پد های ساینده کارگاه رنگ کاری چوب

پد های ساینده کارگاه رنگ کاری چوب

تا جایی که به یاد دارم،سیم ظرفشویی نازک مثل کاغذ سنباده ،چسب چوب و پیچ‌های مخصوص چوب یکی از موارد اساسی در کارگاه من بوده است.سیم ظرفشویی نازک برای من کاربردهای زیادی دارد.مثلا اگر به طور اشتباه قطعه چوبی را رنگ کرده ام یا می خواهم رنگ قدیمی چوب را پاک کنم و با رنگ جدید جایگزین کنم؛ ابتدا “ضدرنگ” را به وسیله قلم مو به سطح مورد نظر خودم اعمال میکنم؛ بعد از دقایقی سطح رنگ قبلی تاول زده و چروک میشود؛ در این لحظه با استفاده از سشوار صنعتی و کارتک سریعا رنگ را برمیدارم؛ سپس با استفاده از سیم ظرفشویی نازک و نرم(قدیما در چهارشنبه سوری استفاده می کردیم)بر روی سطح چوب میکشم تا لکه های رنگ قبلی کاملا پاک شود یا مثلا برای تمیز کردن سطح چدنی اره میزی و یا سطح دستگاه کف رنده از آن استفاده میکنم.ولی مدتیست اسکاچ مورد توجه من قرار گرفته.خوشبختانه شما هم کم و بیش با این پد سنباده(اسکاچ) آشنایی دارید و معمولا یکی از انواع آنها را در آشپزخانه برای شستن ظروف استفاده میکنید.

این ساینده‌ها، در انواع مختلف و برای کاربردهای صنعتی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. اسکاچ از رزین و الیاف نایلون مصنوعی ساخته شده است که این الیاف با  همان مواد ساینده‌ای که در کاغذهای سنباده استفاده میشوند( اکسید آلومینیوم یا سیلیکون کابید) احاطه شده است.در نتیجه ما یک پد ساینده خواهیم داشت که توانایی گرفتن اشکال مختلف به خود را خواهد داشت.در هنگام استفاده از این ساینده‌ها مواد ساینده موجود در الیاف مرتبا استفاده میشوند.

 این پدها در درجه‌ها و رنگ‌های مختلف کدبندی شده و به منظور راحتی در تشخیص آنها تولید میشوند.اگر چه کد رنگ‌ها متفاوتی از آنها وجود دارد اما چهار رنگی که کاربرد زیادی برای کارگاه نجاری دارد و به راحتی پیدا می‌شود رنگ سبز و خاکستری و سفید و خرمایی هستند؛ شایان ذکر است که بیشتر تولید کنندگان از سیستم کدگزاری رنگ متفاوت برای درجات مختلف مواد ساینده استفاده میکنند.

من همیشه اسکاچ‌های مستطیل شکل را در کارگاهم دارم. سایز معمول آنها برای فروش 15 تا 20 سانتیمتر است که البته شما میتوانید آن را به آسانی برش داده و به قسمت‌های کوچکتر، با توجه به نیازتان تقسیم کنید.حتی در بعضی مواقع من از آن برای استفاده روی فرز پولیش و سنباده زدن(سنباده دیسکی) یک برش دایره از آن را تهیه میکنم.خوشبختانه این اسکاچ‌ها به راحتی بر روی پدهای مخصوص سنباده‌های پشت کرکی، نصب می‌شوند؛ ولی معمولا من بیشتر به صورت دستی استفاده میکنم.این پدهای ساینده(اسکاچ) در انواع فرم دیسکی و نواری و بیتی(میله ای) برای استفاده در ماشین‌های سنباده و دریل ها (انواع دستی و ستونی) در خارج کشور تولید می‌شوند ولی ناراحت نباشید، چون به راحتی می توانیم برای خودمان نیز در کارگاه بسازیم.

پدهای سنباده(اسکاچ) مزیت های زیادی نسبت به سیم ظرفشویی نازک دارند.آنها مانند سیم ظرفشویی نازک ذرات فلز برجای نمی‌گذارند.در بین عملیات آماده سازی سطح چوب قبل از رنگ آمیزی از این پدهای ساینده(اسکاچ) میتوان استفاده کرد. ذرات فلزی به جا مانده از کار با سیم ظرفشویی که به سختی در سطح چوب دیده میشوند، میتواند در صورت استفاده از رنگ‌های پایه آب، مشکل زنگ زدگی را به همراه داشته باشد که باعث ایجاد نقاط زنگ، زیر پوشش رنگ خواهد شد.البته ناگفته نماند که حتی اسکاچ نیز ذرات ریز را برجای می‌گذارن ولی این مشکل به راحتی با گرفتن یک باد حل خواهد شد.بیشترین کاربردی که این پدهای ساینده(اسکاچ) برای من دارند،زنگ زدایی است.پدهای خرمایی رنگ بهترین گزینه برای زنگ زدایی و براقیت سازی سطوح چدنی ماشین آلات نجاری می باشد.

برای این منظور،اگر  یک روانساز قوی مانند WD40 یا اسپری‌های زنگ شور بر روی سطح چدنی اسپری کنید و بعد به پد زدن(اسکاچ کشی) سطح مورد بپردازید،نتیجه ای به مراتب بهتر، گرفته خواهد شد.پس از آن میتوانید سطح را به وسیله یک تکه پارچه و یا کاغذ توالت تمیز کنید.یکی دیگر از مزایای این پدها، قابلیت شستن و استفاده مجدد از آنهاست.

البته این پدها به جز سطوح چدنی،برای سطوح فلزی دیگر ماشین آلات نجاری نیز ،مورد استفاده قرار میگیرد.این پدها قیمت مناسب و طول عمر بالایی دارند.به هر حال در هر صورت فکر میکنم  این پدها ارزش یک بار امتحان را داشته باشند.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه