آشنایی با انواع رزین

آشنایی با انواع رزین و کاربرد آنها

رزین‌ها رنگدانه‌ها و اکستندرها را به هم متصل می کند تا لایه‌ای با ضخامت کم از رنگ بر روی چوب تشکیل شود.به رزین ها پیوند دهنده نیز می گویند.هم اکنون در کارخانه های تولید رنگ به نوع رزینی که استفاده می کنند بسیار زیاد اهمیت می دهند.رزین بر اساس نوع رنگ متناسب با کاری که می خواهید انجام دهید و درجه کیفی و دوام مورد استفاده قرار می گیرد.

رزین اکریلیک:یکی از رایج ترین رزین‌های مورد استفاده در رنگ‌های محلول در آب رزین اکریلیک می باشد.این نوع رزین یک لایه نازک و ضد آب بر روی چوب به وجود می آورد.نوع دیگری از رزین اکریلیک به نام رنگ لاتکس دارای دو ویژگی هستند که آن را موادی بسیار مناسب برای چوب کرده است.بسیار جالب است بدانید لایه نازکی که این رزین تشکیل می دهد مانع نفوذ آب و رطوبت می شود اما هنگامی که بخواهید با دستگاه بخارشور سطح را تمیز کنید مقاومت زیادی ندارد.رزین اکریلیک به دو گروه مجزا با نام ترموست و ترموپلاست تقسیم بندی میشود.رزین اکریلیک ترموست براقیت و حفظ براقیت خوبی نسبت به ترموپلاست دارد و در محلول قابل اسپری از درصد جامد خوبی برخوردار هستند و مقاومت شیمیای بیشتری از ترموپلاست دارند و رزین اکریلیک ترموپلاست فاقد هر گونه گروه فعال بوده و به علاوه دارای وزن ملکولی نسبتا زیاد میباشد.رزین اکریلیک بسیار الاستیک می باشد به گونه ای که بدون ایجاد ترک در لایه نازک رزین امکان همشکیدگی و واکشیدگی چوب وجود دارد.

ترموست چیست؟در اثر حرارت مواد سخت میشود و در اثر حرارت دادن مجدد تغییر شکل می دهند و به همان صورت باقی می مانند.

ترموپلاست چیست؟در اثر حرارت مواد نرم میشود و تغییر شکل میدهد و از بین رفتن حرارت سخت می شود.

الاستیک چیست؟یک کش نواری در نظر بگیرید هنگامی که کشیده و بعد آزاد کنیم کش نواری به حالت اول بر می گردد.

رزین آلکیدی:بیشتر رنگ‌های روغنی موجود در بازار دارای رزین آلکیدی است.همچنین آلکید را می توانید با رزین اکلریک مخلوط و استفاده کنید.رزین آلکیدی روغنی یک لایه مقاوم و با دوام بر روی سطح ایجاد و چوب را در برابر آب و رطوبت محافظت میکند پس نتیجه میگیریم که این نوع رنگ برای سازه های چوبی که در معرض رطوبت و آب هستند استفاده میشود اما توجه داشته باشید این نوع رنگ‌ها به علت نداشتن خصلت هواپذیری ممکن است چوب خیس باشد و هنگامی که چوب خشک می شود و رطوبت از دست می دهد رنگ تاول می زند.از این نوع رزین ها برای بازسازی چوبهای قدیمی که رنگ شده‌اند استفاده میشود.

رزین وینیل استر:رزین وینیل استر رزینی ترموست،حاصل از واکنش رزین اپوکسی با اسیدهای کربوکسیلیک غیر اشباع اتیلنی میباشد که دارای خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار مناسب و مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی و هیدرولیز است.دقت بفرمایید هنگامی که انعطاف پذیری لایه نازک رنگ در اولویت باشد از رزین وینیل استفاده می کنند.

رزین پلی استر:این نوع رزین یک جزء اصلی رنگ و یک جزء هاردنر تشکیل شده است.رزین پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ با تینر فوری بسیار قوی حل میشود.رزین پلی استر در مقابل رطوبت،حرارت،الکل و اسید ها تا حدوی مقاوم هستند.

 

رزین پلی یورتان:رنگ پلی یورتان بصورت دو جزیی است و بر پایه رزین پلی یورتان تهیه شده و دارای مدت زمان کوتاهی خشک می شود.پلی یورتان ها اصولابه دلیل داشتن مقاومت بالا در مقابل رطوبت و چسبندگی عالی بر روی انواع سطوح و پوشش سطوحی که در معرض مستقیم نور خورشید و شرایط سخت آب و هوایی قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند.پلی یورتان ها از واکنش افزایشی میان گروه های عاملی ایزوسیانات و عامل هیدروکسیل تشکیل می شوند.

رزین اپوکسی:رزین اپوکسی موادی دو جزئی متشکل از رزین اپوکسی و سخت شونده ی هاردنر می باشد. رزین های اپوکسی کارایی های بالایی دارد که بطور گسترده در تقویت، ترمیم  و مقاوم سازی انواع سازه ها به خصوص در تولید محصولات کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین از آن در ساخت قالب های مستحکم استفاده می شود. این مواد دارای مقاومت بالا و خاصیت چسبندگی بسیار زیادی می باشد. رزین اپوکسی عایق الکتریکی بالایی می باشد در صورتیکه این ماده در تولید انواع قطعات الکتریکی مانند ژنراتورها در صنعت برق بطورگسترده مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در هوافضا و هواپیما سازی برای اتصال قطعات داخلی و خارجی به یک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه