چوب بسوزه و هم اشباع بشه و بعد از غوطه ور کردن اون حالت چسبناک پیش نمیاد ؟

 19. مسعود

  آذر 23, 1398 at 06:13

  Zarathustra:
  سلام صبحتون بخیر

  ببخشید مزاحم شدم

  یه راهنمایی میخوام لطفا

  من چند بار لیوان چوبی یا کوکسا درست کردم که برای محکم شدن و ضد آب شدنش از روغن زیتون و روغن آفتابگردان استفاده کردم که متاسفانه باز آب نشت کرده چه چیزی استفاده کنم تا مشکل حل بشه

  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • عباس جمالی

   آذر 23, 1398 at 07:48

   سلام.وقت بخیر.نفرمایید ما در خدمت شما هستیم
   با روغن داغ اشباع بفرمایید

 20. ارغوان

  آذر 9, 1398 at 20:03

  سلام ممنون از سایت مفید شما
  میخواستم بدونم برای اسباب بازی های چوبی که قرار نیست رنگ بشن چه نوع روغنی میشه استفاده کرد که برای کودکان ضرر نداشته باشه ؟ برند خاصی هست تو ایران ؟

 21. میثم حصاری

  آبان 1, 1398 at 18:02

  تشکر بسیار ، درود پاینده باشی

 22. مهدی طربی

  مهر 26, 1398 at 19:36

  سلام خسته نباشید برای صفحه روی کابینت از چوب طبیعی راش استفاده کردم الان بعد از چند سال لایه محافظ روش از بین رفته پلیش زدم با سنباده درست شده میخام با روغن بزرک ضد اب بشه ایا امکانش هست اگه نیست یه نوع مواد معرفی کنید که بتونم خودم در منزل بزنم که ضد اب شه

  • عباس جمالی

   فروردین 7, 1399 at 08:30

   سلام اقای طربی.چند روز پیش مقاله ای انتخاب صحیح رنگ برای سطوح چوبی منتشر کردم و پیشنهاد میکنم این مقاله از طریق لینک زیر مطالعه بفرمایید باز اگر به جواب سوالتون نرسیدید بنده در خدمت شما هستم.

   معرفی انواع رنگ جدید مخصوص چوب اینجاکلیک‌کنید

 23. سعید

  مهر 19, 1398 at 17:13

  سلام ، آیا هر نوع روغن برزک برای اعمال روی ظروف چوبی مناسبه؟ مثلا روغن برزک خام و یا روغن برزک پخته که برای نقاشی رنگ روغن استفاده میشه با هم متفاوت هستن؟ منظورم در کل اینه که روغن های برزکی که برای نقاشی هستن هم آیا خوراکی هستن و برای استفاده روی ظروف چوبی سلامت هستن؟

  • عباس جمالی

   مهر 20, 1398 at 05:00

   سلام.روغن بزرکی که رد عطاری عرضه میشه استفاده کنید.شما برای اشباع ظروف چوبی از رنگ های گیاهی خارجی یا روغن داغ نارگیل،زیتون و … استفاده کنید

 24. فائزه

  مهر 18, 1398 at 11:21

  سلام ببخشید روغن بزرک باعث براقی چوب هم میشود؟یا باید از روغن دیگه ای استفاده کرد؟چون من هم دوس دارم ضد آب شود هم براق

  • عباس جمالی

   مهر 20, 1398 at 05:09

   سلام خانم قائزه.وقت بخیر.ابتدا بفرمایید روغن بزرک قراره به کدام محصول چوبی اعمال شود تا بنده بهتر بتوانم به شما مشاوره بدم

 25. مهدی

  مهر 15, 1398 at 17:19

  سلام، من رویه چوبیه میز دارم که بسیار گرون و کاملا خشکه میدونم که احتیاج به روغن داره تا رطوبت خرابش نکنه اما میخوام اصلا رنگ طبیعی چوبم از بین نره. پیشنهادتون چیه

  • عباس جمالی

   فروردین 7, 1399 at 08:28

   سلام.از همین روغن بزرک استفاده کنید و بهتره طبق همین مقاله که براتون نوشتم به میز تون اعمال کنید اما تمایل به این کار ندارید لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید
   معرفی انواع رنگ های مخصوص چوب(گیاهی و شیمیایی)اینجا‌کلیک‌کنید

 26. محمدی

  مهر 5, 1398 at 17:36

  سلام. بسیار ممنون از مطالب و راهنمایی تون.

  • عباس جمالی

   مهر 6, 1398 at 09:14

   انجام وظیفه بود جناب اقای محمدی

 27. سیاوش

  شهریور 31, 1398 at 21:59

  کلا اگه در مورد ساز سازی نکته ای خدمتتون هست ممنون میشم باهام در میون بذارید

  • عباس جمالی

   مهر 1, 1398 at 04:22

   متاسفانه تخصصی در این زمینه ندارم

 28. سیاوش

  شهریور 31, 1398 at 21:57

  سلام، بابت مطالب مفید و جذابتون بسیار سپاسگذارم
  بنده گاهی سه تار میسازم، خواستم بدونم که روی لاک الکل میشه پولیشی اجرا کرد که جلاو برق آن موندگار باشه؟
  ممنون

  • عباس جمالی

   مهر 1, 1398 at 04:22

   سلام.بنده چون تخصصی در ساز سازی ندارم نمی تونم مشاوره ای داشته باشم

 29. محمدی

  شهریور 27, 1398 at 15:33

  ممنونم از راهنمایی تون. روش و میزان مخلوط کردن موم عسل و تربانتین چگونه و چقدر است؟
  از کجا باید تهیه کرد؟

 30. محمدی

  شهریور 27, 1398 at 15:28

  ممنونم از راهنمایی تون

  • محمدحسن

   مرداد 3, 1399 at 17:18

   سلام، خسته نباشید…نتونستم روغن بزرک پخته پیدا کنم و فقط خام دارن… اگ میشه خودم بپزم لطفا راهنمایی کنین ک چطور؟

  • عباس جمالی

   شهریور 15, 1399 at 12:14

   به روشن بن ماری بجوشونید

 31. لیلا

  شهریور 26, 1398 at 06:22

  سلام، من می خوام یک پالت نقاشی رنگ روغن از جنس چوب بسازم، در مدل های خارجی گفته می شه که از لایه های روغن بزرک و نفوذ اون در چوب برای ساخت پالت استفاده می شه که بت نظر می رسه روشی مشابه روش شما باشه. برای ساخت پالت مور نظر به نظرتون این روش موثر هست و چند مرحله اعمال لایه های روغن بزرک لازم هست؟ در کل این کار به چقدر زمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز داره؟

  • عباس جمالی

   مهر 1, 1398 at 15:28

   سلام .
   بهتر هست برای ساخت پالت رنگ از مواد شیمیایی از قبیل سیلر یا روغنهای شیمیایی موجود در بازار استفاده بشه که کاملا جذب چوب شده و کاملا خشک بشن .
   چون اگر چوب به خوبی اشباع نشه ، در حین استفاده ، رنگ داخل چوب نفوذ میکنه و باعث زشتی ظاهری پالت میشه و تمیز کردنش غیر ممکنه

 32. محمودخانلو

  شهریور 25, 1398 at 18:39

  سلام جایگزینی برای رنگهای گیاهی گران خارجی وجوددارد.ممنون

  • عباس جمالی

   شهریور 31, 1398 at 14:03

   روش های متفاو.تی در سایت اموزش دادیم.وارد منو رنگ کاری چوب شوید و مطالب مطالعه و دانلود بفرمایید

 33. محمدی

  شهریور 8, 1398 at 09:08

  سلام و ممنون. اگه ممکنه در مورد شیوه و پولیش کاری با موم راهنمایی کنید. بنده تخصصی ندارم و چون علاقمند به مبلمان چوب خام بودم الان خودم مایل به انجام روغن و جلای پابه های مبل هستم. ممنونم

  • عباس جمالی

   شهریور 10, 1398 at 06:08

   سلام.واکس موم عسل بسازید.و یک بار با نمد گیلانس بزنید و در نهایت با پد پولیش جلا بدهید.این کار میشه پولیش کاری چوب

 34. رستمی

  مرداد 31, 1398 at 10:03

  سلام اقای جمالی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون میخواستم خواهش کنم منو راهنمایی کنید، برای چوب روس که بخشیش با اکرولیک رنگ شده و یه بخشیش هم به صورت چوب خام هست چه پوششی رو پیشنهاد میدید که هم محافظت کنه هم بی رنگ باشه؟

  • عباس جمالی

   شهریور 2, 1398 at 09:28

   سلام.خواهش می کنم.نجارکوچک مطلق به خودتون هستش.این چوب قراره در فضای باز استفاده بشه یا داخل منزل؟

 35. محمدی

  مرداد 24, 1398 at 17:05

  سلام و خسته نباشید
  برای مبلمان چوبی از جنس گردو همبن روغن بزرک مناسبه؟ به مرور زمان رنگ چوب رو تیره و گردالود نمیکنه؟

  • عباس جمالی

   مرداد 29, 1398 at 03:58

   برای مبلمان دقت کنید می توانید از واکس موم عسل استفاده کنید.طی فرایند مشخص پولیش کاری کنید

 36. مهدی امینی فرد

  مرداد 24, 1398 at 16:12

  سلام متن نوشته شده تان عالی بود، درصورت امکان مرا راهنمایی فرمایید، تا یکسری درب و چهارچوب قدیمی که چندین بار با رنگ وروغن رنگکاریرشده اند را باز سازی و رنگ طبیعی ماندگار اجرا کنم، از پاکسازی و آماده سازی و انتخاب بهترین ماده برای رنگ نهایی

  • عباس جمالی

   مرداد 29, 1398 at 03:59

   سلام.وقت بخیر.جواب سوال شما طولانی می باشد.لطفا با بنده تماس بگیرید و کامل خدمت شما تلفنی توضیح بدم.

 37. فرزاد

  مرداد 9, 1398 at 12:48

  سلام خسته نباشید من میخوام از روغن بزرک برای درب حیات استفاده کنم که امکان افتاب و باران خوردن را داره ایا استحکام لازم را به چوب میده یا بهتره از سیلر کیلر استفاده کنم ممنون
  جنس چوب هم روسی است
  یا غیر از روغن و سیلر راه دیگه هست که مقاوم تر باشه

  • عباس جمالی

   مرداد 11, 1398 at 05:44

   سلام.وقت بخیر.شما اول با سیلر منافذ چوب پر کنید بعد سنباده نرم بزنید و در نهایت از رنگ فروشی اتومبیلی یک کیلر دوقلو بخرید و بر روی چوب اعمال کنید

 38. نگار محمدپور

  مرداد 5, 1398 at 15:20

  با عرض سلام و تشكر از مطالب خوبتون
  توليد كننده اسباب بازيهاي چوبي هستم
  آيا ميتوانيد شركتي را معرفي كنيد كه بتوان رنگهاي گياهي چوب و روغن گياهي چوب قيمت مناسب تهيه كرد؟

  • عباس جمالی

   مرداد 6, 1398 at 06:10

   از شرکت …… استفاده کنید.در ایران نمایندگی دارند

 39. علی حیدری

  مرداد 4, 1398 at 04:12

  باسلام میخواستم ببینم چه چیزی باروغن بزرگ مخلوط کنیم که سطح چوب براق وعمر چوب را دربرابر افتاب بهتر کند ممنون7

  • عباس جمالی

   مرداد 6, 1398 at 06:18

   سلا اقای حیدری.خدمت شما عرض کنم فقط روغن نارگیل بزنید لازم نیست چیز دیگه اعمال کنید

 40. moh3n

  تیر 25, 1398 at 21:34

  باسلام
  برای این تخته های سبزی و گوشت خرد کنی در بازار از چه جلادهنده ای استفاده میشه که موندگار هستند؟
  ممنون

  • عباس جمالی

   تیر 29, 1398 at 05:55

   روغن تانگ اعمال می کنند که شرکت های فروشنده رنگ خارجی این رنگ دارند.اما روغن جامد نارگیل هم می تونید استفاده کنید

 41. عیسی نژاد

  خرداد 21, 1398 at 21:53

  سلام وقت بخیر
  برای ساخت زیورآلات شما پیشنهاد میکنید از واکس موم عسل استفاده کنم یا از روغن داغ یا چیز دیگه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  موفق باشید

  • عباس جمالی

   خرداد 22, 1398 at 09:59

   سلام.شما پولیش p2wax خریداری کنید با استفاده از نمد زبر زیورالات پولیش کنید.

 42. اشرفی

  اردیبهشت 15, 1398 at 15:52

  سلام خسته نباشید
  تمام صفحات و آموزشهارا دیدم . بسسسسسیار عالی و بی نظظظظیییر.
  لذا لازم دانستم تابپاس زحماتتان بوبژه تهیه و ارائه این موارد بسیار ارزشمند صمیمانه از شما تشکر و قدردانی کنم.گ
  ممنون سپاس موففففففففففففففففففففففففق باشید

  • عباس جمالی

   اردیبهشت 17, 1398 at 13:19

   سلام.سپاس گزارم از شما.از اینکه مطالب برای شما کاربردی بوده بسیار خوشحالم

 43. صدا الیاسی

  اسفند 14, 1397 at 04:48

  سلام من یه روغن و پولیش پایان کار میخوام برای ظروف چوبی که ضد آب بشه و بهداشتی باشه

  • عباس جمالی

   اسفند 20, 1397 at 16:48

   اشباع حرارتی با روغن داغ

 44. سعید

  بهمن 4, 1397 at 11:35

  سلام. ضمن تشکر بابت مطالب خوبتون. خواستم بپرسم بهترین راه برای رنگ کردن و ضد آب کردن یک استند چوبی که گلدان های طبیعی روشه و دائم در معرض رطوبته چیه؟ جنس چوب استند کاج هست. با تشکر

  • عباس جمالی

   بهمن 6, 1397 at 08:56

   سلام بستگی داره چه تعداد می خواهید استند بسازید که رنگ های طبیعی شرکت هارو پیشتهاد کنم یا اگر یه دونه هستش که یاد بدم خودتون رنگ بسازید.این نکته بهم بگید بهتر می تونم راهنمایی کنم

 45. باقری

  مهر 7, 1397 at 08:09

  سلام ضمن عرض خسته نیاشید ، سوال دارم آیا برای بالا بردن عمر و نگهداری نمای چوبی ساختمان از نوع ( ترمو) میتوان بجای رنگهای صنعتی خارجی از روغن بزرک استفاده نمود ؟
  – آیا فرد یا شرکتی سراغ دارید که این کار را برای حدود 40 متر مربع انجام دهند؟

  • عباس جمالی

   مهر 7, 1397 at 08:44

   بسلام اقای باقری*خیر این امکان وجود نداره از روغن بزرک برای نمای ساختمان استفاده کرد

 46. ناشناس

  شهریور 6, 1397 at 02:58

  سپاسگزارم جناب جمالی از راهنمایی شما

  • عباس جمالی

   شهریور 6, 1397 at 03:55

   سلام-خواهش می کنم

 47. جلیل

  مرداد 28, 1397 at 10:57

  با سلام
  طرز تهیه جوشاندن روغن بزرگ و میشه بفرمائید.
  و اینکه میشه دانه کتان تهیه کرد و به محلهایی که روغنگیری کنجد میکنن داد.؟این و از جهت خالص بودن روغن عرض میکنم.
  متشکرم

  • عباس جمالی

   مرداد 30, 1397 at 02:45

   از فرایند روغن گیری بنده اطلاعاتی ندارم چون رشته فعالیتی بنده صنایع چوب است.روغن بزرک را شما باید یه جورایی بویلر کنی یعنی به صورت غیر مستقیم با آب جوش روغن را بجوشانید

 48. محمدی

  تیر 12, 1397 at 17:24

  باسلام ایاالان روغن برزک پیدا میشه

  • عباس جمالی

   تیر 13, 1397 at 03:18

   سلام-بله

 49. علی زارعی

  تیر 9, 1397 at 12:37

  سوال دوم اینکه اگه به روش جوشوندن استفاده کنیم دیگه روغن از کار بیرون نمیزنه؟و کار در برابر رطوبت مقاوم میشه؟

  • عباس جمالی

   تیر 10, 1397 at 07:03

   برای دریافت پاسخ این سوال پیشنهاد می کنم یک بار متن دوباره با دقت مطالعه بفرمایید

 50. علی زارعی

  تیر 9, 1397 at 12:36

  سلام. دو تا سوال. اول اینکه هر سری باید روغن رو بجوشونیم و همون لحظه استفاده کنیم؟ یا اینکه یکبار جوشوندن روغن کافیه و دفه های بعدی بدون جوشیدن استفاده میشه؟

  • عباس جمالی

   تیر 10, 1397 at 07:01

   سلام*هنگامی که روغن داغه استفاده کنید.به محض جوش آمدن روغن همان لحظه استفاده کنید*دفعات بعد هم داغ کنید

ارسال یک دیدگاه