راهنمای کار با سشوار صنعتی

سشوار صنعتی

راهنمای کار با سشوار صنعتی

موارد استفاده از سشوار صنعتی:برای گرم کردن بعضی از رنگ‌ها یا برای از بین بردن رنگ سطح چوب یا فلز به کار می رود.سطح چوب یا فلز را بیش از اندازه گرم نکنید،مخصوصا فصل زمستان مراقب قاب پنجره و درب چوبی باشید که در غیر این صورت با تغییر شکل و تابیدگی،ترک سطحی مواجه خواهید شد.هنگام کار از ماسک دهان و بینی و حتی عینک ایمنی و از تهویه مناسب محل کار استفاده نمایید.هنگامی که از تینر فوری یا روغنی،رنگ های نفتی و یا آب اکسیژن استفاده می کنید.از این دستگاه با رعایت اصول ایمنی فردی و رعایت نکات کارگاه استفاده کنید.این ابزار مواد چسبناک و یا تزئینات چسبیده را به راحتی پاک می کند.برای باز کردن پیچ‌ها یا مهره های اکسیده شده و فرسوده و یا به شدت در جای خود محکم قرار گرفته اند،به کار برده می شود.بیشتر ما ایرانی ها با یخ زدگی لوله آب ساختمانی و درب های یخ زده در فصل زمستان مواجه می‌شویم.با استفاده این ابزار می توانیم برای باز کردن لوله های غیر پلاستیکی استفاده کنیم.برای باز کردن شرینگ های حرارتی بسته های pvc یا باز کردن لوله های عایق  و همچنین گرم کردن لوله های پلی اتیلن یا چسب های مخصوص آهن و نرم کردن قطعات بهم جوش خورده نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

سشوار صنعتی جدید

نکته مهم ایمنی هنگام،قبل و بعد از کار با سشوار صنعتی:
*هرگز جلوی نازل خروجی هوای گرم را مسدود نکنید یا نازل را با چیزی نپوشانید.
*برای مدت زیاد سشوار صنعتی را بر یک نقطه نگه ندارید.
*هنگامی که بر روی پلاستیک،لاک و رزین ها،رنگ‌ها کار می کنید؛ممکن است گازهای سمی و اشتعال زا تولید کنند.پس از ماسک و تهویه مناسب استفاده کنید.
*دستگاه را محکم به سمت قطعه مورد نظر گرفته و سعی کنید نازل در سمت اعضای بدن شما نباشد مخصوصا در مواقعی که در ارتفاع هستید.
*در مجاورت مواد قابل اشتعال نباشید چون حرارت ممکن است به قسمت های دور هم برسد و باعث آتش سوزی شود.
*این ابزار را با سشوار آرایشگری اشتباه نگیرید.
*دستگاه را به سمت افراد یا حیوانات نگیرید چون باعث سوختگی از نوع درجه 2 و 1 خواهند شد.
*هرگز به قسمت نازل و جلوی دستگاهدست نزنید.خطر سوختگی شدید دارد.
*اگر سشوار صنعتی را لازم ندارید یا زمانی که می خواهید در بین کار استراحت کنید یا حتی چند قدم آن طرف تر وسیله ای بیارید لطفا آن را خاموش یا از پریز جدا کنید.خواهشا دستگاه را رها نکنید.
*بی دقتی در استفاده از این ابزار به خاطر حرارت بسیار بالا و رها کردن آن،باعث ایجاد انفجار یا آتش سوزی میشود.
*حداقل فاصله نازل با کار باید بیشتر از 5 سانتیمتر باشد.با نزدیک کردن بیش از حد نازل به کار،هوای گرم به داخل دستگاه بر می گردد و باعث خرابی موتور این ابزار می شود.
*قبل ازکنار گذاشتن یا انبار کردن،کمی صبر کنید تا سشوار صنعتی خنک شود.
*هرگز به کودکان و افراد غیر حرفه ای اجازه کار با سشوار صنعتی را ندهید.
*دقت کنید کابل دستگاه در مسیر حرارت دهی نباشد و اگر در هنگام کار،کابل سشوار صنعتی دچار سوختگی و پارگی شد سریعا آن را خاموش کرده و از پریز بکشید و تا تعویض کابل سشوار صنعتی از آن استفاده نکنید حتی اگر مجبور باشید.
*سشوار صنعتی را از کابل حمل نکنید.سشوار صنعتی نباید آویزان باشد.
*سشوار صنعتی و ناز های آن همیشه باید تمیز باشد و دقت کنید در محکلی که آب یا رطوبت زیاد است از سشوار صنعتی استفاده نکنید.
*به دلیل توان زیاد سشوار صنعتی،قبل از وصل کردن دوشاخه به پریز مطمئن شوید کلید در حالت خاموش و درجه حرارت پایین باشد.

عملکرد کلیدها:کلید دستگاه در دو حالت می تواند قرار بگیرد.برای فشار کم هوا،کلید را روی کلمه low  و برای داشتن فشار هوای زیاد کلید را روی کلمه high قرار دهید.در بعضی از برند ها این کلمات به صورت شماره می باشد.
حرارت سشوار صنعتی با چرخاندن شاستی دیمر می تواند تغییر کند و حرارت های متناوت تولید کند.به جدول زیر دقت کنید.

تنظیم حرارت مناسب با کار

  گرم کردن لوله های یخ زده  LOW

50 تا 150 درجه سانتی گراد

خم کاری لوله های پلاستیکی و گرم کردن رنگ  LOW

205 تا 230 درجه سانتی گراد

گرم کردن چسب ها  LOW

205 تا 290 درجه سانتی گراد

گرم کردن جوش ها LOW

425 تا 455 درجه سانتی گراد

گرم کردن پیچ ها و مهره های زنگ زده  LOW

480 تا 510 درجه سانتی گراد

رنگ برداری HIGH

520 تا 550 درجه سانتی گراد

سوزاندن HIGH

550 درجه سانتی گراد

 

کار با سشوار صنعتی در حالت ایستاده
در این حالت نازل به شدن داغ شده و ممکن است هوا به صورت شعله های آتش خارج شود..سشوار را روش کنید و دمای حرارت و فشار باد را تنظیم کنید و اجازه دهید تا به دجه حرارت مورد نظر برسد.سشوار را به صورت ایستگاه قرار دهید.در این حالت از هر دو دست می توانید استفاده کنید.از این روش برای خشنک کردن دستگاه هم می توان استفاده کرد.با این روش می توان چوب های کم ضخامت را خم کرد.

 

برداشتن رنگ و روان کردن چسب ها
نازل سر پهن را بر سر سشوار صنعتی متصل کنید.با توجه به جدول تنظیم حرارت،نازل را به سطح رنگ شده بگیرید.دستگاه را نگه دارید تا رنگها نرم شده و به وسیله کاردک رنگ جدا را از سطح چوب یا فلز پاک کنید.سشوار صنعتی را به مدت زیاد بر روی رنگ نگیرید این کار رنگ را می سوزاند و برداشتن آن را سخت تر می کند.

برای برداشتن رنگ قاب پنجره های چوبی از نازل محافظ شیشه استفاده کنید چون خطر شکستن شیشه وجود دارد..برای سطوح منحنی و یا خم های زیاد از کاردک و یا برس سیمی استفادع کنید.

 

تلگرام نجار کوچک

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه