نکات کنترل ماشین اره فلکه قبل از برش کاری

نکات کنترل ماشین اره فلکه قبل از برش کاری

نکات کنترل ماشین اره فلکه قبل از برش کاری

در روز کاری کاملا شلوغ و پرکار،نیاز است اره فلکهقبل از برش کاری مورد بررسی قرار بگیرد.اجزای تشکیل دهنده اره فلکه را قبل از بررسی به دو قسمت تقسیمم می کنیم.با نگاه باز به این عنوان کنترل و بررسی نیز به دو قسمت کوتاه مدت یعنی فوری و یکی هم دوره‌ای بلند مدت تقسیم می شوند.در دوره کنترل فوری قبل از شروع کار مقدار کشش تیغه*مقدار چپ و راست دندانه تیغه*شکستگی تیغه اره*گونیای ماشین از نظر دقت زاویه‌ای*دستگاه هدایت تیغه اره و تنظیم آن مطابق ضخامت چوب*شل و سفت بودن تیغه*کنترل حفاظ ها*کنترل تیغه از نظر صحیح قرار گرفتن بر روی فلکه ها وغیره بررسی می‌شود و در صورت عدم توجه به آنها امکان بروز حادثه و خسارات جبران ناپذیری می‌باشد.اما در دوره بلند مدت یا دوره‌ای که هرچند مدت توسط مدیر کارگاه برنامه ریزی شده است مانند:بانداژ فلکه‌ها*گریسکاری*بررسی قطعات ماشین(در صورت شکستی یا خرابی تعویض شوند) وعیب یابی و رفع آن مورد بررسی قرار میگیرد.

تیغه اره فلکه از قسمت‌های مهم ماشین می باشد.قبل از شروع به کار باید از سالم بودن دندانه‌ها و چپ و راست بودن آن اطمینان حاصل کنید.دستگاه های تیغه اره را بررسی کرده و مقدار کشش تیغه را کنترل کنید.همچنین از صحت قرار گرفتن تیغه بر روی فلکه ها مطمئن شوید.

فلکه های بالا و پایین دارای بانداژ هستند که در حین کار بر روی آنها خاک اره می نشیند و در صورت نظافت نکردن در اثر اصطحکاک، تیغه گرم شده و به بانداژ می چسبد و در نتیجه خاصیت الاستیکی آن از بین می رود.

در اکثر ماشین‌های اره فلکه برای انتقال نیروی الکتروموتور از تسمه استفاده می‌شود.به علت فشار زیادی که در اثر چرخش و انتقال نیرو به تسمه وارد می شود تسمه دچار ساییدگی و جدا شدن رشته های آن میگردد.برای جلوگیر از افت انتقال نیرو و تنظیم مقدار کشش آن به طور مرتب کنترل کردن آن ضرورت دارد.

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

3 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. ناشناس

  آبان 17, 1398 at 20:08

  سلام اقای جمالی عزیز

 2. سعید

  خرداد 31, 1398 at 03:57

  سلام جناب جمالی وقت بخیر
  ممنونم‌از مطالب بسیار مفیدتون🙏🙏🌹🌹
  یک سوالی داشتم از خدمت شما:
  من کارم نجاری نیست و در اوقات فراغتم وسایلی مانند پیپ،جعبه،عینک و… می سازم،چوبی که اکثرا کار میکنم چوب گردو هست.الان برای برش راحت تر قصد خرید یک اره فلکه رو دارم.
  قطر کارهام زیاد نیست ولی ندرتا ۸ تا ۱۰ سانت میشه و اینکه استفادم هم از دستگاه کمه و شاید هفته ای یکی دوبار باشه.با این‌تفاصیر میتونم از اره فلکه ۸ اینچ استفاده کنم؟یا مینیاتوری؟شما وسیله یا روش دیگه ای پیشنهاد میکنید؟

  • عباس جمالی

   تیر 2, 1398 at 03:08

   سلام.یه اره نواری 8 اینچی برای شما کفایت می کنه

ارسال یک دیدگاه