نحوه بررسی علت خرابی دستگاه دورکن

 ناگهان با خاموشی دستگاه دور کن مواجعه می شود. این یک روز بد برای شما تلقی خواهد شد و بد تر از آن ممکن است دسترسی به سرویس کار مجاز تعمیر ماشین آلات نداشته باشید و طبق شرایط لازم میدانید که خودتان دست به کار شده و عیب دستگاه دورکن را برطرف کنید.دراین پست نجارکوچک تا آنجایی که یک فرد می تواند دستگاه را رفع عیب کند توضیح داده شده و موارد غیر از این را لطفا به تعمیر کار مجاز بسپارید.یکی از مهم ترین سرفصل های آموزش رشته صنایع چوب و مبلمان تعمیر و سرویس ماشین های صنایع چوب می باش.به همین دلیل در آموزش سعی می شود دستگاه ای که دارای مشکل فنی و برقی می باشد را در اختیار هنرجو قرار دهند تا عیب دستگاه را پیدا کرده و رفع کند و بعد از سرویس و بررسی مجدد،دستگاه را روشن کند و برای تست کردن،برش،یا عمل تسطیح را چند باری انجام دهد و از صحت تعمیر کامل دستگاه اطمینان حاصل کند.

علت روشن نشدن دستگاه:در صورتی که به طور ناگهانی دستگاه دورکن خاموش شد ابتدا برق کارگاه و کابل دستگاه را چک کنید.سپس دقت کنید کلید امر جنسی یا کلید قارچی دستگاه دورکن آزاد باشد.در مواقعی ممکن است درب موتور و درب تیغه اصلی و تیغه خط زن باز مانده باشد و این عمل باعث می شود که دستگاه دورکن به دلایل ایمنی کارگاه صنایع چوب و کار با ماشین آلات روشن نشده،پس این موارد را بررسی کنید.فازهای ورودی در اکثر اوقات اختلال برای دستگاه دورکن به وجود می آورند.در این موقع خطای کنترل فاز خواهیم داشت و باید آن را به این صورت بررسی کنیم.

چراغ سبز حالت عادی و نرمال،چراغ زرد جابه جایی دو فاز ورودی و چراغ قرمز قطع یکی از فازهای ورودی دستگاه را نمایش می دهد.

مورد دیگر این است که،کلید حرارتی و کلید بی متال عمل کرده است و باید ریست شود.برای حفاظت از موتورهای الکتریکی در مقابل اضافه بار از رله های حرارتی (بی متال) استفاده می شود. اساس کار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته است.بر اثر عبور جریان از بی متال ،دو فلز گرم می شوند و طول آنها افزایش می یا بد. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شود. در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکتها باز و مدار قطع می شود.

مورد اخر ممکن است فیوز شیشه ای سوخته باشد.فیوز شیشه ای برای تحمل جریان الکتریکی محدودی طراحی شده است. وقتی یک اتصال کوتاه یا اضافه بار اتفاق می افتد، جریان بالا گرمایی تولید می کند که باعث می شود المنت فیوز ذوب شود و یک شکاف در المنت فیوز تولید می کند. این شکاف جریان فیوز و مدار را قطع می کند. فیوزی که می سوزد و چراغ آن روشن می شود پس باید با فیوز جدید با مشخصات مشابه، تعویض شود.

 

دلایل بالا و پایین نشدن تیغه اره اصلی:اره دورکن برای بالا و پایین رفتن تیغه از میله مارپیچ به چرخ دنده مخروطی استفاده می کند.در صورت بالا و پایین نشدن تیغه اره بعد از بررسی سالم بودن فرمان یا کلید بالا برنده،ابتدا لطفا میکرو سوئیچ های محدود کننده تیغه اره اصلی را بررسی کنید.

قدم دوم:سوختن فیوزهای شیشه ای 10 آمپری مدار فرمان تیغه اره اصلی که با سوختن هر کدام،چراغ آن روشن می شود.

قدم سوم:چک کردن موتور بالا برنده تیغه اره اصلی که در صورت معیوب بودن باید تعویض گردد و باز کردن پیچ ها سر آلنی موتور به راحتی باز می شود.

 

دلایل بالا و پایین نشدن تیغه اره خط زن:ابتدا ریست فیوز محدود کننده حرکت تیغه اره خط زن را چک کنید چون امکان دارد سوخته باشد.

قدم دوم:بررسی میکروسوئیچ محدود کننده تیغه اره خط زن که در صورت مشاهده معیوب،باید سریعا تعویض شود.

قدم سوم:چک کردن فیوز های 10 امپری مدار فرمان تیغه خط زن

قدم چهارم:چک کردن کلید بالا و پایین برنده تیغه اره خط زن

قدم پنجم:چک کردن موتور بالا برنده تیفه اره خط زن

فیلم آموزش کار با ماشین دورکن اینجا کلیک کنید

 

 

برگرفته از صحبت های سرویس کاران مجاز شرکت پایون

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

282 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه