راهنمای جامع کار با اره عمود بر

راهنمای جامع کار با اره عمود برراهنمای جامع کار با اره عمود بر

مقدمه:این ابزار دستی برقی یکی از پر کاربردترین ابزارهای برش کاری چوب در ساخت مصنوعات چوبی،نصب کابینت،برش منحنی و قوس‌ها،دوربری طرح اولیه مجسمه و حجم در پیکرتراشی و ویترین سازی و موارد مشابه با نگرش مهارت نجار و کابینت ساز،به کاربرده می شود.همانگونه که آگاهی دارید این ابزار دستی برقی قابل حمل بوده و با قدرت و موتورهای مختلف در بازار عرضه میشود.از این ابزار برای برش انوع چوب ،فلزات، پلاستیک،صفحات مرکب چوبی استفاده می گردد.ناگفته نماند که تیغه‌های برش هر مواد متفاوت میباشد که باید حتما یک ست کامل از تیغه‌های مخصوص اره عمود بر را خریداری کنید.تیغه این اره،بر روی سطح قطعه کار در جهت بالا و پایین حرکت می کند و هنگام بالا آمدن برش را انجام می دهد.علاوه بر برش های عمود،برش های تحت زاویه را نیز انجام میدهد و همچنین کلید ارتعاش تیغه یا حرکت پاندولی را نیز دارا می باشد.

نکات ایمنی هنگام،قبل و بعد کار با اره عمود بر
1)
پیش از روشن کردن دستگاه اطمینان حاصل کنید،تیغه با سطح کار برخورد نداشته باشد.
2)قبل از انجام برش تمام موانع از زیر و روی سطح کار جدا کنید تا هنگام کار به تیغه برخورد نکند.از بریدن قطعات چوبی که در آن میخ میباشد خودداری کنید و حتما تمام میخ ها را از چوب جدا کنید.
3)از عینک،گوشی،ماسک و وسایل ایمنی فردی هنگام کار با اره عمود بر استفاده کنید.اگر مانند بنده عینک طبی بر روی چشم دارید از کلاه محافظ تلقی که صورت را کامل پوشش خواهد داد استفاده کنید.
4)فاصله قطعه کار از کف به اندازه‌ای باشد که تیغه با زمین یا کف میز کار برخورد نکند.
5)از برش دادن قطعاتی که از طول تیغه بیشتر هستند خودداری کنید.
6)اگر می خواهید قطعات کوچکی را برش دهید،ابتدا قطعه را با گیره میزی یا پیچ دستی محکم کنید.
7)برای برداشتن دستگاه از روی قطعه کار ابتدا دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید تیغه کاملا متوقف شود و بعد دستگاه را از روی کار بردارید و در این هنگام فشاری که ایجاد کردید تا صفحه اره عمود بر به قطعه چسبیده شود،رها نکنید.
8)برای اجتناب از برش اشتباه خط برش را از پایین و از گوشه نگاه نکنید.
9)از برش قطعاتی که در آن موارد آربست بکار رفته پرهیز کنید.آربست یا همان پنبه نسوز،اگر الیاف آن در هوا رها شوند و تنفس شود و به بخش‌های عمیق ریه برسد،آسیب جدی به کاربر می رساند.
10)مطمئن شوید سیم حامل جریان برق در مسیر حرکت برش اره عمودبر نباشد.
11)همیشه از تیغه‌های سالم و تیز استفاده کنید.تیغه‌های کند،ترک خورده و معیوب استفاده نکنید.

ظرفیت برش اره عمود بر در قدرت 570 وات

چوب

 85 میلیمتر

آلمینیوم

20 میلیمتر

آهن

10 میلیمتر

 

قاب محافظ شیشه‌ای:جهت رعایت ایمنی هنگام کار با دستگاه اره عمود بر دقت کنید قاب محافظ شیشه‌ای همیشه در جای خود محکم بسته شده باشد.قاب محافظ به پوسته گیربکس متصل شده است و برای جلوگیری از برخورد ناخواسته کاربر با تیغه دستگاه می‌باشد و همیشه چک کنید در جای خود محکم باشد و هرگز آن را باز نکنید.

 

عملکرد کلید روشن و خاموش:برای روشن کردن دستگاه کلید را به داخل فشار دهید و برای خاموش شدن آن را رها کرده و اگر قرار است بلند مدت عمل برش را انجام دهید،بعد از روشن شدن دستگاه کلید قفل کن را به داخل فشار دهید و بعد از اتمام کار دوباره کلید قفل کن را فشار دهید تا اره عمود بر خاموش شود.

کلید کنترل تنظیم سرعت:با چرخاندن دیمر تنظیم دور،سرعت دستگاه را میتوان از بین 500 تا 3100 دور بر دقیقه تغییر دهید.برای سرعت بالا عدد دیمر را افرایش دهید.کلید تنظیم دور بعضی از اره عمود برها به صورت چرخان می‌باشد که برای سرعت بالا باید در جهت عقربه‌های ساعت و برای سرعت کم خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید.برای کم کردن سرعت در هنگام کار به یکباره سرعت را کم یا زیاد نکنید؛بلکه پله پله از 5 به 1 یا 1 به 5 سرعت را تغییر دهید.نجارکوچک پیشنهاد می کند برای برش موادهای مختلف از شماره های مناسب زیر استفاده کنید.

مواد

شماره مناسب

چوب

4-5

پلاستیک

1-4

آلمینیوم

3-5

فولاد نرم

3-5

فولاد ضد زنگ

3-4

 

کلید حرکت پاندولی:چهار حالت برش در این کلید قرار گرفته است.این کلید به نجار کمک می کند برش‌های خوب و سریع و تمیز در موادهای مختلف را داشته باشد.به جدول زیر توجه کنید

حالت

عملیات برش

مواد کاربری

0

حرکت پاندولی ندارد تیغه ثابت است(برش در خط راست)

برای برش‌های صاف و بدون لبه و پلیسه،برش بدون لب پریدگی چوب و تخته لایه و ام دی اف،برش صفحات نازک و ورق‌های فلزی مانند پلاستیک و ورق فلزی

1

حرکت پاندولی کمی دارد

برای برش آهن و فولاد و چوب های سخت با دانسیته بالا

2

حرکت پاندولی متوسطی دارد

برای برش چوب‌های نرم*تخته لایه*آلمینیوم و فولاد و آهن نرم

3

حرکت پاندولی زیاد دارد

برای برش سریع چوب های مرطوب و خیلی نرم

نصب تیغه:برای نصب تیغه در قسمت میله تیغه گیر ابتدا باید کلید حرکت پاندولی را در حالت شماره 3 قرار داده و تیغه را در جهت شکاف شفت،وارد میله تیغه گیر کنید.نصب تیغه در تمامی برندهای تولید کننده دستگاه اره عمودبر متفاوت است.به طور مثال در بعضی از اره عمودبرها یک پیچ سر آلنی در قسمت تیغه گیر وجود دارد که با شل و سفت کردن تیفه از جای خود خارج می شود یا در موارد دیگر با فشار یک دکمه تیغه به سمت بیرون پرتاب شده.در اره عمودبرهای قدیمی در قسمت بالا پیچ مخصوصی که به شفت متصل بوده و با شل و سفت کردن پیچ،تیغه بسته یا باز می‌شود.هنگام خرید نحوه نصب تیغه را از فروشگاه سوال بفرمایید.

نکات برشکاری:هنگامی که اره عمودبر را روشن می‌کنید،فرصت دهید تا به دور نهایی خود برسد.سپس با حوصله و دقت فراوان تیغه را به قطعه چوب،فلز یا پلاستیک نزدیک کنید و شروع به برش قسمتی که علامت زده‌اید بکنید.برای برش‌های منحنی پیشنهاد می‌شود از تیغه‌های نازک‌تر استفاده کنید.در برش منحنی دستگاه را با فشار به سمت جلو حرکت ندهید.چون این کار باعث خرابی سطح چوب یا ام دی اف و همچنین احتمال شکستی تیغه به علت نازک بودن تیغه نیز وجود دارد.همیشه کفی اره عمودبر را به سطح چوب یا ام دی اف بچسبانید و فشار دهید و نگذارید از یکدیگر فاصله بگیرند در غیر این صورت فاصله داشتن کفی با سطح قطعه،تیغه را می‌شکند.

اره عمود بر

انواع گونیا اره عمود بر:برای برش‌های دایره‌ای از گونیای دایره‌ای و برای برش موازی از گونیای موازی یا مسطح استفاده خواهیم کرد.برای نصب گونیا،میله را داخل حفره تعبیه شده بر روی کفی قرار دهید و آن را متناسب به عرض برش تنظیم نمایید و پیچ کفی را محکم کنید.نصب گونیای برش دایره‌ای هم به همین صورت است.با گونیای دایره‌ای می توانید دایره‌هایی با شعاع دلخواه از قطعه کار برش دهید.

 

با گونیای خود محصول می توانید اندازه تا حداکثر 30 سانت،با گونیا برش دهید.برای برش طول و عرض‌های بلند و همچنین شعاع دایره زیاد،می‌توان از روش‌های که در تصاویر زیر قرار گرفته است استفاده کرد

 

برش بدون گونیا(برش با دست آزاد):از این حالت برای برش از روی شابلون مانند:شابلون‌های قوسی شکل یا اشکال مختلف و ایجاد مشبک در چوب و صفحات چوبی یا مواقعی که دقت و کیفیت در برش موازی و برش داریره‌ای شکل برای ما مهم نباشد.در این نوع برش از تیغه‌هایی استفاد کنید که مناسب ضخامت چوب یا صفحات چوبی باشد.هنگامی که تیغه کاملا داخل قطعه کار وارد شد کفی را به سطح کار فشار دهید و به آرامی به برش خود بر روی محل خط کشی ادامه دهید.
برای ایجاد مشبک یا سوراخ در وسط تخته،فرضا نجاران یا مدرسین به طور اشتباه میگویند دستگاه را به سمت جلو کج کنید و به آرامی آن را به قطعه کار نزدیک کنید و اجازه دهید تیغه داخل قطعه کار برود؛اما باید عرض کنم این کار کاملا غیر اصولی در صنایع چوب به حساب می‌آید.به نظر شخص بنده اگر قسمتی که قرار است مشبک شود را،با مته چوب سوراخ کنید؛تیغه را داخل سوراخ قرار دهید و قسمت داخلی یا مشبک را به راحتی برش دهید.

 

قطعه محافظ غبار و پلیسه:از این محافظ می‌توان در مواقعی که پلیسه فلزات یا پلاستیک و همچنین صفحات چوبی به سمت بالا دستگاه پرتاب می‌شود استفاده کرد.نصب آن بسیار ساده است کافیست محافظ پلیسه را بر روی کفی گذاشته و به آرامی فشار دهید.از این قطعه برای هر تیغه‌ای نمی‌توان استفاده کرد و این قطعه در برش‌های زاویه‌دار نصب نخواهد شد.پلیسه مواد مختلف ممکن است داخل دستگاه وارد شود و بر روی قسمت‌های عایق کاری شده که احتما مکان عبور جریان برق می باشند اثر منفی بگذارد.بنابراین سعی کنید از این قطعه برای برش فلزات استفاده کنید.

پلیسه گیر اره چکشی

برش زاویه دار:با تنظیم زاویه کف اره عمود بر می‌توان برش‌های زاویه دار بین 0 تا 45 درجه داشته باشید.برای تنظیم کف.پیچ آلنی کف را شل کنید و کفی را در زاویه دلخواه قرار دهید.این زاویه می تواند تا 45 در چپ یا راست حرکت کند.برای تنظیم زاویه دقیق میتوانید از نقاله نیز کمک بگیرید که در بعضی اوقات در جعبه محصول جیگ زاویه سنج قرار گرفته است.

 

نکات پایانی جهت حفظ و نگهداری اره عمودبر
1)
قرقره هدایت تیغه همیشه باید سالم باشد و روان حرکت کند.قرقره را طی برنامه مشخص روغن‌کاری کنید و هرگز با قرقره معیوب کار نکرده و سریعا اقدام به تعویض آن کنید.
2)سیم پیچ موتور قلب اره عمودبر هستند و لازم است قبل از کار اطمینان حاصل کنید مرطوب یا روغنی نباشد.
3)
پیچ و بست اره عمودبر به طور دقیق باید بررسی شده تا پیچ های شل شده محکم شود و در صورت نبود یکی از پیچ‌ها با پیچ مناسب جایگزین شود.
4)هنگام کار سعی کنید از سیستم مکنده جمع آوری گرد و غبار استفاده کنید.
5)ذغال دستگاه را به طور منظم چک کنید و همیشه جای ذغالی باید تمیز باشد.اگر ذغال دستگاه به خط پایان مشخص شده رسید حتما باید هر دو عدد ذغال اره عمود بر را تعویض کنید.
6)در پایان کار،دستگاه را در جعبه خود قرار داده و در جای مشخص شده نگهداری کنید.

انواع تیغه:برای برش فلزات،چوب،پلاستیک و… از تیغه مخصوص به خود را استفاده کنید.معرفی و کاربرد تیغه های اره عمود بر در پست بعدی در سایت نجارکوچک توضیح داده می شود.

 

نکات عمومی هنگام کار با ابزارهای دستی برقی نجاری اینجاکلیک‌کنید

 

تلگرام نجارک وچک

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

281 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه