آموزش جامع کار با اره گرد بر

نکاتی درباره خرید:در ابتدای این پاراگراف باید به مثنوی معنوی مولوی اشاره کنم که میفرمایند:هر کسی را بهر کاری ساختند/میل آن را در دلش انداختند/دست و پا بی میل جنبان کی شود/خار وخس بی آب و بادی کی رود.برای اینکه اره گرد مناسبی انتخاب شود،ابتدا در نظر داریم که در کدام یک از گرایش‌های تولید مبلمان و دکوراسیون داخلی فعالیت داریم و در نهایت این ابزار قرار است چه نوع برش‌هایی،چه نوع زاویه‌ای،با چه دقتی،با چه سرعتی و در چه توانی،در چه عمق برشی و چه موادی(چوب،فلز،پلاستیک،سرامیک) را انجام دهد.با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت ابزار سازی و به دلیل اجرای مستمر برنامه‌های تحقیق و توسعه،امکان دارد دستگاه به روز رسانی شده و با مدل جدیدتر  و با امکانات نوین روز در بازار عرضه شود.پس همیشه هنگام خرید اره گرد به مشخصات فنی این ابزار دستی برقی دقت کنید.مشخصاتی که باید به آن توجه کنید شامل:قدرت یا توان دستگاه که بر اساس وات(w)،سرعت دستگاه که بر اساس دور بر دقیقه(r/m)،حداکثر برش بر اساس میلیمتر(mm)،حداکثر زاویه برش بر اساس درجه،ابعاد تیغه به میلیمتر و وزن خالص بر اساس کیلوگرم به حساب می آید،می باشد.
اره گرد یا اره گردبر=اره گرد کلمه درست این دستگاه می باشد.جهت سئو سازی سایت در گوگل به ناچار اره گردبر عنوان مقاله نوشته شده است.

نکات ایمنی هنگام،بعد و قبل کار با اره گرد:
1)هر قطعه چوبی را که می‌خواهید با اره گرد برش دهید،با دستان یا در میان پای خود نگیرید.این کار بسیار خطرناک است و باعث عدم کنترل ابزار می‌شود و حتما قطعه چوب را به وسیله گیره یا پیچ دستی محکم کنید.
2)دست خود را به زیر قطعه چوب نبرید.قاب محافظ به گونه‌ای طراحی نشده است تا هنگامی که شما دستانتان زیر قطعه چوب است محافظت کند.
3)تیغه اره گرد را به گونه‌ای تنظیم کنید که هنگام برش 5 الی 6 عدد دندانه تیغه از زیر قطعه چوب بیرون باشد.
4)به گونه‌ای اره گرد را در دست بگیرید،که بدن شما در سمت مخالف تیغه قرار گیرد چون این کار باعث می شود هنگام قلاب کردن یا لگد زدن اره گرد،تیغه با بدن شما برخورد نکند.
5)پس از اتمام برش و خاموش کردن اره گرد،تیغه آن متوقف نمی شود و برای لحظاتی به چرخش خود ادامه می دهد.پس کمی صبور باشید تا تیغه کاملا متوقف شده و بعد قطعه چوب برش خورده را جابجا کنید.
6)قبل از به زمین گذاشتن اره گرد یا بر روی میز کار گذاشتن،ملاحظه بفرمایید که قاب محافظ تیغه کاملا دور تیغه را گرفته باشد.اگر تیغه در حال چرخش و بدون قاب بوده و به محض اینکه به روی سطحی قرار داده شود،باعث حرکت دستگاه شده و در این حالت هرچه بر سر راهش باشد را برش می دهد و حتی ممکن است به نجار هم آسیب برساند.
7)نکته:در برش های ترکیبی و معلق قاب محافظ تیغه را با دست به سمت بالا ببرید در این هنگام با استفاده اهرم قاب محافظ به محض ورود تیغه به قطعه کار آن را متتاسب با ضخامت کار بالا ببرید اما در دیگر برش‌ها باید قاب به صورت خودکار عمل کند و از دست زدن به قاب جدا خودداری کنید.
8)همیشه به کشش و قوی بودن قاب محافظ دقت کنید.خرابی فنر قاب باعث کند و ضعیف عمل کردن قاب محافظ تیغه می شود.
9)برای برش مستقیم از گونیای مسطح استفاده کنید تا برش دقیق تری داشته باشید.
10)از تیغه های مناسب اره گرد از نظر ابعاد،ضخامت و یک شکل استفاده کنید.مطابق نبودن قطر داخلی با شفت باعث لرزش شدید و لنگی صفحه می شود.
11)هرگز از تیغه‌های معیوب و ترک خورده،شکسته و حتی دندانه تیغه شکسته بر روی دستگاه نصب نکنید.
12)در حین برش چوب‌های مرطوب مخصوصا چوب های بالاتر از نقطه اشباع الیاف(fsp=30%) که دارای گره و در بعضی قسمت‌ها بافت فشرده‌ای دارند دقت بیشتری داشته باشید و با سرعت مناسب و تیغه مخصوص چوب مرطوب برشکاری را انجام دهید . دقت کنید با فشار به سمت جلو،سرعت چرخش تیغه گرفته نشود.
13)تمام تنظیمات برشکاری را قبل از روشن کردن اره گرد انجام دهید و توجه کنید در مسیر برش میخ یا اشیا فلزی در چوب نباشد.
14)دسته کمکی در قسمت جلو اره گرد تعبیه شده و دسته دیگر کلید روشن و خاموش می باشد که در قسمت عقب آن قرار گرفته است.با استفاده از این دو دسته اره گرد را هنگام برش چوب محکم در دست نگه دارید.
15)بارها مشاهده کردم و سوال پرسیده شده!هیچ وقت به این فکر نکنید که اره گرد را به صورت برعکس به میز کار ببندید.این روش برش بسیار خطرناک می باشد و حتی ممکن است حادثه های جبران ناپذیری نیز رخ بدهد.
16)قبل از شروع برش کاری سعی کنید،لوله نازل جمع آوری گرد و غبار را به اره گرد متصل کنید،زیرا گرد و غبار ناشی از چوب در طولانی مدت مشکلات تنفسی را به وجود می آورد.
17)استفاده از میز کار مناسب و محکم نگه داشته قطعه بر روی آن بسیار مهم است،چون باعث کنترل بهتر اره گرد بر و همچنین کیفیت برش کاری را نیز بالا می برد.

 

گوه پشت تیغه(گوه‌ی جدا کننده):چوب‌ و صفحات چوبی بلافاصله بعد از برش به رطوبت موجود در آن و اصطحکاک بین تیغه و قطعه،همکشیدگی پیدا می‌کند و باعث به هم نزدیک شدن دو سر بریده شده چوب یا صفحات چوبی می‌گردد.این عکس‌العمل در اره گرد باعث تنگ افتادن تیغه اره در شیار برش داده شده،دقیقا در پشت تیغه اره اتفاق می‌افتد و بیشتر در برش‌هایی با طول زیاد ورق‌های تخته فیبر با دانسیته متوسط(mdf) و تخته خرده چوب ,… باعث پس زدن قطعه کار میشود و اغلب تیغه در شیار برش قفل می‌کند و در بعضی از گردها با توان بالا باعث سوختن تیغه و قطعه کار می‌شود.برای جلوگیری از این حادثه،پشت تیغه اره گرد به فاصله حداکثر 1 سانتیمتر و حداقل 5 میلیمتر،گوه جدا کننده نصب میشود که ضخامت آن معمولا به از ضخامت تیغه اره بیشتر بوده و به صورت کشویی به سمت بالا و پایین و جلو و عقب قابل حرکت است.
*از گوه جداکننده در مواردی که طول برش زیاد است استفاده کنید.
*کاملا گوه را دقیق و صحیح نصب کنید.بد نصب کردن آن باعث بی کاربرد شدن گوه می شود و از لگد زدن و جدا کردن قطعه در حال را انجام نمی دهد.
*در مواقعی که برش معلق می زنید از گوه جدا کننده استفاده نکنید.
*فاصله گوه و تیغه کمتر از 5 میلیمتر نباشد و فاصله بین گوه و انتهای تیغه دندانه از کف کار بیشتر از 5 میلیمتر نباشد.

خرید اره گرد بر

 

عوامل لگد زدن اره گردبر و قفل کردن تیغه هنگام برش:
-لگد زدن عکس‌العمل اره گرد در هنگام قفل شدن تیغه توسط قطعه کار یا خمیدگی قطعه کار یا نابالانس بودن میزکار می‌باشد.تیغه معیوب هم باعث ایجاد لگد در هنگام برش می‌شود.اتفاق لگد به طور خیلی ناگهانی و غیر قابل پیشبینی و غیر قابل کنترل می باشد و حتی در بعضی اوقات دیده شده قطعه کار به عقب پرتاب می‌شود.
-اگر تیغه در قطعه چوب بپیچد یا قطعه چوب نسبت به میز تراز نباشد،دندانه‌های تیغه به قطعه کار گیر می‌کند و اره گرد از حرکت می‌ایستد و در این زمان سریعا انگشت خود را از روی کلید خاموش و روشن بردارید در غیر این صورت اره گرد به سمت شما لگد می‌زند و در بعضی اوقات پرتاب نیز می‌شود.
*اره گرد را با دستان خود محکم نگه دارید و بدن و دستان خود را در موقعیتی قرار دهید که هنگام لگد زدن آسیبی شما وارد نشود و بتوانید به راحتی اره گردبر را در این حالت کنترل کنید.
*با استفاده از دو پایه هم عرض با قطعه کار و در نزدیکی محل برش باعث جلوگیری از خمیدگی قطعه کار و لگد زدن دستگاه می‌شوید.اگر صفحات بزرگ را برش می دهید از 4 عدد پایه که دو عدد آن نزدیک محل برش باشد استفاده کنید.دقت کنید که فاصله پایه ها از یکدیگر نباید زیاد باشد چرا که باعث خمیدگی قطعه کار می‌شود.در هنگام برش،اره گردبر را در طرفی قرار دهید که بلندتر است چرا که وزن اره گردبر و وزن قطعه کار باعث خمیدگی و قلاب کردن تیغه می شود.

 

*هنگام برش کاری فشار بیش اندازه به سمت جلو وارد نکنید.با فشار کم و با حوصله به سمت جلو اره گرد را حرکت بدهید،به گونه ای از سرعت آن کاسته نشود،در غیر این صورت باعث برش ناخواسته،برش با دقت کم و همچنین قفل کردن تیغه و لگد زدن دستگاه اتفاق می افتد.
*تیغه اره باید کاملا سالم و بدون ترک و همچنین شکست نباشد.تیغه خمیده باعث لگد زدن اره گرد می شود.تیغه را همیشه تمیز نگه دارید.تکه‌های چوب و چسب که به تیغه چسبیده‌اند باعث بد عمل کردن اره گرد و ضعیف کار کردن در هنگام برش می شود.هرگز برای تمیز کردن تیغه از مواد نفتی،تینر،گازوئیل استفاده نکنید.
*قبل از برش چوب یا صفحات چوبی،پیچ تنظیم عمق برش و پیچ تنظیم زاویه برش را کاملا محکم کنید در غیر این صورت این پیچ ها در هنگام برش باعث تغییر زاویه یا عمق برش می شود.

 

تنظیم عمق برش و تنظیم زاویه:با یک دست دسته عقبی اره گردبر را گرفته و دست دیگر پیچ تنظیم عمق را باز کنید.کفی را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید و پس از بدست آوردن عمق برش مناسب اهرم تنظیم عمق را کاملا محکم ببندید.
*نکته:برای برش دقیق و تمیز بر روی قطعه کار نازک،عمق برش را 5 میلیمتر بیشتر از ضخامت قطعه کار انتخاب کنید.
-برای تنظیم زاویه برش هر دو پیچ خروسی که در ابتدا و انتهای کفی می باشد را باز کنید.با حرکت دادن کفی،زاویه دلخواه(0 الی 45 درچه)را پیدا کنید و هر دو عدد پیچ خروسی ابتدا و انتها را محکم کنید تا کفی برای برش با زاویه تنظیم شود.

اره دیسکی

 

نشانگر برش:دز زمانی که زاویه برش صفر درجه می باشد نشانگر سمت راست را بر روی خط برش منطبق کنید و در هنگام برش 45 درجه از نشانگر سمت چپ استفاده کنید و آن را بر روی خط برش منطبق کنید.

آموزش نجاری

 

نکاتی مهم قبل نصب و باز کردن تیغه:
*دقت کنید قبل از نصب یا باز کردن تیغه،دوشاخه دستگاه اره‌گرد از پریز جدا شده باشد.
*ار تیغه‌هایی که ابعاد و اندازه آن با ابعاد و اندازه های گفته شده در دفترچه راهنما دستگاه هم خوانی ندارد استفاده نکنید.
*هنگام خرید تیغه،اندازه قطز داخلی نوشته شده بر روی تیغه با اندازه گفته شده مطابق باشد.تیغه هایی با قطرهای دیگر باعث لرزش شدید و نابالانسی دستگاه می شود و در نهایت باعث صدمات جدی به کاربر می شود.
*هرگز قفل کن تیغه را هنگام گردش فشار ندهید.
*برای خرید تیغه باید مشخصاتی چون قطر تیغه،قطر داخلی تیغه،ضخامت تیغه و عرض شیار(خوراک اره) توجه کنید.
__برای باز کردن تیغه،قفل کن تیغه را فشار دهید تا کاملا قفل شود.سپس با استفاده از آچار،پیچ نگهدارنده تیغه را باز کنید.
__پیچ نگهدارنده را از شف جدا کنید.مهره رو را از روی شفت بردارید.سپس قاب متحرک را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید و تیغه را از شفت جدا کنید.
__برای نصب تیغه مراحل فوق را بلعکس انجام دهید.به این ترتیب:مهره زیر،تیغه،مهره رو و پیچ نگهدارنده تیغه،سپس با استفاده از قفل کن تیغه و آچار،پیچ نگهدارنده را محکم کنید.

برشکاری:
*اره گرد را در خط مستقیم و به آرامی به سمت جلو حرکت دهید.حرکت غیر مستقیم و فشار بیش از اندازه باعث گرم شدن موتور و لگد زدن دستگاه میشود.همچنین باعث صدمه دیدن دستگاه و کاربرد می شود.

*هرگز با فشار دادن بدنه تیغه،تیغه را متوقف نکنید.
*با استفاده از هر دو دسته(دسته کلید،دسته جلویی)اره گرد را کاملا محکم نگه دارید.اگر از هر دو دست برای گرفتن دستگاه استفاده کنید هرگز توسط تیغه آسیب نمی بینید.
*کفی را بر روی قطعه کار در جای مناسب قرار دهید،بدون آنکه تیغه با قطعه کار برخورد داشته باشد.سپس دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید دستگاه به سرعت نهایی خود برسد و بعد اره گرد را به آرامی به سمت جلو حرکت دهید تا برش قطعه چوب به اتمام برسد.
*اگر در هنگام برش از روی خط کشیده شده بر روی قطعه کار منصزف شذین سعی نکنید با فشار چرخاندن تیغه به مسیر برگردید.این کار باعث قلاب کردن تیغه می شود.در این هنگام اره گرد را خاموش کنید اجازه دهید تیغه از حرکت بایستد و اره گرد را خارج کنید و خط برشی جدیدی ترسیم کنید و دوباره از ابتدا برش قطعه را شروع کنید.


گونیا:
گونیا به شما کمک می کند برش کاملا دقیق بزنید.سطح گونیا را به کنار قطعه کار بچسبانید و با جلو و عقب بردن آن فاصله مناسب را تنظیم کنید و پیچ خروسی‌ای که بر روی کفی است و محور گونیا را نگه می دارد را کاملا محکم ببندید.گونیا به شما این امکان را می دهد که قطعات را یکنواخت و به صورت سری کاری برش دهید.

آموزش اره گرد بر

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه