راهنمای کار با فرز انگشتی گلو بلند

فرز انگشتی گلو بلند

نکاتی درباره خرید:با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت ابزار سازی و به دلیل اجرای مستمر برنامه‌های تحقیق و توسعه،امکان دارد دستگاه به روز رسانی شده و با مدل جدیدتر  و با امکانات نوین روز در بازار عرضه شود.پس همیشه هنگام خرید اره گرد به مشخصات فنی این ابزار دستی برقی دقت کنید.مشخصاتی که باید برای خرید فرز انگشتی گلو بلند به آن توجه کنید شامل:قدرت یا توان که براساس وات(w)،سرعت آزاد بر اساس دوربردقیقه(r/min)،حداکثر قطر تیغه بر اساس میلیمتر(mm)،حداکثر قطر کولت بر اساس میلیمتر(mm)،وزن خالص کیلوگرم(kg)می باشد.

نکات ایمنی هنگام،قبل و بعد از کار با فرز انگشتی گلو بلند
1)تنها از تیغه هایی استفاده کنید که سرعت کار با آنها برابر با سرعت فرز انگشتی گلو بلند باشد.
2)از تیغه های معیوب،ترک خورده،شکسته و لب پر استفاده نکنید و سریعا آنها را تعویض کنید.
3)قبل از شروع به کار،فرز انگشتی گلو بلند را دقایقی روشن نگه دارید تا اگر خرابی و یا صدای غیر عادی یا لرزش غیر عادی در فرز انگشتی گلو بلند باشد متوجه شوید و سریعا اقدام به برطرف کردن عیب مورد نظر شوید.
4)فرز انگشتی گلو بلند محکم بگیرید و دست و انگشتان خود را از قسمتهای متحرک دور نگه دارید و تنها موقعی روشن کنید که آن ا محکم گرفتید.
5)قبل از شروع کار،تیغه فرز انگشتی گلو بلند با سطح چوب برخورد نداشته باشد.
6)اگر تیغه را بد بسته یا معیوب باشد،لرزش و صدای عجیبی از دستگاه حس می شود.ابتدا دستگاه روشن کنید و یک دقیقه برای تیغه های نو و برای تیغه های کهنه 3 دقیقه صبر کنید.
7)در هنگام کار با فلزات مراقب جرقه‌هایی که پرتاب می شوند باشید و فرز انگشتی گلو بلند را به نحوی بگیرید که جرقه‌ها به سمت مواد قابل اشتعال و یا به سمت شما یا فرد دیگری پرتاب نشود.
8)هنگامی که در ارتفاع کار می کنید ابتدا جای پای خود را محکم کنید و دقیت کنید کسی در پایین محل کار شما نباشد.
9)از فرز انگشتی گلو بلند به عنوان ابزار برش استفاده نکنید.
10)هرگز پس از اتمام کار با یک تیغه و جهت نصب تیغه جدید سریعا بعد از خاموش شدن این اقدام را انجام ندهید چون تیغه به شدت داغ شده و باعث سوختگی خواهد شد.کمی صبر کنید تا تیغه خنک شود.

 

نصب یا باز کردن کردن تیغه:
قبل از نصب یا باز کردن تیغه،دوشاخه دستگاه را از پریز خارج کنید.مهره کولت را باز کنید و تیغه را درون کولت قرار دهید.با استفاده از آچار 10 شفت را بگیرید و با آچار 17 مهره کولت را در جهت بستن بچرخانید تا مهره کولت بسته شود.و برای باز کردن تیغه مراحل فوق را برعکس انجام دهید.

 

فاصله تیغه از مهره کولت نباید بیشتر از 8 میلیمتر باشد.چون باعث لرزش و شکستن تیغه می شود.
کولت فرز انگشتی

انجام فرز کاری:
دستگاه را روشن کنید و توجه داشته باشید تیغه با سطح کار برخورد نداشته باشد.به فرز انگشتی گلو بلند فرصت دهید تا به سرعت نهایی خود برسد.سپس به آرامی تیغه را بر روی سطح کار بگذارید.برای داشتن یک پایان خود،فرز انگشتی گلو بلند را در آخر کار به آرامی به سمت چپ بکشید.فشار بیش از انداز به لبزار باعث خرابی سطح قطعه چوب و خرابی زود هنگام موتور ابزار می شود.زمانی که سطح تیغه نامنظم می شود و از حالت اولیه خود خارج می شود،با استفاده از سنگ پرداخت می توانید تیغه را به شکل اول باز گردانید.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه