0

معرفی انواع مغار

معرفی انواع مغار

به طور کلی مغارها را میتوان به ۴ گروه تقسیم کرد:
*مغارهای منبت
*مغارهای مشتی
*مغارهای چاقویی
*مغارهای قاشقی

مغار منبت:این گروه از مغارها دارای دسته های بلند پلاستیکی یا چوبی می باشند که می توان با وارد کردن ضربات چکش به روی آن،چوب را کنده کاری نمود.در واقع این مغارها مناسب برای منبت و پیکرتراشی می باشند و سری آن ها بر اساس شکل و میزان بار برداری به چند عنوان نام گذاری می شوند:

مغار تخت:لبه آن کاملا تخت،یک سمت پخ و سمت دیگر دارای زاویه می باشد.کاربرد آن برای انداختن خط های صاف و برداشتن بار زیادی زمینه می باشد.

مغار نیم باز:لبه آن دارای انحنای ملایمی است و برای برداشتن بار کمی از روی چوب و فرم دهی های ملایم کاربرد دارد.

مغار گلویی یا گیلویی:کمی شبیه به نیم باز بوده اما دهانه آن دارای خمش بیشتر و به شکل نیم دایره است و برای برداشتن بار عمیق تر از سطح چوب استفاده می شود.

مغار شفره:دهانه آن به شکل ۷ می باشد و برای خط انداختن و جدا کردن لبه دو سطح از هم و … کاربرد دارد.

” زاویه مغارها معمولا از ۲۰ تا ۳۵ درجه می باشد.و شماره گذاری آن ها به صورت میلیمتر و شامل اعداد زوج می باشد.

مغارهای مشتی:این گروه مغارها دارای دسته های کوتاه تر و ظریف تر می باشند که اغلب چوبی و به صورت خیلی ظریف قلمی یا کمی حجیم (گلابی شکل ) است که در کف دست جای می گیرد و به جای ضربات چکش ضربات چکش با فشار دست کنده کاری می کند.این مغارها بیشتر در منبت ، منبت مشبک و ظریف کاری هایی در پیکرتراشی استفاده می شوند و بر اساس نوع انحنای گلوی آن ها به سه دسته تقسیم می شوند :

مغارهای قاشقی:گلوی آن ها دارای انحنای زیاد می باشد و مغارهای این دستی به نام مغار مشتی قاشقی تخت ، گیلویی ، شفره و … نام گذاری می شوند .

مغارهای خم:گلوی آن ها دارای خمیدگی زیاد بوده و کاملا به صورت کج یا خم می باشد.

مغارهای تخت یا ساده:گلوی صاف و کوتاه داشته و به همان نام های مغارهای منبت نام گذاری می شوند.

مغارهای چاقویی:این مغارهای دسته های چوبی و کوتاه شبیه مغارهای مشتی داشته و لبه هایی به شکل انواع چاقو دارند که در فرم های مختلف برای تراشیدن و منبت کاری های بسیار ریز و ظریف کاری ها و تراشیدن دسته قاشق و … استفاده می شود.

مغارهای خراطی:این مغارها غالبا دارای دسته های چوبی و از لحاظ ارتفاع و قطر در قسمت دسته و لبه نسبت به مغارهای دیگر بزرگتر و قطورتر بوده و معمولا با قرار گرفتن به روی بخشی به نام پایه ، چوب در حال چرخش در دستگاه خراطی را برش داده و فرم می دهند.

از انواع مغارهای خراطی می توان به :
نون گاز
پولاد سر کج
پولاد صاف
اشاره کرد که جزو مغارهای اسکنه ای می باشند .

گرچه انواع دیگری متناسب با کاربردی مشخص وجود دارند که توسط خراط کار و سازنده مغارها طراحی و ساخته می شوند.

http://www.najjarekochak.ir/wp-content/uploads/drechseleisensatz-303390-1.jpg

* در کنار این گروه ها ، مغارهای دیگری نیز وجود دارند که از آن ها برای کاربردهای مشخص استفاده می شوند مانند مغارهای مخصوص ساخت ساز تار و مغارهای کاسه تراشی و قاشق تراشی که جزو گروه مغارهای قاشقی و چاقویی می باشند.

نویسنده متن:نوشین خشنودی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر آموزش پیکرتراشی و منبت از طریق ویدیو و تصاویر می توانید به این آدرس اینستاگرام خانم خشنودی مراجعه فرمایید
لینک اینستاگرام آموزشی خانم خشنودی

 

 

نوشین خشنودی

کارشناس گرافیک|مدرس اموزش منبت و پیکرتراشی به بزرگسالان|مدرس نجاری خلاقانه به کودکان و نوجوانان

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه