نحوه بررسی تنش ها قبل از استفاده از چوب

نحوه بررسی تنش ها قبل از استفاده از چوب

تنش در چوب

نحوه بررسی تنش ها قبل از استفاده از چوب

همانطور که می دانید برای استفاده از چوب جهت ساخت محصولات چوبی می بایست چوب خشک شود که این عمل نیازمند زمان زیادی برای خشک کردن چوب است. نکته قابل توجه در مورد برش چوب های خشک این است که در هنگام کار تخته چوب مورد نظر دچار معایبی نظیر قوس یا به اصطلاح کاس و سینه نمی شود. همینطور که چوب خشک میخ پذیری و چسب خوری بیشتری نسبت به چوب خیس یا تر دارد.

اما بعد از خشک شدن آن چگونه می توان فهمید که الوار یا تخته چوبی مورد نظرمان کاملا خشک شده؟

یکی از راه هایی که سبب اطمینان پیدا کردن از خشک بودن کامل چوب می باشد، بازرسی تنش ها در چوب است.

تنش ها در چوب

 

برای این کار ابتدا از کله ی الوار یا تخته چوب به عمق 2 سانتی متر برشی با توجه به سطح مقطع کله ی چوب می زنیم که شکل نهایی، دو شاخک را نشان دهند. در این مرحله به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر می کنیم اگر دو شاخک به یک دیگر نزدیک شدند نشان دهنده این است که چوب مورد نظر دارای تنش بوده و کاملا خشک نشده. اگر شاخک ها تکان نخورده بودند مشخص می شود چوب دارای تنش نیست و آماده برای برشکاری و کارهایی از این قبیل می باشد.

نکته: دلیل تنش دار بودن چوب این است که هنگامی که رطوبت از چوب خارج می شود، چوب را دچار تغییراتی می کند که سبب می شود این گونه تنش ها به وجود آید.

 

راه دیگری برای بازرسی تنش ها وجود دارد، به این صورت که قسمتی از کله ی چوب را برش زده و از ضخامت آن به طور قرینه برش مستقیم می زنیم بعد از چند دقیقه دو قطعه ی برش خورده را روی هم قرار می دهیم اگر روی هم جفت شود و درزی بین آن ها نباشد چوب مورد نظرتان عاری از تنش می باشد.

نویسنده:عرفان معتمدی(کارشناسی ارشد حفاظت و اصلاح چوب)

 

نجارکوچک پیشنهاد می کند،مطالعه کنید آشنایی با دستگاه رطوبت سنج چوب اینجا کلیک کنید

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

10 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. جواد

  بهمن 29, 1398 at 21:16

  سلام ببخشید تخته گردو با عرض و طول یک متر که ساغری هستو چطوری میتونم صاف کنم

  • عباس جمالی

   اسفند 13, 1398 at 06:38

   سلام.ابعاد چوبتون دقیق بفرمایید

  • عباس جمالی

   اسفند 21, 1398 at 07:39

   شانه عسلی شدن یا ساغری شدن همان طور که در مقاله آشنایی با معایب خشک شدن چوب درج کردم(اینجا کلیک کنید)یک نوع شکست یا حفره به حساب میاد.یا در برش از بین میره یا باید با مواد بتونه ان را پر کرد

   البته ممکنه شما نوع عیب به بنده اشتباه توضیح داده باشید از طریق لینک زیر نوع عیب برسی بفرمایید و برای بنده باز کامنت بزارید

   آشنایی با معایب بعد از خشک کردن چوب اینجا کلیک کنید

 2. محسن

  مرداد 20, 1398 at 19:04

  سلام. از انتهای اسلب، چند سانت برش دهیم. اگر ضخامت اسلب ۷ سانت باشد از ۳.۵ نصف کنیم.بعد از مدتی وقتی سطوح برش رو کنار هم میزاریم باید همتراز باشن؟؟؟ راه حل دوم رو درست متوجه شدم؟؟؟؟

  • عباس جمالی

   مرداد 29, 1398 at 04:02

   قسمتی از طول الوار به اندازه 30 سانتی متر برش میزنین، تکه بریده شده را از ظخامت به دو نیم برش دهید و بعد چند دقیقه، تکه های برش خورده را روی هم قرار بدید.
   اگر دو تکه چوب روی هم جفت شد چوبتون تنش نداره ولی اگر فاصله افتاد بینشون چوبتون دارای تنش است و توی رنده کاری دچار مشکل میشه

 3. ياسر

  مرداد 20, 1398 at 18:33

  با سلام
  ياسر هستم از تهران اميد وارم كه بزودي در كلاس اموزش نجاري شما شركت كنم چند باري تلاش كردم كه ثبت نام كنم ولي به دليل مشغله كارب نتونستم علارقم رسته كاريم كه سراميك ولوازم استخر هست ولي خيلي اشتياق به يادگيري هنر نجاري هستم

  • عباس جمالی

   مرداد 21, 1398 at 16:43

   سلام اقا یاسر.انشالله شما هم میاید و کلاس های نجاری لذت میبرید.اصلا ناراحت نباشید.دنیا دست نجاراست

 4. سعید

  مرداد 20, 1398 at 06:44

  من زیاد متوجه نشدم.. میشه واضح تر توضیح بدید؟

ارسال یک دیدگاه