بررسی مشکلات برش در ماشین اره فلکه (اره نواری)

بررسی مشکلات برش در ماشین اره فلکه (اره نواری)

تعمیر اره فلکه

اختراع انگلستانی‌ها تقریبا در تمامی کارگاه های صنایع چوب کل جهان مشاهده می‌شود.این ماشین عمومی نجاری در صنعت تولید مبلمان سازی،ساخت وسایل دکوری،خانه سازی،چوب بری و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.این ماشین در ظاهر ساده،دارای دو فلکه در بالا و پایین،بدنه‌ی چدنی ریخته‌گری شده،دستگاه هدایت تیغه،فرمان شل و سفت کن تیغه،فرمان جلو و عقب برنده فلکه بالایی و… می‌باشد.بهترین مدل‌های اره فلکه،انتقال نیرو آنها به وسیله تسمه صورت میگیرد،چون در صورت گیر کردن اره در بین چوب،موتور از حرکت نمی‌ایستد و این کار باعث افزایش طول عمر الکتروموتور این ماشین خواهد شد.بهترین بدنه برای ماشین اره فلکه،بدنه چدنی بوده تا هنگام برش لرزش نداشته و دقت برش را در طول زمان از دست ندهد.فلکه‌های بالا و پایین به طور دقیق باهم عمود هستند و فلکه پایین همیشه به علت متصل بودن به موتور ثابت است و برای محکم نگه داشتن تیغه اره و همچنین جلوگیری از لرزش در اثر تماس تیغه اره با چوب یک فنری قوی زیر فلکه بالا قرار دارد تا همیشه فلکه را به سمت بالا حرکت دهد.در این پست سایت نجارکوچک به 8 مشکل برش که هنگام کار با دستگاه ممکن است برای شما اتفاق بیافتد اشاره کرده ایم.

 

 

عیب شماره اول:تیغه اره در انتهای دندانه ترک می‌خورد

1:طبق استاندارد چپ و راست باید 1.2 تا 1.3 ارتفاع دندانه باشند و اگر دندانه بیش از نصف ارتفاع چپ و راست شده باشند باید اره را خارج نمونده و چپ و راست را اصلاح کنید.
2:فاصله دندانه ممکن است کوچک باشد؛بعد از بررسی و اطمینان از این علت لطفا تیغه دندانه را با سوهان اره اندازه کنید.
3:ته تیغه دندانه به علت اصطحکاک بین چوب و تیغه ساییده شده و باید با سوهان مثلثی گوشه گرد و یا سنگ سنباده ته دندانه را گرد بسایید.
4:امکام دارد ببلرینگ پشت دستگاه هدایت تیغه عقب تر از حد لازم باشد و باید بلبرینگ پشت تیغه اره را به فاصله 1 میلمیتر تنظیم کنیم.
5:اگر فلکه ها را بیش از حد محکم و کشیده باشید،این عیب به وجود می آید،پس فلکه را کمی شل کنید.

عیب شماره دوم:تیغه اره مستقیم برش نمی دهد و منحرف می شود

1:کشش تیغه اره کم است.فلکه بالا را کمی سفت کنید.
2:چپ و راست تیغه دندانه یکنواخت نیست.چپ و راست را اصلاح کنید.
3:چپ و راست تیغه یک طرفه شده و دندانه اره روی فلکه افتاده است و باید تیغه را باز کرده و مجددا چپ و راست کنید و در موقع بستن آن را تنظیم کنید تا دندانه اره از بانداژ بیرون قرار بگیرد.

 

عیب شماره سوم:برش به سختی انجام می شود و پیشبرد کار کافی نیست

1:ممکن است اره کند شده باشد و بعد از بررسی مجددا تیغه اره را تیز کنید.
2:دستگاه هدایت تیغه عقب تر قرار گرفته و چپ و راست تیغه از بین رفته است و باید دستگاه هدایت تیغه را به طور دقیق بین دو طرف تنظیم کرد و در نهایت دندانه تیغه اره را چپ و راست کنید.
3:دستگاه اره نواری به دلیل نداشتن گوه جدا کننده،تراشه چوب در انتهای برش گیر می کند و باید انتهای چوب را به مقدار کم بلند کنید.البته در نظر داشته باشید که چوب اگر رطوبت بیشتر از نقطه اشباع الیاف را داشته باشد این عیب نیز ممکن است به وجود آید.

عیب شماره چهارم:تیغه اره از روی فلکه ها به طرف جلو یا عقب خارج می شود و یا جلو و عقب می رود

1:هنگامی که این مشکل در اره فلکه به وجود می آید قطعا فلکه بالا عمود قرار نگرفته است و با فرمان مربوطه فلکه را تنظیم کنید.
2:شاید برای شما تعجب آور باشد اما تیغه اره باریک تر از حد معمول شده است و این اتفاق بیشتر برای اره فلکه هایی که بانداژ محدب یا گرد دارند اتفاق می افتد پس مجبور خواهید بودتیغه اره را تعویض کنید.
3:بعضی اوقات تیغه به علت اصطحکاک بین چوب مرطوب یا چوب سخت منبسط شده و باید ماشین را خاموش کنید تا تیغه اره خنک شود و در این مدل برش ها سعی کنید چپ و راست تیغه را زیاد تر از حد معمول تنظیم کنید یا از تیغه مخصوص برش استفاده کنید.(در پست های بعدی سایت نجارکوچک انواع تیغه اره نواری و کاربرد انها منتشر خواهد شد)

 

عیب شماره پنجم:تیغه اره مخالف دستگاه هدایت تیغه را فشار می دهد

1:بلبرینگ پشت دستگاه هدایت جلوتر از حد نرمال قرار گرفته و زاویه برش دندانه کوچک است در این هنگام دستگاه هدایت را مجدد تنظیم کنید و اره را باز نموده و مجددا سوهان بزنید.

عیب شماره ششم:نوار اره لرزش داشته و لنگ می زند

1:محل جوش با لحیم خوب مسطح نشده است و به گونه ای عمل می کند که نواره اره در حال پاره شدن است.لطفا هرچه سریعتر تیغه را خارج کنید و محل جوش را بررسی و تعمیر کنید.
2:در هنگام یا قبل برش ممکن است به تیغه ضربه وارد شده باشد.سریعا ماشین را خاموش کنید و چند قدم از آن فاصله بگیرید تا از حرکت بایستد در نهایت تیغه اره را خارج کنید و بعد از بررسی و تعمیر آن را نصب کنید.

عیب شماره هفتم:تیغه اره در محل جوش ترک می خورد

اگر این عیب را مشاهده کردید محل جوش شکننده شده و یکنواخت سوهان نزده شده و ممکن است در موقع جوش دادن دو سر اره بر روی هم افتاده و محل جوش برجسته شده باشد.باید محل جوش را بریده و مجدد جوش دهید و در نهایت با دقت با سوهان محل جوش را مسطح کنید.

عیب شماره هشتم:تیغه اره از سمت پشت ترک می خورد

دستگاه هدایت تیغه عقب تر از حد لازم بوده و تیغه اره کج جوش داده شده است و خط پشت تیغه اره کاس است.باید طبق استاندارد دستگاه هدایت را تنظیم کرد و با گونیا محل برش را بررسی و درنهایت اصلاح کنیم.

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته تولید مبلمان

8 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. شیخی

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۴:۵۳ ق.ظ

  حسابی جای این مطلب اره نواری تو سایت خالی بود ، تشکر ازتون
  جناب جمالی یه سری تیغه ها تو بازار هستن مثل سه صفر سوئد که این ها دندونه چپ و راست نیستن ، اینها فرقشون چیه؟

  • عباس جمالی

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۶:۴۰ ق.ظ

   سلام اقای شیخی.خدمت شما دوست گلم عرض کنم این نوع تیغه های ابتدا در انتهای دندانه کاملا گرد هستند و از فولاد تند بر HSS – UDDEHOLM ساخته شدن و ویژگی هایی که داره مثل مقاومت در برابر سایش که داخل مطلب هم عرض کردم که یک علت مشکل برش می تونه کند شدن اره باشه و دوم مقاومت بالایی در برابر شکستن و ضربه که اینم داخل مطلب درج کردم.در برابر ضربه و فشار و کشش هم مقاومت می کنه که علت بزرگ مشکل برش کاری با اره فلکه هم همین موضوع هستش

 2. ناشناس

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۱:۲۴ ب.ظ

  سلان استاد جمالی عزیز لطفا نظرتون را راجع به اره فلکه پروکسون بفرمایید،سپاسگزارم

  • عباس جمالی

   اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۴:۵۳ ق.ظ

   سلام.ابزار های مینیاتوری پروکسون از نظر دقت در تولید و دقیق بودن در هنگام کار و عمر بسیار بالای این مدل ابزارهای این شرکت اونارو به یک ابزار شگفت انگیز تبدیل کرده.اگر مناسب کار شماست و پولشو دارید خریداری کنید

 3. انصاری

  خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۳ ب.ظ

  باسلام وخسته نباشید لطفا درمورداینکه دستگاه گندگی هنگام کارمخصوصاقطعاتی مثل ذوذنقه وگاهی هم چوبهای معمولی مثلاعرض ۶ وقطر۴تا۵ وطول متفاوت درقسمت سرآخرحدود ۳ تا۴ میل زیادی ازچوب برمیداره وگود میکنه بیشتر درذوذنقه باعرض حدود۲۸ ازسرآخردرقسمت تیزتریازاویه تنگ تر راناقص میکنه. معمولاوقتی که چوب درزیرغلتک مثلا سمت راست زیر غلتک پروسمت چپ زیرغلتک خالیه این اتفاق می افته.چرا وچاره کارچیه. باتشکراز زحمات ارزنده تون.

  • عباس جمالی

   خرداد ۱۷, ۱۳۹۸ at ۵:۴۸ ق.ظ

   سلام.مقاله آموزش اصول صحیح کار با دستگاه گندگی در سایت بارگزاری میشه.چون توضیحش یک مقدار زیاده ترجیح میدم بنویسم و همه مطالعه کنند.کمی صبر کنید تا منتشر بشه

 4. نعمت

  خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ at ۶:۴۶ ب.ظ

  ممنونم استاد جمالی خیلی استفاده کردم استاد چندتا سوال داشتم لطف بفرمایید اگه مقدوره راهنمایی کنیدتیغه آهن بر رو میشه رو فلکه نجاری نصب کرد اگه میشه از کجا تهیه کنم قیمتش به نصبت برش چوب تفاوت داره ممنون

  • عباس جمالی

   تیر ۲, ۱۳۹۸ at ۳:۱۲ ق.ظ

   سلام.متاسفانه تجربه ای در مورد ندارم و قبلا انجام ندادم و نمی تونم کمک تون کنم

ارسال یک دیدگاه