آموزش کار با اور فرز مشتی نجاری

آموزش کار با اور فرز مشتی نجاری

ویژگی های اور فرز مشتی نجاری
موتور اور فرز مشتی نجاری که دارای توان ظاهری 4 آمپری و دارای توان حقیقی 530 وات است  و تا سرعت آزاد 30000 دور در دقیقه می رسد.حداکثر ظرفیت کولت این ابزار 6 میلیمتر است که نشان دهنده توانایی این ابزار می باشد.این مدل فرز دارای یک پایه از جنس طلق شفاف می باشد تا اپراطور با دید کافی و تسلط بیشتر به فرز کاری بپردازد .ویژگی بسیار ایمن این دستگاه،اتصال کابل به ابزار از قسمت بالای اور فرز مشتی است تا هنگام کار به یک باره وارد مسیر فرز کاری نشود.وزن 1/5 کیلویی و پوشش لاستیکی بدنه‌ی مینی فرز نجاری باعث شده که دستگاه به راحتی کنترل شده و در دستان شما مهار شود.یک سیستم ساده و نرم دندانه و پینیون برای تنظیم برش عمق‌های مختلف،نمودار دقیق اندازه در نظر گرفته شده است.به علت سرعت زیاد،بلبرینگ های آن با سیستم 2 RS ضدگرد و غبار و C3 برای سرعت بالا در نظر گرفته شده است.

Makita 3709 اور فرز

 

نکات ایمنی قبل،بعد و حین کار با مینی اور فرز نجاری
*اگر به مینی اور فرز برای حتی 10 ثانیه کار ندارید،آن را روشن رها نکنید.

*به جهت چرخش تیغه توجه کنید بعد شروع به فرزکاری کنید.
*از برش میخ یا قطعات فلزی که در چوب هستند جدا خودداری کنید.
*تیغه باید بدون ترک و بدون شکستی باشد.
*روغن،گازوئیل یا تینر مواد مناسب جهت پاک کردن تیغه نمی باشند.این سری موادها باعث ترک خوردن تیغه فرز خواهند شد.
*قطعه چوبی را که می خواهید عمل فرز کاری را بر روی آن انجام دهید باید کاملا به میز کار محکم شده باشد و دقت کنید فضای مناسب جهت فرز کاری را داشته باشید.
*قبل از روشن کردن ابزار،سعی کنید تیغه با چوب در تماس نباشد.بعد از اینکه اور فرز را روشن نمودید،لحظاتی صبر کنید تا به دور نهایی خود برسد و شروع به فرزکاری کنید.در همین حین دقت کنید صدای غیر معمولی یا لرزش غیر معمولی نداشته باشد.اگر لرزش و صدای بد احساس کردین،ممکن است از بد بستن تیغه باشد.

 

برای نصب قاب محافظ،اهرم را باز کنید و پایه قاب را روی فرز قرار دهید و با پیچ تنظیم قاب محافظ را در اندازه دلخواه تنظیم کنید و اهرم را محکم ببندید.
برای روشن کردن مینی اور فرز،شاستی کلید که در قسمت بالای ابزار قرار گرفته است را به سمت کلمه “ON” و برای خاموش کردن به سمت کلمه “off”فشار دهید.قبل از متصل کردن دوشاخه مینی فرز به پریز،لطفا بررسی کنید کلید در حالت off باشد.

آموزش اور فرز چوب

 

نصب و باز کردن تیغه
اور فرز مشتی متاسفانه کلید قفل کن شف را ندارد.لذا در جعبه بسته‌بندی محصول دو آچار قرار گرفته است که با یک آچار شف را محکم گرفته و با آچار دیگر مهره کولت را شل یا سفت می کنیم.لطفا بدون تیغه مهره کولت را سفت نکنید،چون باعث شکستن کولت می‌شود.

کولت اور فرز نجاری

 

مراحل فرز کاری
ابتدا ابزار را روی قطعه چوب قرار دهید با این حال که تیغه با سطح کار برخورد نکند.کلید را روشن کنید و کمی صبر کنید تا فرز مشتی به سرعت نهایی خود برسد و با حرکت یکنواخت و با حوصله به سمت جلو و تا انتهای کار از روی قطعه چوب بلند نکنید.اگر لبه قطعه چوب را می‌خواهید ابزار بزنید،قطعه چوب در سمت چپ مسیر حرکت شما به جلو باشد.

فرز مشتی

 

سریع حرکت دادن فرز مشتی به جلو باعث شکستن تیغه،سوختن موتور 4 آمپری و فرز کاری نامناسب صورت می گیرد و حرکت بسیار آهسته باعث سوختن قطعه چوب و باز فرزکاری نامناسب صورت می‌گیرد.سرعت به قطر تیغه،عمق فرزکاری و نوع گونه قطعه چوب بستگی دارد.عزیزان توصیه می کنم قبل از شروع فرزکاری بر روی قطعه اصلی،تکه‌ای از قطعه اصلی را به صورت آزمایشی فرزکاری کنید،چون این کار باعث می‌شود ابعاد کار را بهتر درک کنید.هنگامی که از گونیا مسطح یا گونیای شابلون استفاده می‌کنید آن را در سمت راست حرکت فرز مشتی قرار دهید.چون به شما کمک می کند که گونیا کاملا به کناره قطعه کار بچسبد و آن را محکم بگیرد.
از آنجایی که فرز کاری طولانی با فشار بیش از اندازه باعث خرابی موتور و دستگاه می شود.هنگام شیار زدن با دستگاه عمق شیار نباید بیش از 3 میلیمتر باشد.اگر عمق شیار بیشتر می‌خواهید ایجاد کنید،این کار را در چند مرحله انجام دهید و در هر مرحله بیش از 3 میلیمتر شیار نزنید.

 

این گونیا را زمانی استفاده کنید که بر روی لبه قطعه چوب فرزکاری می کنید یا در آن کنشکاف ایجاد می کنید و همیشه دقت کنید گونیا سمت راست مسیر حرکت اور فرز مشتی قرار گیرد.

 

گونیای مسطح را به پایه گونیا توسط پیچ،واشر،واشر فنری و پیچ خروسی محکم ببندید.

 

پایه گونیا را از دستگاه باز کنید و گونیای مسطح را به آن نصب کنید و با پبچ پایه(A)آن را به اور فرز مشتی وصل کنید.پیچ خروسی را باز کنید و فاصله تیغه تا گونیا را تنظیم کنید و بعد پیچ خروسی را محکم کنید.

 

اگر فاصله بین تیغه و لبه کار (A) بیش از اندازه گونیا بود و یا لبه کار مسطح و یکنواخت نبود،از یک تکه قطعه کار مسطح و دو عدد گیره دستی استفاده کنید و به این طریق یک گونیای ثابت درست کنید.

 

فرز کاری دایره‌ای یا مدور
برای فرزکاری مدور،گونیای مسطح و پایه گونیا را مطابق شکل زیر تنظیم کنید.حداقل و حداکثر شعاع فرز کاری مدور که در تصویر زیر آماده است با تنظیم فاصله حفره مرکزی از تیغه بدست می آید.
حداقل شعاع فرز کاری:70میلیمتر
حداکثر شعاغ فرز کاری:221میلیمتر
برای فرز کاری مدور بین شعاع 186mm تا 172mm از گونیای مسطح نمی‌توانید استفاده کنید.

 

حفره مرکزی گونیا را دقیقا بر روی مرکز دایره قرار دهید.با استفاده از یک میخ 6mm گونیا را بر روی قطعه کار محکم کنید و اور فرز مشتی را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید.

 

گونیای لبه زنی
این گونیا برای پرداخت لبه قطعه کارهایی که به صورت منحنی می باشد مناسب است.همینطور برای پرداخت نوار پی وی سی لبه کار هم مناسب است.

 

به وسیله پیچ A گونیای لبه زنی را بر روی پایه نصب کنید و با استفاده از پیچ تنظیم فاصله گونیا تا تیغه را تنظیم کنید و پیچها را محکم کنید.با پیچاندن هر دور پیچ تنظیم،گونیا 1 میلیمتر جابجا می شود.پس از تنظیم فاصله دلخواه پیچ B را محکم کنید.

 

دقت کنید در هنگام فرز کاری رول گونیا کاملا به سطح کار چسبیده باشد.

 

گونیا شابلون
این گونیا به شما این امکان را می دهد که با تیغ طرح های پیچیده را بر روی قطعه کار پیاده کنید

 

با استفاده از پیچ گوشتی،چهار عدد پیچ صفحه فرز را باز کنید.گونیای شابلون را بر روی پایه نصب کنید و بعد دوباره کفی چهار گوش را نصب کرده و پیچهای آن را محکم ببندید.

 

دستگاه را بر روی شابلون و روی طرح قرار دهید و صفحه فرز را کاملا به سطح کار بچسبانید و تیغه را در شیارها به آرامی حرکت دهید.

 

نکته:قطر شیار ایجاد شده بر روی قطعه کار با قطر شابلون متفاوت است.این اختلاف اندازه که فاصله X  بین قطر تیغه و قطر خارجی شابلون می باشد و به صورت زیر محاسبه می شود.

فاصله X = قطر خارجی دهانه شابلون – قطر تیغه تقسیم بر 2

 

علاقه مندان به اور فرز نجاری جهت مطالعه مقاله آموزش جامع کار با اور فرز نجاری اینجا کلیک‌کنید

 

تهیه شده توسط دفترچه راهنمای شرکت های سازنده اور فرز مشتی نجاری

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

18 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. حالاهرکی

  خرداد 8, 1399 at 04:46

  آخی مرسی پسر‌… کارمو را انداختی 💋❤💋

 2. بهروز تقی پور

  شهریور 5, 1398 at 20:34

  دست شما درد نکنه .خیلی عالی.درمورد قاشق چوبی هم یک سوال داشتم .این که.چرا بعد سمباده وتکمیل کار .بعداز اینکه قاشق با اب تماس پیدا میکنه پرز ایجاد میشود بااینکه ان همه سمباده خورده

  • عباس جمالی

   شهریور 11, 1398 at 07:51

   این از خصوصیات چوب هست که در مواجهه و برخورد با اب پرز میکنه که دلایل خودش رو داره . برای جلوگیری از این کار باید چوبتون اشباع بشه و پوشش داشته باشه که بسته به استفاده قاشق میتونین با مواد شیمیایی یا گیاهی این کار رو انجام‌ بدین

 3. بهروز تقی پور

  شهریور 5, 1398 at 20:30

  سلام خسته نباشید درمورد کار بااره فلکه نجاری هم توضیح بگذارید .درمورد این که ایا گازوییل میشود به تیغه برای پاک کردن زد.وعلت ترک در تیغه معمولا از چه میباشد

 4. ابوالفضل

  مرداد 29, 1398 at 21:56

  سلام خسته نباشید من تنه درختو با مغار خالی می کنم و صندوقچه می سازم برای سرعت در کارم شما چه ابزار برقی رو پیشنهاد می دید ؟؟

 5. الی

  خرداد 2, 1398 at 09:39

  سلام لطفا فرق اور فرز مشتی با اور فرز نجاری رو که بزرگتره بگین

  • عباس جمالی

   خرداد 7, 1398 at 16:32

   اور فرز مشتی کوچیکتر از اور فرز نجاری هست ، معمولا کولت آن ۶ هست ولی اور فرز نجاری کولت ۸ و ۱۰ و ۱۲ .
   دور اور فرز مشتی به نسبت بالاتره و قدرتش کمتره .در کل میشه گفت کنترل روی اور فرزنجاری بیشتر از اور فرز مشتیه و اور فرز قابلیت‌های بیشتر در تنظیمات داره . مثل راحتی بالا پایین کردن تیغ

 6. مینا

  فروردین 12, 1398 at 09:42

  سلام وقت به خیر یه خواهش داشتم‌ ازتون مدل و مارک فرز مشتی برای خالی کردن کف کار برای منبت معرفی میکنید

  • عباس جمالی

   فروردین 12, 1398 at 11:36

   خدمت شما خانم محترم عرض کنم از نظر من فرز مشتی برای خالی کردن کف منبت مناسب نیست بهتره اور فرز نجاری خریداری کنید.اگر بوش یا ماکیتا بخرید اوکیه

 7. محمد

  فروردین 12, 1398 at 08:08

  چقدر خوب که انقدر زیبا و تخصصی دفترچه راهنمای ابزار به زبان فارسی توضیح دادید.والا من از دفترچه انگلیسی داخل کارتن چیزی متوجه نشدم گوگل سرچ کردم رسیدم به این مطلب.دم شما گرم بابا که آموزش دادید.واقعا می خواستم برم بدم یکی دفترچه ترجمه کنه.ازت ممنونم نجارکوچک حتما به دوستانم معرفیت می کنم.محمد اسلامی از اهواز

  • عباس جمالی

   فروردین 12, 1398 at 08:10

   خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته.هر ابزاری که مد نظر شماست و بلد نیستین باهاش کار کنید بهم اطلاع بدین آموزش اون را داخل سایت منتشر کنم

 8. پوریا چالی

  فروردین 12, 1398 at 07:58

  با سلام خدمت اقای جمالی دوست داشتنی❤دوست گلم کدام برندها این ابزار دارند و به نظر شما بهترین برنده کدام یک است تا خریداری کنیم؟البته قیمت مهم نیست چون می خوام به طور تخصصی با این ابزار کار کنم

  • عباس جمالی

   فروردین 12, 1398 at 08:03

   سلام*شرکت ماکیتا،دیوالت و بوش در حال حاضر این ابزار در بازار ایران عرضه می کنند و به نظر من اگر قیمت براتون مهم نیست برند دیوالت خریداری کنید البته دقت داشته باشید که کولت این ابزار 6 می باشد و اگر می خواهید تخصصی کار کتید حتما پیشنها می کنم که ست 50 عددی تیغه فرز کولت 6 را خریداری کنید داشته باشید من که دارم عالیه

 9. Moradi

  فروردین 12, 1398 at 07:51

  ابزار عالیه من باهاش اتصال انگشتی فقط میزنم چون کارم جعبه سازیه.جالبه که برام کارهای مختلف هم انجام میده.تشکر بابت این اطلاعات مفید

 10. تقی

  فروردین 12, 1398 at 07:49

  دستگاه پی وی سی ما یک مقدار دقت در فرز زدن لبه نوار پی وی سی نداره و مجبوریم بعد لبه چسبانی با این فرز باقی مانده نوار ابزار بزنیم.ابزار کاربردیه نجارکوچک

 11. زهرا حسینی

  فروردین 12, 1398 at 07:42

  تنها مشکل فرز مشتی ماکیتا دقیقا همان نداشتن قفل کن شفته و حتی من فرز مشتی بوش هم دارم که بعد از مدتی پایه تنظیم دیگه دقت نداره.ولی براش میز درست کردم عالی شده

ارسال یک دیدگاه