راهنمای کار با اره افقی بر

راهنمای کار با اره افقی بر

راهنمای کار با اره افقی بر

راهنمای کار با اره افقی بر

نکات ایمنی هنگام،قبل،بعد کار با اره افقی بر:1:پس از پایان برش به تیغه یا محل برش به ویژه فلزات دست نزنید؛چون این قسمت ها به دلیل اصطکاک ایجاد شده بین تیغه و قطعه به شدت داغ شده و پوست دست شمارا می سوزاند.
2:در برخی مواد جامد مانند پلاستیک ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مسموم کننده باشند.پس حتما ماسک تنفسی استفاده کنید.
3:برای تعویض تیغه ابتدا صبر کنید،دستگاه کاملا خاموش و تیغه خنک شود در نهایت برای تعویض تیغه اقدام کنید.دقت کنید در هنکام تعویض تیغه دستگاه به برق متصل نباشد.
4:اگر به مدت طولانی مثلا 2 دقیقه به اره افقی بر نیازی ندارید آن را روشن رها نکنید.
5:ابتدا اره افقی بر را روشن کرده و چند ثانیه‌ای صبر کنید تا به دور نهایی خود برسد در نهایت به قطعه کار نزدیک کنید.اگر تیغه در قطعه کار از حرکت بازایستادن،سریعا اره افقی بر را خاموش کرده و در این حالت دستگاه را ابدا روشن نکنید؛بلکه تیغه را از قطعه کار خارج کرده و علت را بررسی کنیدعلت:*)دندانه تیغه کند است.*)تیغه مناسب برش مواد مورد نظر نیست.*)سرعت برش مناسب مواد مورد نظر نمی‌باشد.*)برش نیاز به حرکت پاندولی دارد یا ندارد.
6:با دقت و حوصله فراوان،اره افقی را به طور اصولی در دست ها محکم گرفته و در هنگام برش توجه کنید،به اعضای بدن شما نزدیک نباشد.
7:هرگز قطعه بزرگتر از حد مجاز تیغه را برش ندهید و قبل از برش قطعات بر روی زمین،یک قطعه زیر قطعه کار اصلی قرار گیرد تا تیغه به سطح زمین برخورد نکند.
8:در بعضی موارد مانند برش دیوار های کاذب یا دیوار های کچی،احساس می کنید احتمال برخورد تیغه با کابل حامل جریان برق وجود دارد.پس در این موارد اره افقی بر را از قسمت های عایق نگه دارید و اگر با سیم برخورد کرد،باعث برق گرفتگی شما نشود.

نصب تیغه:برای نصب تیغه،پیچ تیغه گیر شل یا ضامن باز کننده تیغه را فشار دهید و شفت تیغه را داخل تیغه گیر اره افقی بر قرار دهید به طوری که پین تیغه گیر داخل حفره تیغ قرار بگیرد.می توان تیغه را به طوری که لبه برنده به سمت بالا یا به سمت پایین باشد داخل تیغه گیر قرار داد.در نهایت پیچ تیغه گیر یا ضامن تیغه گیر را رها کرده و با امتحان کردن تیغه و با کشیدن به عقب و جلو مطمئن شوید تیغه کاملا محکم بسته شده باشد.
نکته:برای اجرای این مراحل اره افقی بر خاموش و دوشاخه آن از پریز برق خارج باشد….من اوستام و برو بابا این سوسول بازی ها چیه و از این جور حرفارو لطفا کنار بزارید.نجاری یعنی ساعت ها حوصله،دقت،طراحی و پنج دقیقه برش چوب را انجام دادند.
نکته:همیشه تیغه،گیره تیغه گیر و کشویی را از پلیسه و تراشه ها تمیز نگه دارید و انجام ندادن این کار باعث بسته شدن دندانه تیغه و در نهایت ممکن است به شما آسیب جدی برساند.

تعویض تیغه اره افقی بر

 

تنظیم کفشک:هنگامی که بعضی از قسمت های تیغه کند شده باشد و اثر برشی خود را از دست داده باشد با تغییر محل کفشک می توانید از قسمت های تیز که مورد استفاده واقع نشده اند استفاده کنید.این کار باعث افزایش طول عمر تیغه می شود.

تنظیم کفشک اره افقی بر

 

عملکرد کلیدها:قبل از روشن کردن اره افقی بر،کلید روشن و خاموش آن را بررسی کنید که با فشار دادن روشن و با رها کردن به حالت خاموش برگردد.در مواقعی که کار طولانی دارید بعد روشن کردن اره افقی بر،روی حالت روشن قفل کنید و دقت کنید در این مواقع باید اره افقی را محکم در دستان نگه دارید.
با استفاده از دیمر تنظیم سرعت می توانید سرعت را برای برش مواد مختلف تنظیم کنید.
با استفاده از کلید حرکت پاندولی می توانید به تیغه خود ارتعاش دهید تا امکانات بیشتری در برش مواد مختلف به شما بدهد.

 

برشکاری:دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید اره افقی بر به سرعت نهایی خود برسد.همیشه کفشک را محکم به قطعه کار بچسبانید.اگر قطعه کار جدا شده باشد یا دور نگه داشته شود باعث لرزش شدید یا پیچ خوردن شدید می شود و در نتیجه موجب شکسته شدن ناگهانی و خطر ناک تیغه می شود.نجارکوچک پیشنهاد می کند ابتدا با سرعت کم شیار کم عمقی بر روی قطعه کار ایجاد کنید و سپس با سرعت بالاتر به برشکاری ادامه دهید.

اموزش اره افقی بر

 

برشس فلزات:برای برش فلزات و همچنین حتما از عینک ایمنی استفاده کنید.چون ممکن است براده های داغ حاصل از برش به سمت چشمان شما پرتاپ شود.در هنگام برش فلزات از مواد خنک کننده مانند روغن برشکاری استفاده کنید.انجام ندادن این کار باعث فرسودگی پیش از موعد تیغه ها می شود.

برش فلزات با اره افقی بر

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

10 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. شبیر شریف

  فروردین 10, 1399 at 13:55

  با عرض سلام تبریک سال نو به شما استاد عزیز .میخاستم بپرسم من چه طوری میتونم تو کلاسهای حضوری اموزش نجاری بیام؟

  • عباس جمالی

   فروردین 14, 1399 at 07:39

   کافیه با شماره 09380985452 تماس بگیرید و سال 1399در کلاس تشریف بیارید

 2. مهریار دهقان

  آبان 8, 1398 at 21:01

  بسیار عالی من واقعا خیلی کار منو راه انداخت فقط تیقه اره شکسته از اخرش چه جوری میتونم درش بیارم

  • عباس جمالی

   آبان 13, 1398 at 13:02

   تعمیرات به نمایندگی یا مراکز تعمیر مجاز بسپارید.همیشه در مقالات عرض کردم فقط تعمیرات جزئی مثل شل و سفت بودن پیچ هارو خودتون انجام بدید

 3. ناشناس

  اسفند 13, 1397 at 09:53

  خیلی عالی ومفید

  • عباس جمالی

   اسفند 13, 1397 at 17:37

   خوشحالم برای شما مفید بوده

 4. ابزار

  بهمن 23, 1397 at 07:54

  سپاسگذار بابت اطلاعات مفید شما و اینکه لطفا روی برندهای مختلف اره افقی بر موجود در بازار هم تحلیل و معرفی داشته باشید.

  • عباس جمالی

   بهمن 28, 1397 at 14:04

   سپاس گزارم.پیشنهاد بسیار خوبی است.حتما به روی چشم

 5. ابزار......

  بهمن 23, 1397 at 07:52

  مقاله مفیدی بود ممنونم

ارسال یک دیدگاه