آموزش کار با فرز پولیش و سمباده زن

آموزش کار با دستگاه پولیش و سمباده زن

همان طور که از نام ابزار پیداست جهت سنباده کاری سطوح چوب ماسیو یا روکش شده استفاده می شود.با تعویض دیسک و مجهز کردن فرز به پد پولیش می توانید سطوح رنگ شده را براق کنید.

شروع کار با دستگاه:ابتدا جهت نصب دیسک،پد چسبی را کاملا تمیز کنید چون ممکن است در فضای کارگاه گرد و غبار یا خرده های ریز چوب در لابه‌لای این پد چسب قرار گرفته باشند و پد پولیش را کاملا بر روی پد چسبی قرار داده و فشار دهید.با استفاده از قفل کن صفحه،شفت را ثابت کنید و پد پولیش یا نمد سنباده را بر روی شفت محکم ببندید و جهت باز کردن نمد یا پد پولیش باز قفل صفحه را نگه دارید.دقت کنید هنگام تعویض پدها،دستگاه کاملا خاموش و از پریز برق جدا شده باشد.

کلیدها:جهت روشن کردن دستگاه،کلید روشن و خاموش(شاستی power) را فشار دهید تا دیسک فرز حرکت کند و جهت خاموش کردن دستگاه شاستی “power” را رها کنید.اگر فرایند پولیش یا سنباده کاری قرار است به مدت زیادی طول بکشد.باید “قفل کن کلید” را به داخل فشار دهید و در این موقع شاستی در حالت روشن قفل شده و برای خاموش کردن دستگاه شاستی power را فشار دهید تا قفل کن کلید آزاد شود و در این موقع دستگاه از حرکت می ایستد.

تنظیم سرعت:فرز پولیش زن بین 690تا3800دور بر دقیقه می تواند تغییر سرعت دهد.با چرخاندن دیمر از شماره 1تا6 امکان تغییر سرعت وجود دارد و همان طور که مشخص است بیشترین سرعت شماره 6 و کمترین سرعت شماره1می باشد.دقت کنید تغییر سرعت دیسک را می توانید در حالت روشن هم انجام دهید.اگر فرز پولیش زن برای مدت زیادی با دور کم کار کند باعث آسیب شدید به موتور می‌شود و عملکرد دستگاه ضعیف می‌شود.دقت کنید هنگام روشن بودن دستگاه سریعا دیمر را از 1به6 تغییر ندهید بلکه اعداد را آهسته با چند ثانیه تاخیر به عدد بالاتر برسانید در غیر این صورت دستگاه بعد از مدتی با مشکل همراه خواهد شد.

برای اطلاع از سرعت دقیق فرز پولیش زن در هر عدد و پیدا کردن دور مناسب برای پروژه خود جدول زیر را مطالعه و در دفتر یادداشت خود درج کنید.

عدد

سرعت(دور بر دقیقه)

1

690

2

1090

3

1800

4

2580

5

3160

6

3800

 

به صورت منظم با توجه به چک لیست سرویس و تعمیر ابزار و ماشین آلات صنایع چوب،ذغالهای فرز پولیش زن را نیز بررسی کنید.زمانی که ذغالها به خط پایان رسیده بود آن را تعویض کنید.ذغالها را همیشه تمیز نگه دارید و ملاحظه کنید در جا ذغالی به راحتی حرکت می کند.در هنگام تعویض ذغالها هر دو ذغال را باهم تعویض کنید  از ذغالهای اصلی استفاده نمایید.

درب جا ذغالی را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید و پس از تعویض ذغالها درب جا ذخالی را مجکم ببنید

 

برای استفاده از پد پولیش یا نمد سنباده دور دستگاه را در پایین ترین دور تنظیم کنید و فرز پولیش زن را محکم در دست گرفته و دستگاه را روشن کنید و پد پولیش یا نمد سنباده را به آرامی به روی سطح قطعه کار نزدیک و قرار دهید و در این حالت فشار بسیار کمی به فرز پولیش زن وارد کنید.نکته اول:فشار بیش از حد باعث خرابی پروژه و خرابی پد پولیش یا نمد سنباده خواهد شد.نکته دوم:بهترین زاویه برای انجام پولیش و سنباده کاری بین 15 تا 30 درجه نسبت به قطعه کار می‌باشد.نکته سوم:نمد سنباده و پد پولیش باید متناسب با سطح کار و جنس پروژه انتخاب شود.نکته چهارم:برای پرداخت یا سنباده زنی اولیه از سنباده با دانه های درشت و فشرده استفاده کنید.نکته پنجم:هنگام پولیش کاری واکس یا شیر پولیش مناسب نسبت به پرژه و قطعه کار را انتخاب کنید و مقداری واکس یا شیر پولیش را بر روی سطح کار پخش کنید و بعد با پد عملیات پولیش کاری را انجام دهید.

 

بخوانید:نکات ایمنی کار با ابزارهای دستی برقی نجاری اینجاکلیک‌کنید

نکات ایمنی کار با فرز پولیش و سمباده زن

*این ابزار برقی ضد آب نمی باشد.پس روی سطح کار از آب استفاده نکنید

*همیشه پد و نمد را با دقت بررسی کنید که ترک،کوبیدگی و از حالت عادی خارج نشده باشد و از پد پاره و نمد شکسته استفاده نکنید.

*هرگز بر روی این دستگاه صفحات برش فلزات یا تیغه های تراش چوب نصب نکنید.بستن این گونه صفحات باعث لرزش شدید دستگاه و در هنگام لرزش،کنترل دستگاه را از دست می دهید و در نهایت حادثه جبران ناپذیری اتفاق خواهد افتاد.

*هنگامی که دستگاه روشن است آن را رها نکنید بلکه تنها زمانی که دستگاه را محکم در دست نگه داشته اید آن را خاموش کنید.

*دست و انگشتان خود را از صفحه ساب دور نگه دارید و هنگامی که قطعات فلزی را سنباده یا پولیش می زنید مراقب باشید جرقه ها به سمت صورت و بدن شما پرتاب نشود و به اطراف خود نیز توجه کنید که جرقه ها به افراد حاظر در محل کار یا مواد اشتعال زا داخل کارگاه برخورد نکند.

*هرگز پس از سنباده زدن دست خود را بر روی سطح چوبی یا فلزی نکشید ممکن است سطح کار بر اثر سنباده زدن دارای حرارت بالایی باشد و پوست شما را بسوزاند.

تصویر زیر قسمت های مختلف فرز پولیش و سنباده زن به صورت انفجاری نمایش داده شده است

منبع:وبسایت تخصصی صنعت چوب و مبلمان نجارکوچک

camera:canon100D/Lens Ef-s 18-55 mm/Filter 58mm cpl

Photographer:www.najjarekochak.ir

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

عباس جمالی

282 مطلب منتشر شده

کارشناس و متخصص صنعت چوب و مبلمان/نویسنده و مدرس رشته طراحی و تولید مبلمان

درباره این مطلب نظر دهید !

ثبت نام کلاس‌های حضوری آموزشگاه