آشنایی با انواع گره در چوب

آشنایی با انواع گره در چوب

آشنایی با انواع گره در چوب

معایبی بعد از قطع یا بعد از خشک شدن چوب بر روی گرده بینه،الوار و تخته ها به وجود می آید که انسان ها یا جانوران و حیوانات این عیب هارا ایجاد می کنند که با علم روز می توان از بروز اینگونه عیب ها جلوگیری کرد و معایبی نیز به صورت طبیعی در چوب مانند:گره،شکستگی و پیچیدگی الیاف،مغز چوب پوسیده و… در درخت سرپا و چوب قطع شده وجود دارد و نمی‌توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.گرهها با نگرش افراد علاقهمند کار با چوب در قسمت هنرهای چوبی و تولید مبلمان در بعضی از سازه های راحتی منزل،بسیار زیبا و نقش آفرین است.گره ها در اثر انشعابات درخت که به آن شاخه گفته می شود،شکل می گیرد.
از نظر متخصصین صنعت چوب در گرایش تولید مبلمان منزل و همچنین در گرایش طراحی و ساخت سازه های عظیم چوبی،گره یک مسئله جدی و حاد به حساب می آید.قطعه چوب در کلیه سازه های چوبی باید نیروهای اعمال شده را تحمل کند.هنگامی که چوب را در ساخت مبلمان مسکونی،اداری و شهری یا برای ساخت وسایل ورزشی مانند قایق،چوب بیسبال،اسکیت برد و همچنین برای ساخت انواع پل،اسکله ساختمانی استفاده می کنیم باید نیرو های اعمال شده را تحمل کند.
گره ارزش و کیفیت الوار چوب ماسیو را کم می کند و به دنبال آن باعث کاهش شدید مقاومت های چوب می‌شود،به دلیل اینکه گره تقریبا عمود بر جهت الیاف چوب است و اغلب در آنها ترک و پوسیدگی مشاهده شده و در بعضی موارد الیاف چوب را به صورت پیچیده و درهم تحت تاثیر قرار می دهد.اگر قطعه چوبی که دارای گره است تحت نیروی کششی قرار گیرد باعث کاهش شدید مقاومت خمشی قرار می گیرد و بیشترین تاثیر را بر روی مقاومت کششی موازی با الیاف می گذارد؛به خصوص در نوع گره مرده،دور پوستی و شاخی با شکست قطعه مواجعه خواهیم شد.طبق گفته های متخصصین خارجی و ایرانی گره تاثیر زیادی در مقاومت در برابر فشار موازی الیاف(پایه میز و صندلی) ندارد اما از نظر بنده نباید آن را نادیده گرفت و طبق استاندارد از قطعه چوب استاندارد استفاده کرد.
پس نتیجه این است که گره ها عیب های طبیعی و متداول چوب هستند و باید گره را به عنوان یک سوراخ دانست و مقاومت الوار را کم کرده اما مقدار کاهش مقاومت های چوب به اندازه گره و موقعیت آن در قطعه چوب بستگی دارد.

تصویر زیر:گره زنده چوب

 

تصویر زیر:گره شاخی چوب

گره شاخه ای

 

تصویر زیر:گره مرده چوب

گره مرده

 

تصویر زیر:گره میخی چوب

گره میخی چوب

 

تصویر زیر:گره خوشه‌ای چوب 

 

تصویر زیر:گره نبشی چوب

گره نبشی

 

تصویر زیر:گره دور پوستی چوب

 

تصویر زیر:گره خشک چوب

 

تصویر زیر:گره سیاه چوب

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

7 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. امیر

  مرداد 28, 1398 at 08:56

  ممنون از آموزش مناسب شما

 2. علی پور

  فروردین 21, 1398 at 16:12

  سلام
  لطفا برای خرید چوب مخصوصا راش و روسی در بازار راهنمایی میکنید که هنگام خرید به چه نکاتی توجه کنیم که بتونیم چوب خوبی بخریم.
  (چون معمولا شانسی چوب میخریم یکبار خوب در میاد و یکبار بد)

  • عباس جمالی

   فروردین 22, 1398 at 18:24

   سلام اقای علی پور*بله چرا که نه*مطلب آشنایی با معایب به وجود آمده بعد از خشک کردن چوب+نکات مهم خرید چوباینجاکلیک‌کنید

 3. نظامی

  آذر 22, 1397 at 19:45

  سلام، وقت بخیر
  استاد بنده نمیتونم تو کانالتون عضو بشم ، چه کاری میشه انجام داد؟

  • عباس جمالی

   آذر 24, 1397 at 10:02

   تلگرام به این شماره پیام بدید 09380985452

 4. حسین

  آذر 11, 1397 at 19:20

  با تشکر از جناب مهندس جمالی
  بعضی از چوبها مخصوصا بعضی از چوب های روسی که بافت فشرده تری دارند هنگام برش کج می شوند علت چیست؟ و ما برای کج نشدن آنها چه باید بکنیم ؟

  • عباس جمالی

   آذر 12, 1397 at 09:37

   سلام.وقت بخیر*چند نکته باید بررسی شود.ابتدا تیغه مناسب جهت برش چوب حتی مرطوب یا خشک برای چوب نرم یا سخت باید انتخاب شود.علت اصلی می توان گفت همین نکته باشد اما از انشعابات این موضوع می توان اشاره کرد به خیس یا مرطوب بودن چوب و به دلیل مناسب نبودن تیغه(که نکات انتخاب عرض کردم) باعث می شود تیغه اره داغ کرده و چوب مرطوب را تابیده یا به اصطلاح شما کج کرده است.

ارسال یک دیدگاه