آموزش جامع کار با سنباده نواری(سنباده تانکی)

سنباده نواریراهنمای جامع کار با سنباده نواری(سنباده تانکی)

در کل از سنباده برای پرداخت و صاف کردن سطح چوب استفاده می شود.در علم و هنر نجاری،قبل از اعمال رنگ بر سطح چوب ، بایست سطح کار با سنباده مورد نظر پرداخت و آماده سازی شود تا خواص انعکاسی مواد جلادهنده یا همان فیلم براق رنگ،زیبایی چوب را نمایان کند.نجاران قدیمی و متخصصین تولید مبلمان بعد از پرداخت با سنباده،از ابزاری به نام لیسه جهت ایجاد سطح شیشه‌ای بر روی چوب استفاده می کنند.ماشین دستی سنباده نواری یا سنباده تانکی دارای یک نوار سنباده پهن به اندازه غلطک‌های جلو و عقب بوده که به صورت دورانی حرکت می‌کند.غلطک عقب به موتور متصل بوده و ثابت است و غلطک جلو به صورت کشویی حرکت می کند و عمل سفت و شل کردن نوار سنباده را انجام می دهد.
نجارکوچک و دیگر اساتید تولید مبلمان در بخش رنگ کاری چوب،نظر بر این دارند که سنباده نواری یکی از قدرتمندترین و پر کاربردترین ابزار دستی جهت ایجاد سطح کاملا صاف و گونیایی بوده و باید از سنباده تانکی جهت پرداخت نهایی استفاده کرد.در فیلم آموزش لاک و الکل چوب،استاد محمد تقی باقرآبادی به موضوع سنباده زدن در راه چوب اشاره کردند.فرمودند که اگر 1 بار سنباده را بر خلاف راه چوب بزنیم باید 50 بار همان قسمت را در راه چوب سنباده بزنید تا خش ایجاد شده از بین برود.
به طور مثال سنباده لرزان را بررسی می کنیم؛حرکت سنباده لرزان به این صورت است که هنگام روشن شدن،کفی این ابزار چپ،راست،بالا،پایین حرکت می کند.دقت کنید با حرکت بالا و پایین این ابزار مشکلی نخواهیم داشت،چون در راه چوب حرکت و عمل سنباده زنی را انجام می‌دهد؛اما با حرکت چپ و راست این ابزار به مشکل بر خواهیم خورد،چون در حال پرداخت بر خلاف راه چوب است.باید اشاره کرد که سنباده لرزان مناسب پرداخت نهایی رنگ مبلمان نخواهد بود.پس به این نکته دست یافتید که سنباده نواری با حرکت دورانی می‌تواند در راه چوب،عمل سنباده زنی و پرداخت نهایی سطح چوب را با کفی گونیا به طور کاملا اصولی انجام دهد.

سنباده نواری ماکیتا

 

نکات ایمنی هنگام،قبل و بعد کار با سنباده تانکی
1:از وسایل ایمنی و بهداشتی فردی مانند ماسک،عینک،گوشی صدا گیر،لباس کار مناسب هنگم کار با سنباده نواری استفاده کنید.
2:ماشین دستی برقی سنباده نواری(تانکی)مجهز به خروجی گرد و غبار می‌باشد.لطفا کیسه جمع آوری گرد غبار یا لوله دستگاه مکنده را قبل از پرداخت چوب متصل کنید.
3:هنگام نصب یا تعویض نوار سنباده اطمینان حاصل کنید که دستگاه در برق نباشد.هنگام سنباده کاری دقت کنید سیم حامل جریان برق در مسیر ماشین سنباده نباشد و سیم دستگاه نباید هیچ گونه پارگی یا زدگی داشته باشد.
4:در هنگامی که ماشین سنباده نواری در برق است اما بنا به دلایلی به مدت 10 الی 15 دقیقه نمی خواهیم استفاده کنیم،در این مواقع ماشین سنباده را به پهلو قرار می دهیم.
5:از سطوحی که دارای رطوبت زیاد یا مقداری آب هستند،ابدا از سنباده نواری استفاده نکنید.
6:ماشین سنباده نواری را در مواقعی که نوار سنباده زبر به آن متصل شده است،محکم در دست نگه دارید تا هنگام پرداخت چوب از حرکت غیر اصولی جلوگیری کنید.

انتخاب نوار سنباده از نظر زبری و نرمی
اگر سطوح صاف و بدون عیب را می خواهید،باید شماره سنباده مناسب مواد را انتخاب کنید.به فرض مثال برای چوب‌های نرم از شماره 100 و برای چوب های سخت از شماره 80 و برای پلاستیک 100 استفاده خواهیم کرد ولی به طور تخصصی به جدول زیر اشاره می کنم.

انتخاب صحیح نوار سنباده برای پروژه مختلف چوبی

شماره نوار سنباده

کاربرد صحیح

30 تا 50

سطوحی که باید روکش شوند

50 تا 80

سطوحی که قرار است رنگ روغن اعمال شود

60 تا 90

سطوح روکش شده به عنوان دست اول

120 تا 200

پرداخت سطوح جهت آستری زدن و رنگ نهایی

180 تا 360

پرداخت سطوحی که آستری،لاک و رنگ مرحله اول

400

پرداخت سطوح که پلی استر شده و باید پولیش و براق شوند

 

کلید چرخان تنظیم دور:همان طور که اشاره شد برای پرداخت سطوح چوب ماسیو یا صفحات فشرده روکش چوبی شده باید از سنباده نواری استفاده کرد؛چون اگر در خلاف جهت راه چوب یا به طور علمی در خلاف جهت الیاف چوب سنباده زده شود،بر روی سطوح چوب،خش‌هایی ایجاد شده که پس از اتمام رنگ کاری چوب این خش‌ها مشخص خواهند شد.
آیا علت خش‌ها بر روی سطوح میتواند فقط پرداخت در خلاف راه چوب باشد؟جواب نجارکوچک خیر است.تنظیم و انتخاب صحیح سرعت مناسب برای هر یک پروژه‌ها با موادهای مختلف نیز باعث شده،خش و خطوط در سطح ایجاد نشود.با چرخاندن کلید تنظیم دور از 1 به 5 سرعت کمربند یا نوار سنباده از 210 متر تا 440 متر در دقیقه تغییر می‌کند.پس الان باید گفت wow چه سرعت زیادی داره ولی باید این سرعت را در سطوح مختلف تنظیم کرد و البته به خاطر داشته باشید باید شماره نوار سنباده هم با مواد مورد نظر تطبیق داشته باشد،در غیر این صورت نتیجه مطلبوبی حاصل نخواهد شد.به جدول زیر توجه کنید.

اننخاب دور مناسب برای مواد مختلف

شماره سرعت

نوع مواد

5-6

چوب سخت

2-4

روکش چوب

1-5

تخته خرده چوب

2-5

پلاستیک

6

حذف رنگ

1-3

چوب نرم

5-6

آهن

سرعت سنباده نواری

 

نصب نوار سنباده بر روی دستگاه:با استفاده از اهرم کشش می توانیم غلطک جلو را شل کرده و بعد از نصب نوار سنباده آن را سفت کنید.دقت کنید که نوار سنباده مناسب مدل دستگاه شما باشد.

نصب نوار سنباده

 

پیچ تنظیم چپ و راست غلطک جلویی:این پیچ در سمت چپ ماشین سنباده تانکی قرار گرفته است و با استفاده از این پیچ می‌توان حرکت مستقیم نوار سنباده را در بین غلطک جلویی و عقبی تنظیم کرده؛به طوری که در مسیر صحیح حرکت کند.در بعضی مواقع بعد از نصب سنباده مشاهده می شود.مقداری از لبه نوار از غلطک ها بیرون آمده است یا برعکس زیاد داخل رفته است.پس با با چرخاندن این پیچ می توان این مقدار بیرون زدگی یا تو رفتگی را تنظیم کرد.

سمباده تانکی

 

نکات پایانی کار با ماشین دستی برقی سنباده تانکی
1:برای بالا بردن کیفیت محصول چوبی و فاکتور ایمنی هنگام کار،لطفا از نوار سنباده پاره یا سوراخ برای پرداخت استفاده نکنید.
2:توجه کنید بر روی سطح مورد نظر اشیا تیز مانند پیچ،میخ و … وجود نداشته باشد چون باعث پارگی نوار سنباده خواهد شد.
3:از نوار سنباده مخصوص و یک تکه استفاده کنید.بارها دیده شده که نجاران از نوار سنباده دست ساز استفاده می کنند.این باعث خرابی سطح کار خواهد شد.
4:قطعه مورد نظر را ترجیحا به میز کار بسته و محکم با دستان خود ابزار را گرفته و با رعایت نکات ایمنی،ابتدا دستگاه را روشن کرده و بعد به سطح چوب نزدیک کنید.
5:در هنگام پرداخت با این ابزار،لطفا وزن خود را بر روی دستگاه نیاندازید.این باعث کاسه شدن سطح چوب در یک قسمت شده و همچنین به غلطک‌ها و موتور فشار زیادی وارد می‌شود.پس با فشار هر دو دست و خیلی کم و نرمال عمل پرداخت را انجام دهید.
6:ماشین سنباده را فقط در یک قسمت نگه ندارید،بلکه به عقب و جلو حرکت دهید تا عمل پرداخت در قسمت‌های مختلف به طور یکسان سنباده شود.در غیر این صورت در بعضی از نقاط پروژه باربرداری بیشتر صورت گرفته و مجبور خواهید شد دوباره قطعه مورد نظر را گندگی کنید.
7:برای ایجاد سطحی صاف تر از شماره سنباده نرم تر برای سطح خود استفاده کنید.
8:همیشه غلطک های دستگاه را از نظر سالم بودن بررسی کنید.
9:ذغال دستگاه باید به طور منظم چک کنید و اگر به خط پایان نزدیک شد آن را تعویض کنید.

سنباده تانکی ماکیتا

 

آموزش ساخت لیسه چوب اینجاکلیک‌کنید

 

آموزش لاک و الکل چوب با تدریس استاد باقرآبادی اینجاکلیک‌کنید

 

مجموعه مطالب آموزش رنگ کاری چوب اینجاکلیک‌کنید

 

نکات ایمنی کار با ابزارهای دستی برقی نجاری اینجاکلیک‌کنید

 

آشنایی با انواع چوب و کاربرد آنها اینجاکلیک‌کنید

 

آشنایی با ابزارهای پنوماتیکی نجاری و کاربرد آنها اینجاکلیک‌کنید

تلگرام نجار کوچک

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه