بتونه همرنگی چوب (ابزار و مواد)

بتونه همرنگی چوب (ابزار و مواد)

بتونه همرنگی چوب

بتونه یک ماده خمیری شکل است که برای پر کردن قسمت ترک خوردگی،عیب شانه عسلی شدن،پوشاندن سوراخ،حفره،شکاف،زدگی و ایجاد یک سطح یکنواخت و بی عیب بر روی محصولات چوبی اعمال می شود.در بعضی اوقات میخ و پیچ ها در محل اتصال خزینه خورده و یک حفره ایجاد می شود و می توان از بتونه برای هموار کردن سطح چوب استفاده کرد.بتونه کاری بعد از آخرین مرحله پرداخت و قبل از اعمال سیلر و رنگ کاری چوب انجام می شود.

با توجه به طیف وسیع گونه‌های مختلف چوب سوزنی برگ و پهن برگ در رنگ و نقوش های مختلف و حتی این طیف به هزاران رنگ نیز تعریف شده است.اگر بعد از پرداخت محصول چوبی بخواهیم رنگ اصلی را اعمال کنیم و فرض بگیریم این محصول از چوب راش یا بلوط و… ساخته شده است،ولی معایبی بر سطح آن دیده می شود،باید به گونه ای آن خلل و فرج را با بتونه پر کنیم که مشتری متوجه این موضوع نشود.در این هنگام با استفاده از ترکیب گل های معدنی رنگی با سریش،مل و آب می توانیم بتونه ای به رنگ چوب بلوط یا چوب راش و … تهیه کنیم.دقت داشته باشید این بتونه برای پر کردن خلل و فرج محصولاتی استفاده می شود که بر روی آنها می خواهیم رنگ های شفاف و یا آستری همرنگی اعمال کنیم و به منظور همرنگ رنگ کردن بتونه با چوب استفاده می شود.

خانواده بتونه سریشی:بتونه که با مل و پودر سریش ساخته می شود به نام بتونه سریشی معروف است و بتونه همرنگی زیر گروه این بتونه می باشد.بعضی اوقات اساتید قزوینی پودر چوب به فرض مثال بلوط را با مل و سریش مخلوط می کنند و همان بتونه ساخته شده را به چوب بلوط اعمال می کنند.

معرفی ابزار و مواد مورد نیاز برای ساخت بتونه همرنگی

مل:ماده اصلی خمیر بتونه همرنگی،مل می باشد که به آن گل بتونه هم می گویند.مل همان کربنات کلسیم است و رنگ سفید دارد.

بتونه چوب - مل

 

پودر سریش:سریش نام یک سرده از گیاهان گلدار است. ریشهٔ این گیاه ضخیم و لعاب‌دار است.پودری به رنگ سبز کمرنگ است که هنگام ترکیب با آب یک ماده چسب را تشکیل داده و به بتونه استحکام چسبندی می دهد.دقت کنید استفاده بیش از حد سریش در مل،بتونه را سفت می کند و مراحل سنباده کاری بتونه خشک را با مشکل همراه می کند.معمولا برای 100 گرم مل،10گرم سریش اضافه می شود.

بتونه همرنگی چوب - سریش

 

گل اخرا:پودری به رنگ قرمز و اخرا همان اکسید آهن است که در آب و کلیه روغن ها حل می شود.برای تغییر رنگ بتونه به رنگ قرمز برای چوب های عناب،اکالیپتوس،آزاد و… به مل و سریش اضافه می شود.

بتونه همرنگی چوب -گل اخرا

 

گل ماشی:پودری به زنگ زرد متمایل به نارنجی و در ساخته بتونه همرنگی چوب استفاده می شود.گل ماشی به عنواده ماده رنگ در رنگ کاری نیز کاربرد دارد.

بتونه چوب گل ماشی

 

دوده:دوده به رنگ سیاه و در ساخت بتونه همرنگی چوب مورد استفاده قرار می گیرد.قدیم نجاران قزوینی از دوده بخاری و پودر مغز مداد به دلیل رنگ مشکی زیبا از آن استفاده می کردند.بهترین دوده،دوده سوئدی می باشد که بدون چربی است.

روش ساخت بتونه چوب

 

گل امرا:پودری به رنگ قهوه ای می باشد.پودر امرا یکی از پر مصرف ترین مواد برای ساخت بتونه همرنگی چوب می باشد.

ساخت بتونه چوب

 

ابزار بتونه کاری
لیسه:یه قطعه فلزی قابل خمش است که دز و ترگ را به راحتی بتونه را اعمال کند و به شکل مستطیل است.
کاردک:به شکل مثلث است و دسته چوبی آن در راس مثل توسط قطعه فلزی حلقوی وصل شده است.

ابزار ساخت بتونه چوب

 

تخته بتونه:برای مخلوط کردن و جهت ساخت بتونه از سطح تخته ام دی اف یا تخته خرده چوب استفاده می کنیم که سطحی صاف و صیقلی دارند.

 

 

در این مقاله نجارکوچک ابزار و مواد مورد نیاز ساخت بتونه را معرفی کرده و در پست بعدی نحوه ترکیب و ساخت بتونه برای انواع چوب را به طور جداگانه آموزش خواهد داد.با ما همراه باشید و نجارکوچک را به دوستان و همکاران خود معرفی کنید.

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته تولید مبلمان

16 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. ناشناس

  اسفند ۲۸, ۱۳۹۷ at ۱۲:۱۹ ب.ظ

  ممنون عالی بود

 2. وحید

  اسفند ۲۸, ۱۳۹۷ at ۲:۲۹ ب.ظ

  عالی متشکرم.

  • عباس جمالی

   اسفند ۲۸, ۱۳۹۷ at ۵:۲۶ ب.ظ

   خواهش می کنم.انجام وظیفه بود

 3. ناشناس

  فروردین ۱, ۱۳۹۸ at ۷:۲۷ ب.ظ

  درود

  • عباس جمالی

   فروردین ۱, ۱۳۹۸ at ۷:۳۵ ب.ظ

   مخلصیم

  • بابک غفرانی

   فروردین ۱, ۱۳۹۸ at ۸:۰۴ ب.ظ

   بسیار عالی

 4. بابک غفرانی

  فروردین ۱, ۱۳۹۸ at ۷:۵۸ ب.ظ

  با سلام خدمت پژوهشگر برجسته صنایع چوب جناب جمالی عزیز
  بنده بابک غفرانی هستم دارای درجه دکترا فرآوری مواد معدنی و علاقه مند به چوب و کلیه صنایع مربوط به آن که در گذشته چند باری افتخار همکلامی با شما را داشته ام‌ خواستم توضیح کوچکی در رابطه با معرفی مواد بتونه همرنگ داشته باشم
  در رابطه با اصل پودرهای رنگی اشاره درستی به پودر اخرا داشتید که اکسید آهن میباشد بطور کلی اکسیدهای آهن که اغلب از انواع سنگ آهن بدست می آید خواص شدید رنگی از خود بروز می دهند که به آن پیگمنت یا رنگدانه گفته میشود پودر اخرا از سنگ هماتیت بدست می آید پودر زرد یا گل ماش از سنگ لیمونیت بدست می آید که همان اکسید آهن لیکن از نوع آبدار آن میباشد پودر امرا از سنگ آهن واسط بین هماتیت و مگنتیت بدست می آید که رنگ قهوه ای دارد قابل ذکر است که رنگ خاکه مگنتیت مطلق کاملا سیاه بوده که از آن برای جایگزینی دوده یا درجه بندی پودر امرا نیز میتوان استفاده کرد با توجه به طیف وسیع سنگهای واسط بین هماتیت و مگنتیت میتوان به امرا هایی با درجه بندی متفاوت قهوه ای رسید
  یکی از بهترین اخراهای دنیا در جزیره هرمز از معادن سنگ آهن این جزیره استخراج میگردد
  با توجه به دارا بودن اغلب مناطق ایران ازز منابع سنگ آهن با کمی صرف وقت میتوان از پودر کردن این سنگها تا حدود ۵۰ میکرون پودرهای همرنگ رایگان با طیف های رنگی متفاوت را بدست آورد. در اطراف قزوین و خصوصا استان زنجان معادن سنگ آهن زیادی در حال کار میباشد .
  در پایان جهت خاک مل نیز قابل ذکر است که کربنات کلسیم یا سنگ آهک با انواع رنگ ها در ایران وجود دارد به عنوان مثال انواع سنگهای تراورتن با رنگهای متنوع که با پودر کردن آنها میتوان بدون اضافه نمودن رنگ دانه های دیگر بطور مستقیم به بتونه همرنگ دست یافت حسن این بتونه یکپارچگی رنگ و عدم تغییر آن به علت یکسانی پایه رنگ میباشد.
  امید است اطلاعات ذکر شده که برای اولین بار در این سایت شرح داده شد به کار دوستان علاقه مند صنایع چوب آید.

  • عباس جمالی

   فروردین ۱, ۱۳۹۸ at ۸:۴۷ ب.ظ

   سلام جناب آقای غفرانی و دوست عزیزم.عید تون مبارک.چقدر عالی که اطلاعات تکمیلی به این مقاله حقیر اضافه کردید.سپاس گزارم دوست عزیزم.حتما این جملات شمارو برای همراهان نجارکوچک منتشر می کنم

 5. ناشناس

  فروردین ۵, ۱۳۹۸ at ۸:۲۶ ب.ظ

  سلام. لطفا مطالب رو بصورت pdf هم بگذارید.

 6. علیرضا طباطبایی

  فروردین ۵, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۱ ب.ظ

  سلام بی زحمت در موردرنگ وروغن مناسب فضای باز راهنمایی کنید

 7. جمال

  خرداد ۶, ۱۳۹۸ at ۶:۲۶ ب.ظ

  ممنون از مطالب مفیدتون.

  • عباس جمالی

   خرداد ۷, ۱۳۹۸ at ۴:۲۲ ب.ظ

   انشالله که براتون کاربردی بوده باشه

 8. ناشناس

  تیر ۲۵, ۱۳۹۸ at ۹:۲۴ ق.ظ

  بسيار عالي بود دوستان عزيز.

 9. دانیال اجورلو

  مرداد ۱۰, ۱۳۹۸ at ۷:۳۸ ب.ظ

  سلام ممنون از شما بابت اطلاعات خوبتون. من میخوام کف مغازه چوب کار کنم پیشنهادتون برای مقاوم کردن چوب و ضدخش شدن چی هست

  • عباس جمالی

   مرداد ۱۱, ۱۳۹۸ at ۵:۳۰ ق.ظ

   کیلر دوقلو ماشین اعمال کنید

ارسال یک دیدگاه