معرفی 8 ابزار برقی برای راه اندازی کارگاه نجاری

معرفی 8 ابزار برقی برای راه اندازی کارگاه نجاری

معرفی 8 ابزار برقی برای راه اندازی کارگاه نجاری

معرفی 8 ابزار برقی برای راه اندازی کارگاه نجاری

اولین سوال برای افرادی که می خواهند وارد شغل تولید مبلمان و ساخت دکوراسیون داخلی شوند این است،برای راه اندازی یک کارگاه نجاری و کابینت سازی چندابزار دستی برقی موردنیاز است و ازکدام برند بهتر است خریداری کنیم؟
در این پست نجارکوچک می خواهیم 8 ابزار پرکاربرد و ضروری را معرفی کنیم.توجه کنید تمامی برندهای نام برده شده توسط گروه آموزش تخصصی صنعت چوب و مبلمان نجارکوچک مورد بررسی و تست قرار گرفته است و دقت داشته باشید برندهای نام برده شده را خریداری کنید.

اره گرد بر نفوذی یا اره گرد بر ریلی دیوالت
یکی از ابزارهای کاربردی که وارد بازار ایران شده است اره گردبر خط کش دار(ریل برش)می باشد.این ابزار دستی برقی مناسب آقایان و خانم های است که در خانه یا در فضای کوچک پرداخته‌اند به تولید انواع وسایل چوبی و یک ابزار قدرتمند و کم جا کاربردی برای برش ام دی اف و چوب که با برق خانگی به راحتی کار کند نیاز دارند و قابل توجه است که بعضی از کابینت کاران عزیز ایرانی می توانند به راحتی از این ابزار در محل نصب و کارگاه خود استفاده کنند.این ابزار با ایمنی بالای خود،کار را برای شما راحت می کند.به وسیله اره گرد بر با ریل برش می‌توانید صفحات چوبی مانند ام دی اف،تخته لایه و چوب ماسیو را برش های طولی و عرضی و همچنین به صورت زاویه ای با دقت بالا و گونیایی برش بزنید.

مقاله فارسی آموزش جامع کار با اره گردبر اینجاکلیک‌کنید

اره گرد بر نفوذی

 

دریل برقی متابو
دریل ها وسایلی هستند که با آنها امکان سوراخ کاری با انواع مته ها(در پست جداگانه 10مدل مته های مورد نیاز نجاری با کاربرد آنها معرفی خواهد شد)فراهم خواهدکرد.امروزه با پیشرفت صنعت چوب و تولید یراق آلات متنوع و اتصالات الیت و غیره که هرکدام باید با مته مخصوص سوراخ شوند،به دو ابزار دستی برقی در کارگاه نیاز داریم که به دو دسته تقسیم می شوند که اولی دریل ستونی ثابت که این دستگاه از یک پایه و یک میز ساخته شده که با یک ستون به بدنه دستگاه متصل شده است و برای سوراخ کاری روی قطعات بزرگتر و ایجاد سوراخ هایی تا قطر 45 میلی متر استفاده می شود و دومی دریل دستی برقی که به راحتی از نظر جابجایی و به کارگیری در ارتفاع و غیره از آن استفاده می کنند.شرکت های متفاوتی مدل های مختلفی را طراحی کردند که عملیات گوناگونی انجام می دهد.

دریل نجاری

 

اره عمود بر یا اره چکشی شرکت بوش
این دستگاه یکی از پر کاربرد ترین ابزارهای برش کاری چوب درساخت مصنوعات چوبی،نصب کابینت،برش منحنی و قوس ها،ویترین سازی و موارد مشابه با توجه به خلاقیت فرد مورد استفاده قرار می گیرد.همان طور که می دانید این ابزار برقی قابل حمل بوده و با قدرت و موتورهای مختلف در بازار عرضه می شود.از این ابزاربرای برش انوع چوب،فلزات،پلاستیک،صفحات مرکب چوبی استفاده می گردد.ناگفته نماند که تیغه های برش هر مواد متفاوت می باشد که بایدحتما یک ست کامل از تیغه های این اره را خریداری کنید(معرفی و کاربرد تیغه های اره عمود بر در پست اختصاصی توضیح داده می شود)دقت کنیدتیغه اره چکشی عمود بر سطح قطعه کار در جهت بالا و پایین حرکت می کند و هنگام بالا امدن برش را انجام می دهد.علاوه بر برش های عمود،برش ها تحت زاویه  بین 15 تا 90 درجه را انجام می دهد؛دارای کلید ارتعاش تیغه(حرکت پاندولی)می باشد.

مقاله آموزش جامع کار با اره عمودبر اینجاکلیک‌کنید

اره عمودبر چوب

 

سنباده لرزان یا سنباده لرزشی بوش،دیوالت،ماکیتا
به سنباده لرزشی سنباده محوری نیز گفته می شود به این علت که بالشتک زیرین آن حرکت محوری(نسبت به محور موتور) بر روی کار دارد.از این ماشین عموما برای سنباده کاری نرم به کاربرده می شود.دقت داشته باشید حرکت بعضی از این نوع ابزارها کم است؛در نیتجه برای سنباده زنی یا پولیش بسیار طریف و مناسب است.این ابزار برای پرداخت سطوح صفحات مرکب فشرده مانند تخته چند لایی،ام دی اف خام،صفحات روکش شده با روکش طبیعی چوب و همچنین چوب ماسیو مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاله آموزش کار با سنیاده لرزان مربع و مستطیل اینجاکلیک‌کنید

سنیاده لرزان

 

اور فرز نجاری بوش،ماکیتا،دیوالت
این ابزاردستی برقی کاربردهای فروانی داشته و مهم ترین آن این است که قسمت های مختلف قطعات مونتاژ شده را می توان با آن به خوبی فرز زده و به فرم دلخواه در آورد.بادستگاه فرز نجاری و با استفاده از یک ست کامل تیغه و شابلون هایی که به آن نصب می شود می توان عملیات مختلفی مانند دوراهه زدن،کنشکاف زدن، پروفیل زدن به معنی ابزار زدن لبه ها و گوشه ها،در آوردن شیار های مستقیم و منحنی در شکل و طرح های مختلف را انجام داد و همچنین می توانید برای ساخت انواع اتصالات چوبی از این ابزار کمک بگیرید

جهت مشاهده فیلم آموزش جامع کار با اور فرز دستی شرکت فستول اینجاکلید‌کنید

 

 

جهت مشاهده فیلم اموزش کار با اورفرز شرکت دیوالت اینجاکلیک‌کنید

 

 

مقاله فارسی آموزش جامع کار با اور فرز نجاری اینجاکلیک‌کنید

 

رنده دستی برقی ماکیتا،دیوالت
همان طور که می دانید رنده کردن یعنی برداشتن قشر نازک بلند از سطح چوب که معمولا در جهت الیاف چوب برداشته می شود.رنده کردن به وسیله رنده برقی به این طریق است که به ضخامت که لبه تیغه از توپی رنده بیرون آماده از سطح چوب پوشال برمی دارد.

مقاله فارسی آموزش جامع کار با رنده دستی برقی نجاری اینجاکلیک‌کنید

 

اره میزی پرتابل بوش،دیوالت،متابو(هرکدام پول دارید بخرید فرق نمی کنه فقط ماکیتا خریداری نکنید)
مناسب ترین اره میزی برای برش صفحات مرکب چوبی و چوب ماسیو در فضای کم کارگاه و کارگاه آموزشی و همچنین ساخت اتصالات چوبی ماشین اره میزی پرتابل شرکت های بوش،دیوالت،متابو می باشدکه از آن برای برش های طولی،عرضی،زاویه دار و نیز کنشکاف زدن،دوراهه زدن،گونیایی کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت مشاهده فیلم آموزش کاربا اره میزی اینجاکلیک‌کنید

اره میزی نجاری

 

اره فارسی هیتاچی،ماکیتا،بوش
اره فارسی یکی دیگر از اره های پرکاربرد کارگاه نجاری و کابینت سازی می باشد که برای برش های صفحات فشرده چوبی،چوب ماسیو و همچنین برش زاویه ای مورد استفاده قرار می گیرد

جهت مشاهده فیلم آموزش جامع کار با اره فارسی اینجاکلیک‌کنید

اره فارسی بر نجاری

 

 

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

17 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. متین

  تیر 4, 1398 at 19:27

  سلام.باتشکرازراهنمایی های تخصصی شما
  نطرتون راجع به اورفرزماکیتا مدل RP1800چیه؟
  1.باتوجه به اینکه دارای کولت12 است.قابلیت تغییروضعیت درحالت 6یا 8رادارد؟
  2.اینکه سرعت دورموتوردستگاه ثابت است درچه مواردی ممکن است مشکل ساز شود؟
  3.این نمونه مدل پایه ثابت است یا نفوذی؟یاقابلیت پایه تعویض پذیرروداره؟
  4.درارتباط بامدلی که همه قابلیت های بالا روداشته باشه پیشنهاد شما چیه؟
  البته برندهایی باقیمت مناسب ودرحدماکیتا رومدنظردارم.
  ممنون

 2. متین

  خرداد 30, 1398 at 12:07

  سلام وقت بخیر
  من قصد کاربا صفحات ام دی اف 8میل یا3میل برای ساخت لوازم دکوری کوچک رودارم
  برای برش این صفحات که احتمالا نیاز به برش های دقیق درابعادمختلف است بجای استفاده ازاره میزی ازاره دیگری هم میشه استفاده کرد؟(باتوجه به قطر کم این نوع ازصفحات نسبت به ام دی اف 15 میل)
  چون درشروع کارهستم میخوام که فعلا هزینه هارومدیریت کنم.ضمنا چون این کاررومیخوام درمنزل انجام بدم نوع ابزار انتخابی ازلحاظ تولید صدا هم خیلی حائزاهمیت است.
  ممنون میشم اگربتونم ازراهنمایی شما استفاده کنم.

  • عباس جمالی

   تیر 2, 1398 at 03:10

   سلام.وقت بخیر.به نظر بنده می توانید برای اول کار برش صفحات چوبی خود را به خدمات بدهید.فکر کنم 20 تومن میگیرن براتون یک ورق کامل برش می زنند

 3. ناشناس

  فروردین 11, 1398 at 11:03

  با تشكر فراوان لطفا دقيق ترين اره فارسي بر و اره ميزي را معرفي كنيد . فارغ از قيمت

  • عباس جمالی

   فروردین 11, 1398 at 13:24

   من خودم شخصا اگر بخوام اره فارسی بر خریداری کنم حتما فستول،دیوالت یا بوش اولویت خریدم قرار میدم و برای اره میزی اول دیوالت و دوم بوش ولی اره میزی پرتابل از نظر شخض بنده برای ساخت اتصالات چوبی کاربرد داره چون در این حالت بهترین دقت دارند ولی برای کارهای دیگر مثل برش عرض یا طولی حتما از یک اره میزی پایه دار صفحه چدنی با گونیا مدرج باید استفاده کرد.اره میزی ماکیتا خریداری نکنید چون یک هفته نشده با گونیا این دستگاه به مشکل بر می خورید

 4. ناشناس

  فروردین 11, 1398 at 11:02

  با تشكر فراوان از زحماتتون
  لطفا نظرتون رو درباره برند festool بفرماييد . تخصصي روي ابزارهاي چوب كار ميكنه . البته فارغ از اينكه تو ايران خيلي سخت ميشه گير اورد

  • عباس جمالی

   فروردین 11, 1398 at 13:20

   فستول ابزار فوق تخصصی نجاری البته چند سالی هست که به این مرحله رسیده با این حال که گرونه

 5. محمدرضا

  فروردین 10, 1398 at 14:44

  تمام این ابزارها رو بعلاوه کلی ابزار دیگه دارم. همشون هم کاملا نو هستند. بهترین ابزار برقی و شارژی و دستی. کلی چوب و ام دی اف هم دارم. ولی نمیتونم ازشون استفاده کنم. بخاطر صدای زیادی که این ابزارها موقع کار تولید میکنن حسرت کار کردن باهاشون را دارم. محل سکونتم منزل شخصی هست اما فوق العاده ساکت و دنج. به نظرتون چیکار کنم؟

  • عباس جمالی

   فروردین 11, 1398 at 13:16

   آقا محمد رضا سلام.بحث شما یک سوال همیشگی هستش و پاسخ مفصلی داره.باید تلفنی باهم صحبت کنیم.فقط قبل تماس،پیامک بزنید اگر دستم بند نبود گفت و گو تلفنی شروع می کنیم

 6. محمدجواد

  آذر 20, 1397 at 04:42

  تشکر استاد گرانمایه و عزیز

 7. محمدجواد

  آذر 18, 1397 at 08:43

  درود
  خداقوت خسته نباشید
  ممنون ازینکه اطلاعاتتون رو به اشتراک میگذارید
  در مورد اره های پرتابل برام جالب بود که جرا گفتین ماکیتا نخریم؟

  • عباس جمالی

   آذر 18, 1397 at 14:23

   سلام*گونیا دستگاه مشکل داره و بعد از دو هفته به مشکل بر می خورید

 8. ناشناس

  خرداد 5, 1397 at 14:13

  سلام دوست عزيز مطالب جالب ومفيدي بود اگه قيمت بروز دستگاهها رو نيز بفرمائيد سپاسكذارم دستگاههاي ميخكوب بادي برند خوب وقيمت اره گرد برريلي واره ميزي پرتابل

 9. Buyviagra

  اسفند 24, 1396 at 00:36

  Thank you Reba for your insight 🙂

ارسال یک دیدگاه