ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

آبستره در کل به هنر سابجکتیو یا ذهنی گفته میشود که تقریبا ردی از رئالیسم داخل آن مشاهده نشود و در کل به روحیه فرد هنرمند بستگی زیادی دارد.دو نوع آبستره هم اکنون در یک موج هنری جهانی با نام آبستره رزین اپوکسی و آبستره آکریلیک فعال‌تر شده است.
آبستره رزین در واقع به کارگیری اختلاف دانسیته یا چگالی رنگ‌ها است و رنگ‌های پودری،اوپاک و نیمه اوپاک و جوهری هرکدام دانسیته‌ای دارند.در مبحث رنگ بخواهیم بازاری صحبت کنیم،باید گفت:دو نوع رنگ داریم؛اولی هنری مثل اکریلیک تیوپی و رنگ روغن مخصوص نقاشی روی بوم و دومی صنعتی مثل اکریلیک و رنگ روغن مورد استفاده در نقاشی ساختمان می‌باشد.فرمولبندی رنگ‌های هنری به گونه‌ای است که راحت تر در رزین حل می‌شوند و این نکته مهمی است که رزین داغ نباشد؛علت آن،هم زدن زیاد برای ترکیب رنگ و رزین اپوکسی است.
میزان حجم مجاز رنگ اکریلیک هنری در رزین اپوکسی بین 5 تا 10 درصد کل حجم رزین اپوکسی می‌باشد و حتما از رنگ اکریلیک رقیق استفاده کنید.حال یک فوت کوزه‌گری هم باید رعایت شود!بهتره بوده رنگ‌ها،قبل از ترکیب رزین و هاردنر به یکی از اجزا،یعنی یا رزین و یا هاردنر اضافه کرد تا مخلوط نهایی داغ نشود.
مثلا یک مورد داریم اثر نهایی رنگ‌های اوپاک یعنی تماما مات(که اتفاقا چگالی بالایی داره) و به دلیل این پوشانندگی بالا و چگالی بالا برای ایجاد افکت کف و موج دریا یا در رنگ ویترای برای پایین کشیدن بقیه رنگ‌ها و ایجاد بافت میکروبی استفاده می‌شود.رنگ نیمه اوپاک(نیمه مات)نتیجه تفریبا مشابه‌ای می‌دهند؛یعنی پوشانندگی بالا ولی نه به اندازه پوشانندگی بالای اوپاک(تمام مات).

اکریلیک

 

رنگ‌های ترانسپرنت:نتیجه کار ترانس(عبور کردن) نور از کار هست؛یعنی شفاف،شفافیت بالا دارند و در مقادیر معمولی که با رزین مخلوط می‌شوند،کار مانند شیشه رنگی می‌شود.اگر بیشتر ترکیب کنید،کار از لحاظ رنگی سنگین تر می‌شود.

رنگ‌های پودری دانسیته بالا تا متوسطی دارند و در دو نوع معمولی و صدفی یا همون براق در بازار عرضه می شود . پوشانندگی بستگی به میزانی دارد که در رزین مخلوط می‌شود و درکل پوشانندگی بالا دارند.پوشانندگی به زبان ساده یعنی پشت کار دیده می‌شود یا خیر

رنگ پودری برای رزین اپوکسی

 

این صفحه اول هنر آبستره رزین اپوکسی به حساب می‌آید و خیلی ابتدایی هستند.
حال از این دانش پایه هنرمند به چه صورت استفاده  می‌کند؟!هنرمند در یک تابلو مثلا رنگ پودری آبی صدفی را به همراه رنگ خمیری سفید(paste pigment) استفاده می کند که بسیار چگال می‌باشد و حالتی چسبندگی دارد.خوب از این چگونه در راه هنر آبستره رزین اپوکسی استفاده کنیم؟!هنرمند با ایجاد فشار باد مثل استفاده از سشوار یا حتی شعله،این سفید خمیری که کنار آبی ریخته شد را،روی رنگ آبی حر کت می‌دهد که این باعث ایجاد جلوه موج 🌊 دریا می‌شود.

آبستره موج دریا با رزین اپوکسی

هنرمند برای یک تابلو چند تا کاپ رزین آماده می‌کند.یکی با اکرلیک هنری رنگ میشه یکی با پودری یکی با جوهری و … .وقتی در حین ایجاد آبستره این رنگ‌ها خالی می‌شوند،روی بوم اختلاف دانسیته رنگها شروع میکند به واکنش،یعنی یک رنگ میرود زیر رنگ کناری و رنگ مثل یک موج لطیف با کناره مخلوط می‌شود تا یکی مات شده و در نهایت یکی شفاف باقی می‌ماند و رنگ‌های کناری و رویی خود را نشان می‌دهد.
در پایان رزین خشک شده و شاهد یک عمق بصری لطیف و زیبا که به کمک علم و هنر به دست آمده است.

آبستره چوب و رزین

 

حالا ما این دانش خلاصه از رنگ‌ها را داریم به چه دردمان میخورد!؟اول صرفه اقتصادی دارد!بله لازم نیست همه رنگ‌ها را داشته باشیم
هدفمون ایجاد میکروبیه؟ویترای میخوایم روی بوم کار کنیم؟خوب پشت آن بسته است؟گذر نور از رزین رو نداریم؟پس میتوانیم از رنگ‌های اکریلیک و پودری استفاده کنیم.
میز میخواهیم درست کنیم؟رنگی باشه؟رزینش ولی نور عبور کنه؟رنگ جوهری که شفافه
انگشتر میخواهیم درست کنیم؟جنگل داخلش دیده بشه؟رنگ جوهری
برای روی بوم دست هنرمند برای بازی با رنگ‌ها بازتره،چون پشت آن بسته است

فیلم ایجاد آبستره با رزین اپوکسی

 

براساس توضیحات خانم مهسا حبیب تبریزی

 

تلگرام نجار کوچک

عباس جمالی

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

23 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه
 1. صبا

  خرداد 23, 1399 at 20:22

  سلام من میخام یادبگیدم اولین مرحله باید چکارکنم قیمت وسایلا وازکجامیتونم تهیه کنم

  • عباس جمالی

   خرداد 24, 1399 at 09:07

   اگر تهران هستید.تشریف ببرید چهار راه سیروس

 2. امینه

  آبان 5, 1398 at 09:40

  سلام
  با این مطلب اینطور برداشت کردم که یعنی ابتدا من با رنگ خمیری یا پودری حل شده و یا اکرولیک تصویر دریا را بکشم یعنی بدون هیچ ترکیبی با رزین و یا هاردنر بعد خشک شدن طرح روی آنرا لاک رزین بگیریم؟
  درسته؟

 3. الهه

  مهر 19, 1398 at 14:17

  سلام من میخوام تازه این کارو شروع کنم و هیچ اطلاعاتی ندارم شما مشهد هم کلاس برگزار میکنین

  • عباس جمالی

   مهر 20, 1398 at 05:01

   سلام.دوره رزین در مشهد خواهیم داشت.به زودی در اینستاگرام و تلگرام نجارکوچک اعلام می کنیم

 4. فرشته

  مهر 3, 1398 at 10:47

  وقت بخیر، من برای اولین بار میخوام یه تابلوی رزینی باخلق رنگ پودری خلق کنم، دوتا سوال دارم
  1. وقتی هاردنر رو ب رزینی ک از قبل با رنگ مخلوط شده، اضافه کنم، چقدر فرصت دارم بریزمش روی بوم
  2.میشه سنگها یا پلاستیکهای تزئینی هم روی کارم بذارم؟

  • عباس جمالی

   مهر 7, 1398 at 10:43

   سلام وقت بخیر.حدودا یک ربع بعد از مخلوط هاردنر و رزین بر روی تابلوتون اعمال کنید

 5. الهام عدالتجو

  شهریور 30, 1398 at 12:00

  سلام متنتون عالی بود. آیا کلاس آموزشی مثلا یک جلسه یا دو جلسه ای بصورت ورکشاپ برگزار نمیکنید؟

  • عباس جمالی

   شهریور 31, 1398 at 13:49

   سلام بله.کلاس داریم.داخل تلگرام یا اینستاگرام نجارکوچک عضو شوید.به محض قرار گیری بنر ثبت نام.کلاس تشریف بیارید

 6. حميد

  شهریور 22, 1398 at 09:56

  سلام اقاي جمالي
  خسته نباشي خداقوت
  آيا رنگهاي پايه تينر قابليت حل شدن با رزين اپوكسي رو دارن؟
  رنگهاي پلي اورتان،سلولوزي، رنگ اتوموبيلي،ويا همين جوهر چوب خودمون؟
  واينكه براي براقيت نهايي كار ميشه كيلر دوقلو پلي اورتان كار كرد؟؟

  • عباس جمالی

   مهر 1, 1398 at 15:27

   سلام . بله ما مجاز به استفاده از هر رنگی که پایه اب و روغنی نباشه ، در داخل رزین هستیم البته به نسبت مناسب و کم . و میتونین روی سطح اپوکسی به عنوان فینیشر از پلی اورتان استفاده کنین که بهترین گزینه است

 7. هانيه

  مرداد 16, 1398 at 15:29

  سلام وقت بخیر. یعنی اگر همه ی رنگهایی ک استفاده می‌کنیم از یک نوع باشن، مثلا همگی پودری، جذابیت ایجاد نمیشه؟ یا توی هم حل میشن؟ من قسمت اخر رو متوجه نشدم

  • عباس جمالی

   مرداد 29, 1398 at 04:05

   هنر ابستره بستگی به خلاقیت خودمون داره.به فرض مثال همگی اگر پودری باشند جذابیت ایجاد می کنه.اما بعضی اوقات می خواهیم رنگ آبی کم رنگ داشته باشیم و مجبور میشیم از رنگ جوهری هم استفاده کنیم.پیشنهاد می کنم یک بار دیگه اخرین نکته مقاله مطالعه کنید

 8. مهدی

  مرداد 5, 1398 at 11:53

  سلام جناب مهندس خدا قوت به نظر جنابعالی ساخت تابلوی موج و دریا به عنوان شروع خوبه؟ و آیا از ام دی اف براق برای ساخت تابلو میشه استفاده کرد؟

  • عباس جمالی

   مرداد 6, 1398 at 06:11

   سلام اقا مهدی عزیز.بله برای شروع خوبه.اما از ام دی اف خام استفاده کنید

 9. ملیکا

  مرداد 1, 1398 at 14:16

  سلام من میبینم که همه جا از رنگ آکریلیک هم برای رنگ کردن رزین استفاده می کنن . چند وقت پیش یک مارک رنگ آکریلیک تهیه کردم ولی به محض ریختن تو رزین، رزین حالت آدامسی پیدا میکنه و کلا خراب میشه . میخواستم بدونم که رنگ آکریلیک مخصوص رزین با آکریلیک معمولی فرق داره؟ اگه داره از کجا باید بفهمم که مخصوصه رزینه یا از کجا باید تهیه کنم که مطمین باشه؟

  • عباس جمالی

   مرداد 11, 1398 at 05:50

   سلام.بله همیشه همین اتفاق می افته.شما باید رزین اول با رنگ اکلریک مخلوط کنید در نهایت هاردنر بهش اضافه کنید و بعد سریع روی چوب بریزید و فقط 5 دقیقه وقت دارید این عملیات انجام بدید

 10. reza nikbakht

  خرداد 13, 1398 at 11:22

  سلام ایا با رزین میتونیم روی سطحی که رنگ شده مثلا ام دی اف که رنگ و پلی استر شده میتونیم ابستره با رزین رو اجرا کنیم یا نه

  • عباس جمالی

   خرداد 17, 1398 at 05:50

   بهتره ام دی اف خام استفاده کنید

 11. الهام

  خرداد 8, 1398 at 23:13

  سلام،از رنگ جوهر اکولین(حلال در آب) میشه در رزین استفاده کرد یا از رنگ جوهر معمولی(حلال در تینر)؟

  • عباس جمالی

   خرداد 10, 1398 at 04:13

   اگر قرار هست ابستره توسط خود رزین انجام بشه ، نه . ما مجاز به استفاده از رنگهای پایه اب در رزین نیستیم . مگر ابستره قبلا اجرا شده باشه و بعد خشک شدن به عنوان فینیشر از اپوکسی استفاده بشه . ولی رنگهای پایه تینر رو میشه در داخل رزین استفاده کرد

 12. ژیلا

  اسفند 24, 1397 at 02:05

  سلام و وقت بخیر ..
  میخواستم بپرسم آبستره با رزین روی سطحی غیر از بوم روشش متفاوته ؟ عکس پنجم از بالا تو همین مطلب منظورمه .. و اینکه از همین بوم معمول نقاشی استفاده میکنید یا یه نوع دیگه ست ؟ یعنی رزین روی بوم پارچه تاب برنمیداره ؟

  • عباس جمالی

   اسفند 24, 1397 at 10:23

   سلام.این بوم نقاشی نیست.این یک صفحه میزه که از چوب ساخته شده.ما ابستره با رزین روی چوب کار می کنیم نه روی بوم

ارسال یک دیدگاه